Rozdział 3 - Zasady ewidencjonowania i archiwizacji transakcji - Tryb i warunki postępowania domów maklerskich i banków prowadzących działalność maklerską oraz banków prowadzących rachunki papierów wartościowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.165.1354

Akt utracił moc
Wersja od: 4 października 2002 r.

Rozdział  3

Zasady ewidencjonowania i archiwizacji transakcji

§  59. 
1. 
Dom maklerski przechowuje i archiwizuje przez okres co najmniej 5 lat formularze złożonych przez klientów zleceń i zapisów, zawarte z klientami umowy o świadczenie usług brokerskich i inne umowy w zakresie usług świadczonych przez dom maklerski, dokumenty udzielonych pełnomocnictw, potwierdzenia zawartych transakcji oraz rejestry sesji, a także kopie świadectw depozytowych.
2. 
W przypadku prowadzenia przez dom maklerski działalności, o której mowa w art. 30 ust. 2 pkt 4 ustawy, lub działalności, o której mowa w art. 30 ust. 2 pkt 5 ustawy, dom maklerski przechowuje i archiwizuje przez okres co najmniej 5 lat dokumenty związane z prowadzeniem tej działalności, a w szczególności umowy, pełnomocnictwa, zlecenia i analizy.
3. 
Dom maklerski utrwala i przechowuje przez okres co najmniej 5 lat dyspozycje, o których mowa w § 25.
4. 
Obowiązek, o którym mowa w ust. 1-3, dotyczy również dokumentów sporządzonych lub przekazanych do domu maklerskiego na elektronicznych nośnikach informacji.
5. 
Dokumenty określone w ust. 1-4 powinny być przechowywane na takim nośniku informacji, na jakim zostały sporządzone lub przekazane do domu maklerskiego, z zastrzeżeniem ust. 6.
6. 
Dokumenty sporządzone lub przekazane do domu maklerskiego na elektronicznych nośnikach informacji powinny być przechowywane na nośnikach elektronicznych o charakterze trwałym.
§  60. 
1. 
Dom maklerski prowadzi ewidencję wszystkich transakcji zawieranych w obrocie papierami wartościowymi, prawami majątkowymi na rynku regulowanym oraz prawami majątkowymi na giełdzie towarowej.
2. 
W celu ewidencji transakcji dom maklerski sporządza następujące dokumenty:
1)
zestawienie zawartych w danym dniu transakcji, z wyszczególnieniem, czy transakcja była zawarta na rachunek:
a)
klienta,
b)
klienta, ale poza sesją,
c)
własny,
d)
własny, ale w związku z wykonywaniem czynności, o których mowa w § 39 ust. 1,
e)
własny w związku z wykonywaniem czynności, o których mowa w § 39 ust. 1, ale bezpośrednio z dającym zlecenie,
f)
klienta, w trybie określonym w art. 34a ustawy;
2)
zestawienie dzienne zleceń przyjętych od klientów;
3)
kopie dokumentów potwierdzających zawarcie i rozliczenie transakcji.
3. 
Dom maklerski prowadzi odrębne rejestry:
1)
zleceń zawierających klauzulę umożliwiającą wystawianie na ich podstawie więcej niż jednego zlecenia brokerskiego;
2)
ofert złożonych na rynku na rachunek własny, ale w związku z wykonywaniem czynności, o których mowa w § 39 ust. 1.
4. 
Dokumenty i rejestry, o których mowa w ust. 2 i 3, dom maklerski przechowuje i archiwizuje przez okres co najmniej 5 lat. Dokumenty te mogą być przechowywane na magnetycznych, optycznych, magnetooptycznych lub innych elektronicznych nośnikach informacji.
§  61. 
1. 
Dom maklerski przechowuje i archiwizuje przez okres co najmniej 5 lat następujące dane:
1)
bieżącą wysokość kapitału netto;
2)
bieżącą wysokość stopy zabezpieczenia;
3)
bieżącą wielkość wskaźnika należności;
4)
bieżącą wysokość maksymalnego i bieżącego poziomu zaangażowania oraz
5)
bieżącą sumę przyznanych poszczególnym klientom limitów maksymalnej wysokości należności domu maklerskiego z tytułu zawartych transakcji

- o których mowa w odrębnych przepisach dotyczących wielkości środków własnych domu maklerskiego w zależności od rozmiarów wykonywanej działalności oraz maksymalnej wysokości kredytów, pożyczek i wyemitowanych dłużnych papierów wartościowych w stosunku do środków własnych, a także wysokości środków własnych przeznaczonych na prowadzenie przez bank działalności maklerskiej w zależności od rozmiarów wykonywanej działalności.

2. 
Dane, o których mowa w ust. 1, mogą być przechowywane na magnetycznych, optycznych, magnetooptycznych lub innych elektronicznych nośnikach informacji.
3. 
Dom maklerski przechowuje i archiwizuje przez okres co najmniej 5 lat wszystkie dokumenty, na podstawie których dokonuje obliczeń wskaźników zgodnie z przepisami określonymi w ust. 1.
§  62. 
1. 
Dokumenty oraz inne nośniki informacji zawierające dane, które dom maklerski ma obowiązek przechowywać i archiwizować zgodnie z § 59-61, powinny być przechowywane w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osób nieupoważnionych. W szczególności uniemożliwione powinno być nieuprawnione pobranie materiałów archiwalnych oraz dokonywanie modyfikacji ich treści.
2. 
Dom maklerski jest obowiązany zapewnić należyte zabezpieczenie pomieszczeń, w których jest prowadzone archiwum, prowadzenie ewidencji korzystania z archiwum oraz wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za prowadzenie archiwum.
3. 
Dom maklerski jest obowiązany zapewnić osobom upoważnionym niezwłoczny wgląd do dokumentów oraz danych, o których mowa w ust. 1.
§  63. 
Bank prowadzący rachunki papierów wartościowych przechowuje i archiwizuje przez okres co najmniej 5 lat formularze umów zawartych z klientami, dokumenty pełnomocnictw oraz innych umów, a także wszystkie inne dokumenty związane z zawieraniem transakcji, prowadzeniem rachunków papierów wartościowych oraz dokonywaniem rozliczeń. Przepisy § 59 ust. 4 i 5 oraz § 62 stosuje się odpowiednio.
§  64. 
W przypadku umów oraz dokumentów pełnomocnictw określonych w niniejszym rozdziale, okres 5 lat biegnie od dnia rozwiązania umowy lub wygaśnięcia pełnomocnictwa.