Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Taksa za czynności komorników.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1991.62.264

Akt utracił moc
Wersja od: 6 sierpnia 1992 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Powołane w rozporządzeniu artykuły oznaczają artykuły Kodeksu postępowania cywilnego.
§  2.
1.
Komornik pobiera za dokonywane przezeń czynności opłaty, ryczałt kancelaryjny na pokrycie kosztów prowadzenia biura oraz należności na pokrycie wydatków.
2.
Ilekroć przepisy rozporządzenia przewidują obliczanie opłat lub ryczałtu kancelaryjnego od przeciętnego wynagrodzenia, przez wynagrodzenie to rozumie się przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce uspołecznionej za ubiegły rok, ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Monitorze Polskim.
§  3.
1.
Zwolnienie od kosztów sądowych przez sąd lub z mocy ustawy obejmuje także zwolnienie od obowiązku uiszczania opłat, ryczałtu kancelaryjnego i należności na pokrycie wydatków.
2.
Skarb Państwa, gminy i związki gmin oraz instytucje państwowe i organizacje społeczne, zwolnione od obowiązku uiszczania opłat sądowych, uiszczają 40% opłat, których wysokość odpowiada wynagrodzeniu prowizyjnemu komornika, określonemu w odrębnych przepisach, oraz ryczałt kancelaryjny i należności na pokrycie wydatków.
§  4.
1. 1
Strona, która wnosi o podjęcie czynności, obowiązana jest wpłacić komornikowi zaliczkę na tę czynność i dopiero w miarę podejmowania przez komornika kolejnych czynności uiszczać na żądanie komornika dalsze zaliczki na pokrycie przewidywanych opłat, ryczałtu kancelaryjnego i wydatków związanych podejmowanymi czynnościami.
2.
Skarb Państwa, gminy i związki gmin oraz instytucje państwowe i organizacje społeczne, o których mowa w § 3 ust. 2, nie wpłacają zaliczki na pokrycie części opłat, które obowiązane są uiszczać.
3.
Nie pobiera się zaliczki, jeżeli wszczęcie egzekucji następuje z urzędu na żądanie sądu.
§  5.
1.
Komornik nie podejmuje czynności, dopóki strona zobowiązana do uiszczenia zaliczki nie wpłaci tej zaliczki.
2.
W razie nieuiszczenia zaliczki, komornik wezwie stronę do jej wpłacenia w terminie tygodniowym od daty doręczenia wezwania pod rygorem zwrotu wniosku.
3.
Po bezskutecznym upływie terminu komornik zwróci wniosek stronie.
§  6.
1.
Opłaty, ryczałt kancelaryjny oraz należności na pokrycie wydatków, nie uiszczone przez wierzyciela, na którego rzecz prowadzona jest egzekucja, komornik pobiera od dłużnika.
2.
Opłaty, ryczałt kancelaryjny oraz należności na pokrycie wydatków, nie pobrane od dłużnika, komornik wyegzekwuje od wierzyciela, chyba że był on wolny od obowiązku ich uiszczenia. W tym celu komornik wyda postanowienie, w którym wezwie wierzyciela do uiszczenia tych należności w terminie dwutygodniowym od dnia doręczenia postanowienia. Postanowienie to, po jego uprawomocnieniu się, podlega wykonaniu w drodze egzekucji, bez zaopatrywania go w klauzulę wykonalności (art. 770).
3.
Jeżeli wierzyciel, zwolniony od obowiązku uiszczenia opłat, ryczałtu kancelaryjnego oraz należności na pokrycie wydatków, nabył na licytacji mienie dłużnika, zaliczając na cenę nabycia swoją wierzytelność (art. 876 i 968), albo przejął na własność mienie dłużnika nie sprzedane na licytacji (art. 875, 877, 984), opłaty, ryczałt kancelaryjny oraz należności na pokrycie wydatków, nie pobrane od dłużnika, komornik wyegzekwuje od tego wierzyciela. W tym celu komornik postąpi według przepisu ust. 2.
4.
Przepis ust. 2 nie ma zastosowania w razie prowadzonej z urzędu na żądanie sądu egzekucji opłaty zasądzonej na rzecz adwokata lub zespołu adwokackiego od skazanego, któremu wyznaczono obrońcę z urzędu.
§  7.
W sprawach o egzekucję świadczeń powtarzających się koszty egzekucji świadczeń zaległych pokrywa się po zaspokojeniu świadczeń bieżących i kosztów ich egzekucji.
§  8.
Za czynność dokonaną w toku egzekucji prowadzonej przeciwko kilku dłużnikom solidarnym lub na rzecz kilku wierzycieli solidarnych albo w toku egzekucji świadczenia niepodzielnego pobiera się jedną opłatę i jeden ryczałt kancelaryjny.
§  9.
Jeżeli wierzyciel przyłączy się do toczącej się egzekucji, nie pobiera się od niego opłaty za czynności dokonane przed przyłączeniem się.
§  10.
Końcówki opłat, ryczałtu kancelaryjnego oraz należności na pokrycie wydatków zaokrągla się wzwyż do pełnych 100 zł.
1 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 29 lipca 1992 r. (Dz.U.92.58.292) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 sierpnia 1992 r.