Oddział 1 - Przyjmowanie i przekazywanie zleceń - Tryb i warunki postępowania firm inwestycyjnych oraz banków powierniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2006.2.8

Akt utracił moc
Wersja od: 5 stycznia 2006 r.

Oddział  1

Przyjmowanie i przekazywanie zleceń

§  31.
1.
Firma inwestycyjna przyjmuje zlecenia zawierające w szczególności:
1)
dane, ustalone z klientem, umożliwiające jednoznaczną identyfikację klienta;
2)
datę i czas wystawienia;
3)
rodzaj i liczbę maklerskich instrumentów finansowych będących przedmiotem zlecenia;
4)
przedmiot zlecenia (kupno lub sprzedaż);
5)
określenie ceny;
6)
oznaczenie terminu ważności zlecenia;
7)
podpis klienta lub jego pełnomocnika, z zastrzeżeniem ust. 2 - w przypadku zleceń w formie pisemnej.
2.
Jeżeli w jednym dokumencie zamieszczono więcej niż jedno zlecenie, powinien on zawierać wyraźne określenie liczby zleceń. W takim przypadku wystarczające jest złożenie jednego podpisu klienta lub jego pełnomocnika.
3.
W przypadku, o którym mowa w § 7 ust. 2 pkt 1, zlecenie powinno zawierać dodatkowo dane umożliwiające jednoznaczną identyfikację podmiotu, o którym mowa w art. 121 ust. 2 pkt 2 ustawy.
4.
W przypadku, o którym mowa w § 7 ust. 2 pkt 2, zlecenie powinno zawierać dodatkowo oznaczenie klienta lub klientów, którzy zawarli z bankiem umowę, o której mowa w art. 121 ust. 1 ustawy, oraz na których rachunek zostało złożone zlecenie, pozwalające na jednoznaczną jego lub ich identyfikację, jeżeli umowa zawarta przez firmę inwestycyjną z podmiotem, o którym mowa w art. 121 ust. 2 pkt 2 ustawy, nie przewiduje obowiązku wskazywania przez ten podmiot firmie inwestycyjnej do końca dnia, w którym wykonane zostało zlecenie, osób, na rzecz których zostało złożone zlecenie, ze wskazaniem liczby nabywanych lub zbywanych papierów wartościowych dla poszczególnych osób. W przypadku zleceń wykonywanych częściowo przekazywanie informacji powinno następować każdego dnia, w którym wykonywane było zlecenie, w zakresie, w jakim dotyczą wykonywanej w tym dniu części tego zlecenia.
5.
W przypadku zlecenia umożliwiającego wystawienie na jego podstawie więcej niż jednego zlecenia brokerskiego lub innego zlecenia lub oferty przekazywanych na odpowiedni rynek, zamiast liczby maklerskich instrumentów finansowych można podać maksymalną łączną wartość transakcji, będących wynikiem wykonania tego zlecenia.
6.
Zlecenie może zawierać dodatkowe warunki jego wykonania, jeżeli nie są one sprzeczne z odrębnymi przepisami i regulaminami przeprowadzania transakcji na rynku, na który jest przekazywane. W szczególności dotyczy to zlecenia umożliwiającego wystawianie na jego podstawie więcej niż jednego zlecenia brokerskiego lub innego zlecenia lub oferty przekazywanych na odpowiedni rynek.
7.
Zlecenie powinno zawierać odpowiednie oznaczenia, pozwalające na odróżnienie go od innych zleceń, jeżeli:
1)
dotyczy sprzedaży maklerskich instrumentów finansowych, pożyczonych przez firmę inwestycyjną;
2)
jego przedmiotem jest kupno maklerskich instrumentów finansowych za środki pieniężne pożyczone od firmy inwestycyjnej;
3)
zawiera klauzulę umożliwiającą wystawianie na podstawie zlecenia więcej niż jednego zlecenia brokerskiego lub innego zlecenia lub oferty przekazywanych na odpowiedni rynek.
8.
W przypadku gdy przedmiotem zlecenia jest kupno lub sprzedaż maklerskich instrumentów finansowych, które są przedmiotem obrotu na więcej niż jednym rynku, zlecenie powinno również wskazywać rynek, na którym ma zostać wykonane, z zastrzeżeniem § 35 i 38.
9.
W przypadku gdy zlecenie składane jest przez pełnomocnika klienta, powinno ono również zawierać wskazanie danych umożliwiających jednoznaczną identyfikację osoby składającej zlecenie.
10.
Firma inwestycyjna przyjmuje dyspozycje zawierające odpowiednio dane określone w ust. 1 pkt 1 oraz 3-5, w odniesieniu do dyspozycji, a także oznaczenie terminu ważności wystawionego na ich podstawie zlecenia.
11.
Przepisów ust. 1 i 10 nie stosuje się, jeżeli uniemożliwiają to przepisy lub zasady regulujące obrót maklerskimi instrumentami finansowymi, których dotyczy zlecenie lub dyspozycja i charakter usługi, w ramach której przyjmowane są zlecenia lub dyspozycje.
§  32.
1.
Firma inwestycyjna świadcząca usługi polegające na wykonywaniu zleceń lub na przyjmowaniu i przekazywaniu zleceń może, w ramach tych usług, udzielać klientowi porad inwestycyjnych o charakterze ogólnym, dotyczących inwestowania w maklerskie instrumenty finansowe. Sposób udzielania porad inwestycyjnych określa odpowiednio regulamin świadczenia usług polegających na wykonywaniu zleceń, w tym w szczególności regulamin świadczenia usług brokerskich lub regulamin świadczenia usług polegających na przyjmowaniu i przekazywaniu zleceń.
2.
Porady inwestycyjne, o których mowa w ust. 1, udzielane są klientowi przez pracownika firmy inwestycyjnej posiadającego prawo wykonywania zawodu maklera papierów wartościowych lub doradcy inwestycyjnego.
3.
Na wniosek klienta zlecenie złożone na podstawie porady inwestycyjnej powinno zawierać odpowiednie oznaczenie, pozwalające na odróżnienie go od innych zleceń.
§  33.
1.
Zarządzający może wystawiać jedno zlecenie na rzecz swoich klientów, pod warunkiem że w zleceniu tym określi liczbę kupowanych lub sprzedawanych maklerskich instrumentów finansowych dla poszczególnych klientów oraz sposób postępowania firmy inwestycyjnej w przypadku częściowego wykonania zlecenia.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku, gdy umowa zawarta przez firmę inwestycyjną z zarządzającym przewiduje obowiązek wskazywania przez zarządzającego firmie inwestycyjnej do końca dnia, w którym wykonane zostało zlecenie, liczby nabywanych lub zbywanych maklerskich instrumentów finansowych dla poszczególnych klientów, na rzecz których zostało złożone zlecenie. W przypadku zleceń wykonywanych częściowo przekazywanie informacji powinno następować każdego dnia, w którym wykonywane było zlecenie, w zakresie, w jakim informacje te dotyczą wykonywanej w tym dniu części tego zlecenia.
3.
W przypadku gdy zlecenie, o którym mowa w ust. 1, dotyczy klientów, dla których zarządzający realizuje jednakową strategię inwestycyjną, zamiast liczby kupowanych lub sprzedawanych maklerskich instrumentów finansowych dla poszczególnych klientów, w zleceniu może zostać określony rodzaj danej strategii inwestycyjnej, przy czym zarządzający jest obowiązany określić liczbę maklerskich instrumentów finansowych kupowanych lub sprzedawanych dla poszczególnych klientów przed rozrachunkiem zawartych transakcji, chyba że regulamin świadczenia usług zarządzania portfelem maklerskich instrumentów finansowych określa szczegółowo sposób postępowania firmy inwestycyjnej przy rozdzielaniu zawartych transakcji na rzecz poszczególnych klientów objętych zleceniem.
4.
Przez zarządzającego, o którym mowa w ust. 1, rozumie się:
1)
firmę inwestycyjną świadczącą usługę zarządzania portfelami maklerskich instrumentów finansowych;
2)
towarzystwo funduszy inwestycyjnych świadczące usługę zarządzania cudzym portfelem papierów wartościowych na zlecenie;
3)
towarzystwo funduszy inwestycyjnych zarządzające zbiorczymi portfelami papierów wartościowych uczestników funduszy inwestycyjnych;
4)
zagraniczną firmę inwestycyjną oraz podmiot, o którym mowa w art. 115 ust. 1 ustawy, świadczące poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej usługę zarządzania portfelem maklerskich instrumentów finansowych na zlecenie.
§  34.
1.
Firma inwestycyjna świadcząca usługę polegającą na przyjmowaniu i przekazywaniu zleceń może, na zasadach określonych w odpowiednim regulaminie, po otrzymaniu zlecenia lub dyspozycji, podjąć, za zgodą klienta, który złożył dane zlecenie lub dyspozycję, czynności mające na celu znalezienie podmiotu zainteresowanego zawarciem z klientem umowy sprzedaży maklerskich instrumentów finansowych.
2.
W przypadku gdy czynności, o których mowa w ust. 1, mają być podjęte na podstawie dyspozycji złożonej przez klienta, firma inwestycyjna jest obowiązana, przed podjęciem czynności, o których mowa w ust. 1, do wystawienia na podstawie dyspozycji zlecenia. Przepisy § 39-41 stosuje się odpowiednio.
3.
Zgoda, o której mowa w ust. 1, zawiera każdorazowo wskazanie zlecenia lub zleceń, których dotyczy. Zgoda, o której mowa w ust. 1, nie może dotyczyć zleceń przyszłych.
§  35.
Zlecenie lub dyspozycja, o których mowa w § 34 ust. 1 i 2, może nie zawierać wszystkich informacji, o których mowa w § 31 ust. 1, w tym w szczególności wskazania ceny lub liczby maklerskich instrumentów finansowych, będących przedmiotem zlecenia.
§  36.
1.
Czynności, o których mowa w § 34 ust. 1, firma inwestycyjna podejmuje niezwłocznie po otrzymaniu zgody klienta na ich podjęcie.
2.
Jeżeli w wyniku podjętych przez firmę inwestycyjną czynności, o których mowa w § 34 ust. 1, w terminie ważności zlecenia, nie doszło do znalezienia podmiotu zainteresowanego zawarciem umowy sprzedaży maklerskich instrumentów finansowych z klientem, firma inwestycyjna informuje o tym klienta w sposób określony w umowie o świadczenie usług polegających na przyjmowaniu i przekazywaniu zleceń.