§ 2. - Tryb doprowadzania osób w stanie nietrzeźwości, organizacja izb wytrzeźwień i zakres opieki zdrowotnej oraz zasady ustalania opłat związanych z doprowadzeniem i pobytem w izbie wytrzeźwień.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1996.129.611

Akt utracił moc
Wersja od: 8 listopada 1996 r.
§  2.
1.
Do zadań izby należy:
1)
opieka nad osobami w stanie nietrzeźwości,
2)
udzielanie osobom w stanie nietrzeźwości świadczeń higienicznosanitarnych,
3)
udzielanie osobom w stanie nietrzeźwości pierwszej pomocy w nagłych wypadkach,
4)
informowanie osób opuszczających izbę o szkodliwości nadużywania napojów alkoholowych,
5)
nakłanianie osób uzależnionych od alkoholu do poddania się leczeniu odwykowemu, łącznie z wydawaniem przez lekarza izby skierowań na leczenie odwykowe dla osób wyrażających na to zgodę,
6)
prowadzenie detoksykacji dla osób wyrażających na to zgodę, jeżeli izba posiada stosowne pomieszczenie, urządzenia, wyposażenie i odpowiednio wykwalifikowany personel.
2.
Dla właściwego realizowania zadań wymienionych w ust. 1 pkt 4 i 5 izba powinna zatrudniać specjalistę w dziedzinie terapii uzależnień - w wymiarze czasu pracy dostosowanym do potrzeb izby.
3.
Izba współdziała z właściwymi komisjami do spraw przeciwdziałania alkoholizmowi, poradniami odwykowymi, zakładami psychiatrycznej opieki zdrowotnej, Policją oraz innymi instytucjami i organizacjami społecznymi, których działalność ma na celu przeciwdziałanie alkoholizmowi i jego skutkom, jak też demoralizacji i przestępczości nieletnich, w zakresie realizacji zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 4 i 5.