Rozdział 6 - Szkolenia - Transport materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.1715

Akt obowiązujący
Wersja od: 17 sierpnia 2022 r.

Rozdział  6

Szkolenia

1. 
Osoba, która bierze udział w transporcie materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną, jest obowiązana odbyć szkolenie z zakresu bezpiecznego transportu materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną, w tym szkolenie odnawiające, zgodnie z zakresem określonym w Instrukcjach Technicznych.
2. 
Szkolenie jest ważne przez 24 miesiące, licząc od ostatniego dnia miesiąca, w którym szkolenie zostało ukończone, i jest prowadzone zgodnie z następującymi zasadami:
1)
jest przeprowadzane przez instruktora;
2)
zakres szkolenia jest:
a)
ujęty w ramowym programie szkolenia, który w przypadku szkolenia personelu operatora lotniczego jest zgodny z programem szkolenia danego operatora zatwierdzonym przez Prezesa Urzędu zgodnie z ORO.GEN.110 rozporządzenia nr 965/2012/UE,
b)
zgodny z zakresem zatwierdzenia udzielonego instruktorowi przez Prezesa Urzędu, zgodnie z art. 23 ust. 2;
3)
jest zrealizowane i ukończone z wynikiem pozytywnym przez osobę szkoloną przed rozpoczęciem wykonywania przez nią obowiązków;
4)
jest odpowiednie do zakresu obowiązków wykonywanych przez osobę szkoloną, zgodnie z tematyką kursów szkoleniowych określoną w Instrukcjach Technicznych, i obejmuje co najmniej:
a)
szkolenie ogólne - które zapoznaje osobę szkoloną z zagadnieniem transportu materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną, w tym z postanowieniami Załącznika 18,
b)
szkolenie specjalistyczne dla poszczególnych stanowisk - które dostarcza szczegółową wiedzę w zakresie wymagań obowiązujących osobę szkoloną na stanowisku, za które jest odpowiedzialna,
c)
szkolenie w zakresie bezpieczeństwa - które dostarcza wiedzę w zakresie zagrożeń stwarzanych przez materiały niebezpieczne, bezpiecznej ich obsługi oraz metod postępowania w sytuacjach awaryjnych;
5)
kończy się egzaminem przeprowadzonym przez instruktora.
3. 
Szkolenie odnawiające jest przeprowadzane w celu zapewnienia możliwości uzyskania przez osobę szkoloną aktualnej wiedzy i odbywa się w okresie ważności poprzedniego szkolenia. Jeżeli szkolenie odnawiające zostanie ukończone w okresie ostatnich 3 miesięcy ważności poprzedniego szkolenia, to 24-miesięczny okres ważności szkolenia odnawiającego jest liczony od ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności poprzedniego szkolenia.
4. 
Egzamin przeprowadza się w formie pisemnego testu sprawdzającego wiedzę teoretyczną nabytą w trakcie szkolenia.
5. 
Zakres egzaminu odpowiada zakresowi programu szkolenia.
6. 
Egzamin uznaje się za zaliczony, jeżeli osoba egzaminowana uzyskała z testu nie mniej niż 75% możliwych do uzyskania punktów za udzielenie prawidłowych odpowiedzi.
7. 
Instruktor sporządza protokół szkolenia, który zawiera:
1)
imię i nazwisko osoby szkolonej;
2)
datę i miejsce przeprowadzenia szkolenia;
3)
datę ukończenia poprzedniego szkolenia - w przypadku gdy protokół dotyczy szkolenia odnawiającego;
4)
zakres programu szkolenia określony zgodnie z Instrukcjami Technicznymi;
5)
opis lub kopię materiału wykorzystywanego podczas szkolenia;
6)
informację o wyniku egzaminu;
7)
firmę i adres podmiotu, na którego rzecz przeprowadzono szkolenie;
8)
imię, nazwisko i podpis instruktora oraz jego numer w wykazie instruktorów.
8. 
Protokół jest przechowywany przez instruktora przez okres 3 lat od dnia jego sporządzenia i jest udostępniany na żądanie podmiotowi, o którym mowa w ust. 7 pkt 7, oraz Prezesowi Urzędu.
9. 
Instruktor wydaje osobie szkolonej dokument potwierdzający ukończenie szkolenia zawierający: imię i nazwisko osoby szkolonej oraz instruktora, datę i miejsce przeprowadzenia szkolenia, zakres programu szkolenia określony zgodnie z Instrukcjami Technicznymi oraz informację o wyniku egzaminu.
1. 
Do prowadzenia szkolenia, o którym mowa w art. 21 ust. 1, jest uprawniona osoba, której Prezes Urzędu udzielił zatwierdzenia spełnienia wymagań do prowadzenia szkoleń z zakresu bezpiecznego transportu materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną.
2. 
Zatwierdzenie jest udzielane na wniosek.
3. 
Wniosek zawiera: imię i nazwisko wnioskodawcy, jego adres zamieszkania, numer telefonu, adres do doręczeń oraz adres elektroniczny.
4. 
Do wniosku dołącza się:
1)
dokument potwierdzający, że wnioskodawca ukończył z wynikiem pozytywnym szkolenie zgodne z wymaganiami Instrukcji Technicznych;
2)
dokumenty potwierdzające:
a)
co najmniej trzyletnie doświadczenie wnioskodawcy w pracy związanej z transportem materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną - w przypadku wnioskodawcy ubiegającego się o zatwierdzenie spełnienia wymagań do prowadzenia szkolenia personelu operatora lotniczego i agentów obsługi naziemnej, akceptujących materiały niebezpieczne,
b)
co najmniej roczne doświadczenie wnioskodawcy w pracy związanej z transportem materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną - w pozostałych przypadkach;
3)
dokumenty potwierdzające umiejętności wnioskodawcy w przekazywaniu wiedzy, w szczególności certyfikaty lub inne dokumenty potwierdzające posiadanie umiejętności szkoleniowych w praktyce;
4)
ramowy program szkolenia obejmujący co najmniej:
a)
zakres szkolenia,
b)
opis środków, metod i materiałów, przy pomocy których będzie przeprowadzane szkolenie,
c)
zasady przeprowadzania egzaminu, o którym mowa w art. 21 ust. 2 pkt 5, wraz z przykładowymi arkuszami egzaminacyjnymi,
d)
kryteria pozytywnego ukończenia szkolenia;
5)
dowód uiszczenia opłaty, o której mowa w art. 42 ust. 6.
5. 
Do wniosku można dołączyć zgodę na opublikowanie numeru telefonu i adresu elektronicznego.
6. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 4, mogą być składane w formie kopii.
7. 
Wniosek i dokumenty, o których mowa w ust. 4, oraz zgoda, o której mowa w ust. 5, mogą być przesyłane w postaci elektronicznej.
1. 
Prezes Urzędu udziela zatwierdzenia, o którym mowa w art. 22 ust. 1, na okres ważności szkolenia wynikający z dokumentu, o którym mowa w art. 22 ust. 4 pkt 1, po pozytywnej weryfikacji dokumentów, o których mowa w art. 22 ust. 2 i 4.
2. 
Prezes Urzędu, udzielając zatwierdzenia określa zakres szkolenia, które może prowadzić instruktor, w odniesieniu do kategorii osób szkolonych, oraz metody prowadzenia szkolenia.
3. 
Przepis art. 64 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego stosuje się.
4. 
Prezes Urzędu odmawia udzielenia zatwierdzenia w przypadku negatywnej weryfikacji dokumentów, o których mowa w art. 22 ust. 2 i 4.
5. 
Zatwierdzenie, o którym mowa w art. 22 ust. 1, albo odmowę udzielenia zatwierdzenia sporządza się w formie pisemnej.
6. 
Zatwierdzenie, o którym mowa w art. 22 ust. 1, albo odmowę udzielenia zatwierdzenia doręcza się w postaci papierowej albo za pomocą telefaksu, a w przypadku gdy wnioskodawca wskaże taki adres do doręczeń - na adres elektroniczny.
1. 
Prezes Urzędu prowadzi wykaz instruktorów.
2. 
Wykaz instruktorów zawiera: imię i nazwisko instruktora, jego numer telefonu, adres elektroniczny, numer w wykazie, termin ważności posiadanych uprawnień oraz zakres szkolenia, które może prowadzić instruktor, określony zgodnie z art. 23 ust. 2.
3. 
Wykaz instruktorów jest jawny i podlega publikacji na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego, z zastrzeżeniem że numer telefonu i adres elektroniczny instruktora są publikowane wyłącznie, gdy instruktor do wniosku, o którym mowa w art. 22 ust. 2, dołączy zgodę, o której mowa w art. 22 ust. 5.
4. 
Prezes Urzędu wpisuje instruktora do wykazu instruktorów z chwilą udzielenia zatwierdzenia, o którym mowa w art. 22 ust. 1.
5. 
Instruktor jest obowiązany zgłosić Prezesowi Urzędu zmianę danych opublikowanych w wykazie instruktorów w terminie 14 dni od dnia zaistnienia zmiany.
6. 
Prezes Urzędu uwzględnia zmianę danych opublikowanych w wykazie instruktorów w terminie 14 dni od dnia otrzymania zgłoszenia.
1. 
Instruktor jest obowiązany dostarczyć Prezesowi Urzędu dokument potwierdzający ukończenie z wynikiem pozytywnym szkolenia odnawiającego przed upływem terminu ważności poprzedniego szkolenia.
2. 
Niedostarczenie Prezesowi Urzędu dokumentu potwierdzającego ukończenie z wynikiem pozytywnym szkolenia odnawiającego w terminie, o którym mowa w ust. 1, skutkuje skreśleniem instruktora z wykazu instruktorów w terminie 7 dni od dnia upływu tego terminu.
1. 
W przypadku zmiany Instrukcji Technicznych instruktor jest obowiązany dostosować ramowy program szkolenia, o którym mowa w art. 22 ust. 4 pkt 4, do tej zmiany oraz dostarczyć go Prezesowi Urzędu przed dniem rozpoczęcia kolejnego szkolenia.
2. 
Niedostosowanie ramowego programu szkolenia do zmiany Instrukcji Technicznych i niedostarczenie go Prezesowi Urzędu przed dniem rozpoczęcia kolejnego szkolenia skutkuje utratą ważności zatwierdzenia, o którym mowa w art. 22 ust. 1, oraz skreśleniem instruktora z wykazu instruktorów.
1. 
Instruktor jest obowiązany do prowadzenia działalności szkoleniowej zgodnie z udzielonym zatwierdzeniem, o którym mowa w art. 22 ust. 1, pod rygorem skreślenia z wykazu instruktorów.
2. 
Prezes Urzędu skreśla instruktora z wykazu instruktorów w przypadku prowadzenia działalności szkoleniowej niezgodnie z udzielonym zatwierdzeniem.

Instruktor może przeprowadzić szkolenie odnawiające w postaci elektronicznej, z wyłączeniem szkolenia personelu operatora lotniczego i agentów obsługi naziemnej, akceptujących materiały niebezpieczne oraz personelu wyznaczonego operatora pocztowego akceptującego przesyłki pocztowe zawierające materiały niebezpieczne.