Rozdział 6 - Rejonowe organy rządowej administracji ogólnej - Terenowe organy rządowej administracji ogólnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.32.176 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 13 marca 1998 r.

Rozdział  6

Rejonowe organy rządowej administracji ogólnej

1.
Kierownicy urzędów rejonowych wykonują określone w ustawach szczególnych zadania i kompetencje rządowej administracji ogólnej.
2.
Minister właściwy do spraw administracji, po zasięgnięciu opinii wojewodów, określa, w drodze rozporządzenia, siedziby i terytorialny zasięg działania urzędów rejonowych. Terytorialny zasięg działania tych urzędów nie może naruszać granic gmin.
1.
Urząd rejonowy jest aparatem pomocniczym kierownika urzędu.
2.
Komórkami organizacyjnymi urzędu rejonowego są oddziały, biura, referaty lub samodzielne stanowiska pracy.
3.
Organizację urzędu rejonowego określa statut tego urzędu, nadany przez wojewodę.
4.
Statut urzędu rejonowego zawiera ustalenia, o których mowa w art. 34 ust. 1 pkt 1-4 i 6.
5.
Przepis art. 35 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Kierownika urzędu rejonowego i jego zastępcę powołuje i odwołuje wojewoda.

Kierownik urzędu rejonowego może, w formie pisemnej, upoważnić pracowników podległego mu urzędu do załatwiania określonych spraw w jego imieniu, w ustalonym zakresie, a w szczególności do wydawania decyzji administracyjnych.

1.
Kierownik urzędu rejonowego może, za zgodą wojewody, powierzyć prowadzenie niektórych spraw należących do jego właściwości, w tym wydawanie decyzji administracyjnych w pierwszej instancji, organom gminy położonej na obszarze działania urzędu, a także kierownikom państwowych osób prawnych i innych państwowych jednostek organizacyjnych funkcjonujących na obszarze działania tego urzędu.
2.
W szczególnych przypadkach wykonywanie zadań, z wyjątkiem wydawania decyzji administracyjnych, można powierzyć również innym właściwym jednostkom.
3.
Powierzenie, o którym mowa w ust. 1, następuje w drodze porozumienia. Porozumienie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym, chyba że w porozumieniu ustalono termin późniejszy.