Rozdział 2 - Opłaty - Taksa za czynności komorników.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1991.62.264

Akt utracił moc
Wersja od: 6 sierpnia 1992 r.

Rozdział  2

Opłaty

§  11.
1.
Opłata jest stosunkowa lub stała.
2.
Jeżeli rozporządzenie nie stanowi inaczej, wysokość opłaty stosunkowej zależna jest od wartości egzekwowanego roszczenia.
§  12.
1.
Do wartości egzekwowanego roszczenia wlicza się odsetki, koszty i inne należności podlegające egzekucji wraz ze świadczeniem głównym. Nie wlicza się jednak kosztów toczącego się postępowania egzekucyjnego i kosztów zastępstwa przez adwokata w tym postępowaniu.
2.
Przy oznaczaniu wartości egzekwowanego roszczenia każde rozpoczęte 100 zł liczy się za pełne.
§  13.
1.
W sprawach o egzekucję świadczeń powtarzających się wartość egzekwowanego roszczenia stanowi suma świadczeń za jeden rok oraz sumy świadczeń zaległych.
2.
Jeżeli przedmiotem egzekucji są świadczenia za okres krótszy niż rok, wartość roszczeń stanowi suma świadczeń za cały czas ich trwania.
§  14.
Jeżeli prowadzona jest egzekucja alimentów zasądzonych w stosunku ułamkowym lub procentowym i nie można ustalić wartości egzekwowanego roszczenia w sposób określony w § 12, to wartość tego roszczenia należy ustalić tymczasowo na podstawie dolnej granicy świadczenia określonego w tytule wykonawczym, a w razie braku oznaczenia dolnej granicy - na podstawie pierwszej potrąconej raty. Ostateczną wartość roszczenia ustala się po upływie każdego roku od potrącenia pierwszej raty.
§  15.
1.
Cała opłata stosunkowa wynosi 12% wartości egzekwowanego roszczenia.
2. 2
Suma opłaty stosunkowej nie może wynosić mniej niż 2% ani więcej niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia.
3.
W sprawach o świadczenia powtarzające się opłata nie może być wyższa od przeciętnego wynagrodzenia.
§  16.
1.
Całą opłatę stosunkową pobiera się:
1)
za dokonanie sprzedaży ruchomości lub prawa majątkowego (art. 865, 866, 867 i 908),
2)
w razie przejęcia przez wierzyciela ruchomości na własność (art. 875 i 877),
2.
Opłatę przewidzianą w ust. 1 oblicza się od ceny sprzedaży lub ceny przejęcia ruchomości.
3.
Opłatę przewidzianą w ust. 1 pobiera się, choćby sprzedaż nie doszła do skutku z powodu nieuiszczenia przez nabywcę ceny w przepisanym terminie (art. 872).
§  17.
1.
Trzy czwarte opłaty stosunkowej pobiera się za zajęcie ruchomości oraz za zajęcie wierzytelności i innych praw związanych z posiadaniem dokumentu (art. 845, 895 § 3 i art. 901).
2.
Opłatę przewidzianą w ust. 1 komornik pobiera tylko jeden raz w sprawie, bez względu na ilość czynności i miejsce ich dokonania.
3.
Przepis ust. 2 nie ma zastosowania w razie zajęcia ruchomości, dokonanego nie wcześniej niż po roku od daty sprzedaży zajętych ruchomości, przejęcia przez wierzyciela ruchomości na własność lub umorzenia postępowania (art. 875 i 877).
§  18.
1.
Dwie trzecie opłaty stosunkowej pobiera się za zajęcie wynagrodzenia za pracę lub innych wierzytelności albo innych praw majątkowych nie związanych z posiadaniem dokumentu.
2.
Opłatę przewidzianą w ust. 1 pobiera się, jeżeli nastąpiło choćby częściowe uiszczenie zajętej wierzytelności, złożenie przez dłużnika tej wierzytelności oświadczenia stwierdzającego jej istnienie lub zaspokojenie roszczenia wierzyciela wraz z kosztami egzekucyjnymi przed złożeniem oświadczenia dłużnika zajętej wierzytelności.
3.
Nie pobiera się opłaty, jeżeli po rozwiązaniu stosunku pracy zajęcie wynagrodzenia w nowym zakładzie pracy nastąpiło w wyniku przesłania temu zakładowi przez zakład dotychczasowy zawiadomienia komornika i innych dokumentów dotyczących zajęcia wynagrodzenia (art. 884).
§  19.
Połowę opłaty stosunkowej pobiera się za dokonanie sprzedaży nieruchomości. Jeżeli jednak sprzedaż nieruchomości nastąpi w drodze wykonania prawa pierwokupu (art. 944), jak też w razie przejęcia nieruchomości (art. 982 i 984), pobiera się trzecią część opłaty stosunkowej. Opłatę tę oblicza się od ceny sprzedaży lub przejęcia nieruchomości.
§  20.
1.
Trzecią część opłaty stosunkowej pobiera się:
1)
za zajęcie ruchomości, wierzytelności i innych praw związanych z posiadaniem dokumentu, dokonane przez zaznaczenie w protokole pierwszego zajęcia (art. 851 i 901),
2)
za sprawdzenie zajętych ruchomości bez równoczesnego dokonania zajęcia (art. 851),
3)
za opis zajętego prawa (art. 911),
4)
za sporządzenie planu podziału sumy uzyskanej w wyniku egzekucji z ruchomości, z wynagrodzenia za pracę, z innych wierzytelności i innych praw majątkowych (art. 1029 i 1033),
5)
za zwolnienie się dłużnika z długu bezpośrednio do rąk wierzyciela na skutek czynności egzekucyjnych,
6)
za dokonanie sprzedaży mienia na zlecenie syndyka masy upadłości; opłatę tę oblicza się od sumy uzyskanej ze sprzedaży.
2.
Opłatę przewidzianą w ust. 1 pkt 4 oblicza się od sumy ulegającej podziałowi.
§  21.
Czwartą część opłaty stosunkowej pobiera się za:
1)
wezwanie do zapłaty długu przy egzekucji z nieruchomości (art. 923),
2)
dokonanie opisu i oszacowania nieruchomości,
3)
dokonanie dodatkowego opisu i oszacowania nieruchomości (art. 951).
§  22.
Opłata stała:
1)
za odebranie dłużnikowi ruchomości i przekazanie ich do sprzedaży komisowej (art. 866) albo w celu złożenia ich poza miejsce, w którym się znajdują,
2)
za odebranie dokumentów lub rzeczy ruchomych wraz z oddaniem ich wierzycielowi lub na przechowanie (art. 888, 904, 1041 i 1042),
3)
za udział w usunięciu oporu (art. 1051 § 3), za wykonanie nakazu w sprawie osadzenia dłużnika w zakładzie karnym (art. 1057) oraz za dokonanie czynności w asyście Policji (art. 765 § 1)

wynosi 25% przeciętnego wynagrodzenia.

§  23.
1.
Opłata stała:
1)
za wprowadzenie w posiadanie nieruchomości i usunięcie z niej ruchomości (co do przedsiębiorstw handlowych i przemysłowych opłatę pobiera się od każdej izby składającej się na pomieszczenia przedsiębiorstwa),
2)
za wprowadzenie zarządcy w zarząd nieruchomości lub przedsiębiorstwa oraz za wprowadzenie dozorcy w dozór nieruchomości,
3)
za opróżnienie lokalu (opłatę pobiera się od każdej izby) wynosi 20% przeciętnego wynagrodzenia.
2.
Przy opróżnieniu lokali mieszkalnych nie pobiera się odrębnej opłaty od pomieszczeń pobocznych, takich jak: przedpokoje, alkowy, korytarze, werandy, łazienki, spiżarnie.
3.
Przy opróżnieniu pomieszczeń gospodarczych (garażu, stajni) pobiera się opłatę za każde pomieszczenie jak za izbę.
4.
Jeżeli opróżnienie lokalu lub pomieszczenia połączone jest z opisem usuwanych rzeczy, opłatę zwiększa się o 100%.
§  24.
Za wykonanie orzeczenia w sprawie odebrania osoby pobiera się opłatę stałą w wysokości 50% przeciętnego wynagrodzenia.
§  25.
Za dokonanie spisu inwentarza albo innego spisu majątku pobiera się opłatę stałą w wysokości 10% przeciętnego wynagrodzenia za każdą rozpoczętą godzinę.
§  26.
Za wprowadzenie wierzyciela w posiadanie w wypadkach nie wymienionych w § 23 pobiera się opłatę stałą w wysokości 25% przeciętnego wynagrodzenia, a w razie podjęcia egzekucji na skutek dalszych naruszeń posiadania (art. 817), opłatę zwiększa się każdorazowo o 100%.
§  27.
Za opieczętowanie lub zdjęcie pieczęci, bez dokonywania równocześnie spisu, pobiera się opłatę stałą w wysokości 2% przeciętnego wynagrodzenia od każdej opieczętowanej izby lub innego pomieszczenia.
§  28.
Jeżeli w następstwie bezskuteczności egzekucji komornik wydał postanowienie o umorzeniu postępowania, a uprzednio nie pobrał żadnych opłat, pobiera się opłatę stałą w wysokości 1,5% przeciętnego wynagrodzenia, bez względu na ilość dokonanych czynności.
§  29.
Za dokonanie czynności nie objętej przepisami § 16-28 pobiera się opłatę stałą w wysokości 5% przeciętnego wynagrodzenia za każdą rozpoczętą godzinę.
2  § 15 ust. 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 20 listopada 1991 r. (Dz.U.91.110.478) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 1991 r.