Oddział 4 - Szczególne zasady postępowania w przypadku, gdy maklerskie instrumenty finansowe klienta są rejestrowane w banku powierniczym lub w Krajowym Depozycie - Tryb i warunki postępowania firm inwestycyjnych oraz banków powierniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2006.2.8

Akt utracił moc
Wersja od: 5 stycznia 2006 r.

Oddział  4

Szczególne zasady postępowania w przypadku, gdy maklerskie instrumenty finansowe klienta są rejestrowane w banku powierniczym lub w Krajowym Depozycie

§  60.
1.
Firma inwestycyjna, która nie prowadzi rachunku papierów wartościowych klienta, z którym zawarła umowę o świadczenie usług brokerskich, zawiera z bankiem powierniczym prowadzącym rachunek papierów wartościowych klienta umowę o dostarczanie maklerskich instrumentów finansowych.
2.
Firma inwestycyjna, która nie prowadzi rachunku pieniężnego klienta, z którym zawarła umowę o świadczenie usług brokerskich, zawiera z bankiem powierniczym prowadzącym rachunek papierów wartościowych lub rachunek bankowy tego klienta umowę o gwarantowaniu zapłaty.
3.
Umowa, o której mowa w ust. 1, zawiera w szczególności tryb i warunki dostarczania maklerskich instrumentów finansowych w przypadku zleceń zbycia, a także ich potwierdzania przez bank prowadzący rachunek papierów wartościowych i rozliczania w przypadku wykonania zlecenia.
4.
Umowa, o której mowa w ust. 2, zawiera w szczególności tryb i warunki gwarantowania zapłaty w przypadku zleceń nabycia maklerskich instrumentów finansowych, a także ich potwierdzania przez bank prowadzący rachunek papierów wartościowych lub rachunek bankowy klienta i rozliczania w przypadku wykonania zlecenia.
5.
Umowa, o której mowa w ust. 2, może określać możliwość żądania przez firmę inwestycyjną złożenia przez bank prowadzący rachunek papierów wartościowych lub rachunek bankowy klienta zabezpieczenia na warunkach określonych w § 42 ust. 1 pkt 2 i 3.
§  61.
W przypadku gdy złożono zlecenie sprzedaży maklerskich instrumentów finansowych rejestrowanych na rachunku prowadzonym przez bank powierniczy, do obowiązków banku w zakresie dokonywania blokady maklerskich instrumentów finansowych w rejestrze operacyjnym stosuje się przepisy § 48 ust. 2-4 i 6.
§  62.
1.
Przepisów § 60 i 61 nie stosuje się do zleceń składanych przez lub na rachunek klienta, który podpisał z bankiem powierniczym umowę na warunkach, o których mowa w art. 121 ust. 1 ustawy.
2.
W przypadku zleceń określonych w ust. 1, składanych na rachunek klienta przez podmiot, o którym mowa w art. 121 ust. 2 pkt 2 ustawy, firma inwestycyjna zawiera z tym podmiotem umowę o dostarczanie przez ten podmiot papierów wartościowych, która zawiera co najmniej określenie trybu i warunków dostarczania papierów wartościowych w przypadku zleceń zbycia, oraz umowę o gwarantowaniu przez ten podmiot zapłaty, która określa co najmniej tryb i warunki gwarantowania zapłaty w przypadku zleceń nabycia papierów wartościowych. Umowy te powinny dodatkowo zawierać:
1)
określenie terminów dostarczania potwierdzeń zawarcia transakcji oraz trybu i warunków postępowania w przypadku, o którym mowa w art. 121 ust. 5 ustawy;
2)
określenie sposobu ustalenia wysokości szkody poniesionej przez firmę inwestycyjną w przypadku, gdy dostarczenie papierów wartościowych lub środków pieniężnych lub też doręczenie potwierdzenia zawartej transakcji nastąpi później niż w dniu, w którym na krajowym rynku regulowanym powinien nastąpić rozrachunek transakcji;
3)
wskazanie, czy podmiot, o którym mowa w art. 121 ust. 2 pkt 2 ustawy, zawarł z bankiem, o którym mowa w art. 121 ust. 1 ustawy, umowę o gwarantowaniu zapłaty i dostarczaniu papierów wartościowych na rzecz firmy inwestycyjnej, określającą sytuacje, gdy potwierdzenie zawartej transakcji zostało doręczone później niż w dniu, w którym na krajowym rynku regulowanym powinien nastąpić rozrachunek zawartych transakcji.
3.
W przypadku gdy zlecenia określone w ust. 1 składane są na rachunek klienta banku powiernika na podstawie umowy o świadczenie usług brokerskich zawartej przez firmę inwestycyjną z podmiotem, o którym mowa w art. 121 ust. 2 pkt 2 ustawy, umowa ta powinna zawierać postanowienia wskazane w ust. 2.
4.
W przypadku zleceń składanych przez klienta, o którym mowa w ust. 1, bez pośrednictwa podmiotu, o którym mowa w art. 121 ust. 2 pkt 2 ustawy, firma inwestycyjna w umowie o świadczenie usług brokerskich zawartej z klientem określa tryb i warunki dostarczania papierów wartościowych w przypadku zleceń zbycia oraz tryb i warunki gwarantowania zapłaty w przypadku zleceń nabycia papierów wartościowych. Do umowy tej stosuje się odpowiednio ust. 2.
5.
Umowy, o których mowa w ust. 2-4, mogą przewidywać możliwość żądania przez firmę inwestycyjną złożenia przez klienta lub podmiot, o którym mowa w art. 121 ust. 2 pkt 2 ustawy, zabezpieczeń, określonych w § 45 ust. 2 i 4, zapłaty należności lub dostarczenia papierów wartościowych.
6.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się przepisów § 42-50, 55 i 56. W przypadku, o którym mowa w ust. 3, stosuje się przepis § 46 ust. 1.
7.
Przepis ust. 1 nie wyłącza możliwości zawarcia przez firmę inwestycyjną z bankiem umów, o których mowa w § 60.
§  63.
Przepisy § 60 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy rachunek papierów wartościowych klienta jest prowadzony w Krajowym Depozycie, przy czym:
1)
umowy, o których mowa w § 60 ust. 1 i 2, firma inwestycyjna zawiera z takim klientem;
2)
umowa, o której mowa w § 60 ust. 1, zawiera w szczególności zobowiązanie takiego klienta do złożenia w Krajowym Depozycie dyspozycji blokady maklerskich instrumentów finansowych na żądanie firmy inwestycyjnej.