Art. 23. - Szkoły akademickie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1938.1.6 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1947 r.
Art.  23.
(1)
Kierownikiem zakładu jest profesor, z którego katedrą zakład jest związany. Kierownik jest bezpośrednim przełożonym pomocniczych sił naukowych, urzędników i funkcjonariuszów niższych zakładu.
(2)
Kierownikiem zakładu, nie związanego z żadną katedrą albo obejmującego swym zakresem kilka katedr jest profesor, któremu powierza kierownictwo Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego na wniosek rady wydziałowej, gdy chodzi o zakład, należący do jednego wydziału, a na wniosek senatu - we wszystkich innych przypadkach. Pełnienie obowiązków kierownika zakładu może być powierzone zastępcy profesora lub docentowi.
(3)
Opiekę nad zakładam, należącym do jednego wydziału, sprawuje rada wydziałowa, nad zakładam, służącym celom kilku lub wszystkich wydziałów - senat. Z końcem roku akademickiego składa kierownik radzie wydziałowej (senatowi) sprawozdanie z działalności naukowej i pedagogicznej zakładu.
(4)
Nadzór gospodarczy nad zakładem wydziałowym sprawuje rektor za pośrednictwem dziekana, któremu kierownik przedstawia sprawozdanie z użycia dotacyj i innych wpływów zakładu. Nadzór gospodarczy nad zakładem, służącym celom kilku wydziałów, sprawuje rektor bezpośrednio. W razie potrzeby może rektor zawiesić kierownika zakładu w wykonywaniu czynności kierowniczych, a sprawę przedstawić Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego do ostatecznej decyzji.
(5)
W związku ze szkołami mogą pozostawać zakłady, zorganizowane na zasadzie porozumienia z innymi ministrami lub instytucjami. Nazwy tych zakładów oraz normy ich organizacyjnej zależności od szkół ustalają rozporządzenia Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, wydane po porozumieniu się z senatem uczelni.