Art. 29. - [Podmioty zobowiązane do zgłaszania wypadków, incydentów oraz zdarzeń; elementy zgłoszenia] - Transport materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.1715

Akt obowiązujący
Wersja od: 17 sierpnia 2022 r.
Art.  29.  [Podmioty zobowiązane do zgłaszania wypadków, incydentów oraz zdarzeń; elementy zgłoszenia]
1. 
Operator lotniczy, któremu Prezes Urzędu wydał certyfikat przewoźnika lotniczego (AOC), oraz jego podwykonawcy zgłaszają w ramach systemu zgłaszania zdarzeń każdy wypadek, incydent oraz zdarzenie, niezależnie od miejsca ich wystąpienia.
2. 
Operator lotniczy inny niż określony w ust. 1 zgłasza w ramach systemu zgłaszania zdarzeń każdy wypadek, incydent oraz zdarzenie, które miały miejsce na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
3. 
Operator lotniczy inny niż określony w ust. 1 zgłasza w ramach systemu zgłaszania zdarzeń zdarzenie dotyczące transportu materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną lub przewozu materiałów niebezpiecznych przez pasażerów lub członków załogi statku powietrznego z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako państwa pochodzenia, polegające na ujawnieniu przypadków niezgodności z przepisami Części 7 Instrukcji Technicznych oraz ustawy dotyczących:
1)
akceptacji, przechowywania i załadunku materiałów niebezpiecznych;
2)
przekazywania informacji o materiałach niebezpiecznych dowódcy statku powietrznego;
3)
wnoszenia na pokład statku powietrznego materiałów niebezpiecznych przez pasażerów lub członków załogi statku powietrznego.
4. 
Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1-3, zawiera:
1)
datę wypadku, incydentu lub zdarzenia;
2)
trasę, datę i numer lotu;
3)
opis materiałów niebezpiecznych oraz numer referencyjny lotniczego listu przewozowego albo przywieszki bagażowej i biletu;
4)
numer identyfikacyjny Narodów Zjednoczonych (numer UN) materiału niebezpiecznego i prawidłową nazwę przewozową materiału niebezpiecznego zgodną z Instrukcjami Technicznymi;
5)
klasę i podklasę oraz dodatkowe ryzyka materiału niebezpiecznego;
6)
typ opakowania i oznakowanie specyfikacyjne opakowania;
7)
ilość materiałów niebezpiecznych;
8)
firmę i adres podmiotu nadającego przesyłkę, a w przypadku osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej - imię i nazwisko oraz adres zamieszkania;
9)
inne dane istotne do przeprowadzenia analizy wypadku, incydentu lub zdarzenia;
10)
przypuszczalną przyczynę wypadku, incydentu lub zdarzenia;
11)
podjęte działania;
12)
inne podjęte czynności sprawozdawcze;
13)
imię i nazwisko, stanowisko i numer telefonu osoby sporządzającej zgłoszenie oraz adres podmiotu, w imieniu którego zgłoszenie jest dokonywane.
5. 
Do zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1-3, dołącza się kopie dokumentów dotyczących sprawy oraz posiadaną dokumentację fotograficzną.
6. 
Podmiot inny niż operator lotniczy, zaangażowany w transport materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną, który pozyskał informacje o wypadku, incydencie lub zdarzeniu, zgłasza ten fakt w ramach systemu zgłaszania zdarzeń. Przepisy ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio.
7. 
W przypadku gdy zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1-3 albo 6, dotyczy wypadku z materiałami promieniotwórczymi, incydentu z materiałami promieniotwórczymi albo zdarzenia z materiałami promieniotwórczymi, kopię zgłoszenia podmiot, o którym mowa odpowiednio w ust. 1-3 albo 6, przesyła Prezesowi Państwowej Agencji Atomistyki.
8. 
W przypadku gdy zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1-3 albo 6, dotyczy wypadku, incydentu albo zdarzenia, które miało miejsce na terenie lotniczego przejścia granicznego, kopię zgłoszenia podmiot, o którym mowa odpowiednio w ust. 1-3 albo 6, przesyła właściwemu miejscowo komendantowi placówki Straży Granicznej.