Oddział A - WŁADZE AKADEMICKIE. Zebranie ogólne profesorów. - Szkoły akademickie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1938.1.6 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1947 r.

A.

WŁADZE AKADEMICKIE.

Zebranie ogólne profesorów.
(1)
Zebranie ogólne profesorów składa się z tych osób, które należą do składu rad wydziałowych; zwołuje je i przewodniczy mu rektor.
(2)
Zebranie ogólne profesorów uchwala swój regulamin.
(3)
Zebranie profesorów rozważa zagadnienia nauczania i wychowania oraz wypowiada na żądanie Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego lub rektora opinie w sprawach, dotyczących szkoły lub nauki.
(4)
Zebranie profesorów wysłuchuje i rozpatruje - bez podejmowania uchwał - plan działalności i sprawozdania roczne rektora ze stanu szkoły.
(5)
Rektor może zawiesić uchwały zebrania ogólnego profesorów, gdy uzna to za potrzebne ze względu na interes publiczny lub dobro szkoły. W tych wypadkach jest on obowiązany w terminie, przewidzianym w statucie szkoły, zwołać ponownie zebranie celem rozpatrzenia zawieszonej uchwały.
(6)
Jeżeli zebranie ogólne profesorów pierwotną uchwałę podtrzyma, rektor przedstawia sprawę Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego do rozstrzygnięcia.

Senat akademicki.

(1)
Senat akademicki jest naczelną władzą kolegialną szkoły w naukowych, gospodarczych i administracyjnych sprawach, dotyczących szkoły jako całości, o ile nie należą do innych władz akademickich. Do senatu należy troska o zdrowie moralne i należyte warunki bytu materialnego młodzieży.
(2)
W skład senatu wchodzą: rektor, prorektor, dziekani oraz inni członkowie, których liczbę i sposób wyboru ustala statut szkoły.
(3)
Posiedzenie senatu zwołuje i przewodniczy mu rektor.
(4)
Senat uchwala statut szkoły, jego zmiany oraz swój regulamin.
(5)
Senat może przelać na rektora częściowo lub w całości swe uprawnienia z wyjątkiem uprawnień, przewidzianych w art. 3 ust. 2, art. 6 ust. 4, art. 21 ust. 1 i 2, art. 25 ust. 3 i 5, art. 41 ust. 4 i art. 42 ust. 2.
(6)
Wniesienie skargi do Najwyższego Trybunału Administracyjnego wymaga uchwały senatu i zgody Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Uchwały tej rektor nie może zawiesić.

(1)
Rektor może zawiesić uchwałę senatu, gdy uzna to za potrzebne ze względu na interes publiczny lub dobro szkoły; powinien to uczynić, jeżeli uchwała sprzeciwia się obowiązującym przepisom. W tych przypadkach obowiązany on jest w terminie, który ustala regulamin senatu, zwołać ponownie zebranie senatu celem powtórnego rozpatrzenia sprawy, w której powzięta była zawieszona uchwała.
(2)
Jeżeli Senat pierwotną uchwałę podtrzyma, rektor przedstawia sprawę Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego do rozstrzygnięcia.

Rektor.

(1)
Urząd rektora jest najwyższą godnością w szkole; rektor jest przedstawicielem szkoły na zewnątrz, wykonawcą uchwał senatu, przełożonym grona nauczycielskiego, zwierzchnikiem pomocniczych sił naukowych oraz urzędników i niższych funkcjonariuszów szkoły, jako też opiekunem i zwierzchnikiem słuchaczy.
(2)
Rektor czuwa nad działalnością władz akademickich i zakładów celem zapewnienia legalności i prawidłowego toku ich pracy, zarządza majątkiem szkoły oraz rozstrzyga spory kompetencyjne między władzami akademickimi.
(3)
Rektorowi przysługuje tytuł Magnificencji.
(1)
Rektora wybiera spośród profesorów zwyczajnych na okres dwóch lat zebranie delegatów wydziałów zwykłą większością głosów.
(2)
W szkołach, w których nie ma co najmniej pięciu profesorów zwyczajnych, może być obrany rektorem profesor nadzwyczajny.
(3)
Wybór rektora podlega zatwierdzeniu przez Prezydenta Rzeczypospolitej na wniosek Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
(4)
W razie odmowy przedstawienia przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego wybranego kandydata Prezydentowi Rzeczypospolitej do zatwierdzenia, zebranie delegatów dokonywa niezwłocznie nowych wyborów.
(5)
Sposób wyboru delegatów, regulamin i termin wyborów ustala Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Zebranie zwołuje i przewodniczy mu rektor ustępujący.
(6)
Ustępujący rektor może być ponownie wybrany.
(7)
Nowy rektor obejmuje urzędowanie dnia 1 września.
(8)
W razie ustąpienia rektora przed ukończeniem kadencji, dokonywa się w jak najkrótszym czasie wyboru nowego rektora na pozostały okres kadencji. Jeżeli jednak od dnia opróżnienia urzędu rektora pozostaje do końca kadencji mniej niż 6 miesięcy, nowy rektor piastuje swój urząd przez całą następną kadencję.
(1)
Organem rektora w zakresie jego funkcyj administracyjnych jest podległy mu bezpośrednio sekretariat szkoły, łączący w sobie wszystkie biura szkoły, z kierownikiem sekretariatu na czele; organizację sekretariatu ustala statut szkoły. Mianowanie kierownika i urzędników sekretariatu, o ile na mocy specjalnych przepisów nie należy do władz akademickich, wymaga wniosku senatu.
(2)
W ręku rektora skupia się korespondencja urzędowa szkoły z władzami. W szczególności wszystkie pisma wydziałów i zakładów oraz urzędowe pisma profesorów, skierowane do władz, wysyła się za pośrednictwem rektora, który ma prawo zaopatrywać je własną opinią.
(3)
Rektor ogłasza drukiem kronikę szkoły, jej skład osobowy i programy wykładów.
(1)
Rektor czuwa nad porządkiem na terenie szkoły przy pomocy organów szkolnych, ma prawo wydawania zarządzeń porządkowych, jest władny wezwać pomocy organów bezpieczeństwa, gdy uzna to za konieczne.
(2)
Organy bezpieczeństwa mogą wkroczyć z własnej inicjatywy na teren, podlegający władzy porządkowej rektora, w wypadkach nagłego niebezpieczeństwa. O wkroczeniu winna władza bezpieczeństwa natychmiast zawiadomić rektora.
(3)
Rektor ustala teren szkoły, zawiadamiając o tym władzę administracji ogólnej.

Rektorowi na czas sprawowania urzędu rektorskiego Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego zmniejsza wymiar obowiązkowych zajęć profesorskich.

W sprawach dyscyplinarnych rektor podlega wyłącznie Wyższej Komisji Dyscyplinarnej dla profesorów szkół akademickich, która orzeka ostatecznie.

Prorektor.

(1)
Zastępcą rektora jest prorektor, którego wybiera na okres dwóch lat zebranie delegatów wydziałów z grona profesorów zwyczajnych i nadzwyczajnych. Wybór prorektora odbywa się w innym roku akademickim niż wybór rektora i podlega zatwierdzeniu przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Do wyboru i zatwierdzenia mają poza tym odpowiednie zastosowanie postanowienia art. 9.
(2)
Nowy prorektor obejmuje urzędowanie dnia 1 września.
(3)
Jeżeli zajdzie potrzeba zastępowania prorektora, senat wyznacza zastępcę spośród członków senatu.
(4)
Rektor może powierzyć prorektorowi lub jego zastępcy pewne sprawy do stałego załatwiania w jego imieniu.
(5)
Postanowienia art. 13 mają zastosowanie do prorektora.

Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego wyznacza - w razie jednoczesnego opróżnienia urzędów rektora i prorektora - z grona profesorów tymczasowego zastępcę rektora, który pełni swe czynności do czasu objęcia urzędu przez rektora, wybranego w sposób, określony art. 9.

Rada wydziałowa.

(1)
Obowiązkiem rady wydziałowej jest:
a)
czuwanie nad rozwojem reprezentowanych przez nią nauk i nad ciągłością pracy w zakresie każdej z nich na wydziale. Rada wydziałowa jest odpowiedzialna za poziom naukowy pracy i za poziom nauczania;
b)
dbałość o dobór odpowiednich sił naukowych oraz odpowiednie warunki twórczości naukowej i działalności pedagogicznej;
c)
dbałość o racjonalny układ programu wykładów i ćwiczeń oraz czuwanie nad jego należytym wykonaniem.
(2)
Rada wydziałowa może udzielać opinij naukowych w zakresie swojego wydziału; jest obowiązana udzielić opinii w przypadkach, przewidzianych w ustawach, lub gdy jej zażąda Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
(3)
Radę wydziałową zwołuje i przewodniczy jej dziekan.
(1) 1
Profesorowie zwyczajni, nadzwyczajni, kontraktowi, profesorowie tytularni, zastępcy profesorów i delegaci docentów stanowią radę wydziałową.
(2)
Rada wydziałowa może nadto powoływać do swego grona profesorów honorowych oraz wykładających na danym wydziale profesorów innych wydziałów i innych szkół akademickich, a również profesorów kontraktowych i zastępców profesorów.
(3)
Statut szkoły określa sposób powoływania oraz uprawnienia wszystkich tych członków rady, którzy nie są profesorami zwyczajnymi i nadzwyczajnymi danego wydziału.
(4)
Rada wydziałowa uchwala swój regulamin.
(5)
Postanowienia, odnoszące się do zawieszania uchwał senatu przez rektora, stosuje się analogicznie także do dziekana w stosunku do rady wydziałowej.
(6)
Dziekan ma ponadto obowiązek zawieszania uchwały rady wydziałowej na żądanie rektora, jeśli ten uzasadnia swe żądanie powodami, wymienionymi w ust. 1 art. 7 ustawy niniejszej. Ostateczna decyzja należy do Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w tym samym trybie, jak i przy uchwałach senatu.

Dziekan.

(1)
Dziekan jest władzą zarządzającą i przedstawicielem wydziału, przewodniczącym rady wydziałowej i wykonawcą jej uchwał oraz przełożonym urzędników i funkcjonariuszów dziekanatu. Załatwia sprawy gospodarcze i administracyjne wydziału, czuwa nad należytym tokiem spraw, wchodzących w zakres działania rady wydziałowej, nad prawidłowym tokiem studiów i egzaminów oraz składa radzie wydziałowej - a za pośrednictwem rektora - zebraniu ogólnemu profesorów sprawozdanie z działalności wydziału.
(2)
Przez ręce dziekana przechodzi korespondencja urzędowa kierowników zakładów wydziałowych, wszystkich członków i słuchaczy wydziału; dziekan może zaopatrywać wszystkie pisma swoją opinią.
(1)
Dziekana wybiera rada wydziałowa na okres roku spośród profesorów zwyczajnych i nadzwyczajnych zwykłą większością głosów w miesiącu czerwcu.
(2)
Ustępujący dziekan może być wybrany ponownie.
(3)
Dziekan obejmuje urzędowanie w dniu 1 września.
(4)
W razie ustąpienia dziekana w ciągu urzędowania, dokonywa się nowych wyborów na pozostały okres roku akademickiego.
(1)
Zastępcą dziekana, jako prodziekan, jest dziekan ustępujący. W razie zrzeczenia się godności prodziekana przez ustępującego dziekana lub w razie jego ustąpienia w ciągu urzędowania rada wydziałowa wybiera prodziekana.
(2)
W razie potrzeby rada wydziałowa wyznacza zastępcę prodziekana spośród profesorów zwyczajnych i nadzwyczajnych wydziału.

Władze akademickie szkół jednowydziałowych.

(1)
W szkołach jednowydziałowych czynności rady wydziałowej, senatu i zebrania ogólnego profesorów spełnia rada profesorów; skład jej normują przepisy, dotyczące rad wydziałowych.
(2)
Statut szkoły jednowydziałowej może przewidzieć utworzenie senatu, składającego się z rektora, prorektora i trzech delegatów zebrania ogólnego, wybranych spośród profesorów zwyczajnych i nadzwyczajnych.
1 Art. 16 ust. (1) zmieniony przez art. 1 pkt 1 dekretu z dnia 16 listopada 1945 r. o zmianie przepisów dotyczących szkół akademickich i stosunku służbowego profesorów i pomocniczych sił naukowych tych szkół (Dz.U.45.56.313) z dniem 16 grudnia 1945 r.