Rozdział 4 - Tryb, sposób i terminy przeprowadzania egzaminów - Szkolenie i egzaminowanie osób ubiegających się o uprawnienia do wykonywania prac podwodnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2010.126.856

Akt obowiązujący
Wersja od: 20 października 2015 r.

Rozdział  4

Tryb, sposób i terminy przeprowadzania egzaminów

§  10.
1.
Egzamin przeprowadza się na pisemny wniosek zainteresowanej osoby, złożony w siedzibie Urzędu lub przesłany pocztą.
2.
Ośrodek może w imieniu zainteresowanej osoby złożyć wniosek, o którym mowa w ust. 1.
3.
Wniosek o przeprowadzenie egzaminu zawiera:
1)
określenie rodzaju dyplomu lub świadectwa, o które ubiega się zainteresowana osoba;
2)
imię i nazwisko;
3)
datę i miejsce urodzenia;
4)
adres do korespondencji.
4.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
kopie dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań określonych odpowiednio w art. 20 ustawy;
2)
zaświadczenie o ukończeniu szkolenia wystawione przez ośrodek uznany przez Dyrektora;
3)
kopię dokumentu potwierdzającego uiszczenie opłaty egzaminacyjnej;
4)
kopię dokumentu o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania prac podwodnych, w przypadku zawodu nurka;
5)
kopię umowy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków zawartej na czas trwania etapu praktycznego egzaminu;
6) 10
zapis zadań zaliczeniowych opisanych w ramowych programach szkolenia nurka III, II, I klasy, nurka saturowanego oraz kierownika prac podwodnych III, II i I klasy sporządzony przez ośrodek na informatycznym nośniku danych.
5.
Zainteresowaną osobę powiadamia się o rozpatrzeniu wniosku oraz o przewidywanym terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu, nie później niż 14 dni przed egzaminem.
6.
Wniosek niekompletny nie jest rozpatrywany i jest zwracany wraz z wniesioną opłatą egzaminacyjną.
§  11.
1. 11
Egzamin na dyplom nurka III klasy i dyplom kierownika prac podwodnych III klasy przeprowadza się w dwóch etapach: teoretycznym i praktycznym.
1a. 12
Egzamin na dyplomy: nurka II i I klasy, nurka saturowanego, kierownika prac podwodnych II i I klasy oraz świadectwo operatora systemów nurkowych składa się wyłącznie z etapu teoretycznego.
2.
Etap teoretyczny egzaminu przeprowadza się przed etapem praktycznym.
3.
Etap teoretyczny egzaminu składa się z części pisemnej i ustnej.
4.
Część pisemną etapu teoretycznego egzaminu przeprowadza się przed częścią ustną.
§  12.
1.
Egzamin przeprowadza komisja.
2.
Spośród osób wchodzących w skład komisji, na wniosek jej przewodniczącego, wyznacza się na każdy egzamin co najmniej dwóch egzaminatorów, z zastrzeżeniem ust. 4.
3.
W przypadku gdy etap praktyczny egzaminu wymaga wykonania czynności pod powierzchnią wody, komisja prowadzi obserwację pośrednio, za pomocą urządzeń transmitujących na powierzchnię obraz i dźwięk spod powierzchni wody.
4. 13
(uchylony).
5.
W egzaminie może uczestniczyć, w charakterze obserwatora, przedstawiciel ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej.
§  13.
1.
Komisja opracowuje co najmniej dwa zestawy:
1)
testów do części pisemnej etapu teoretycznego egzaminu;
2)
pytań do części ustnej etapu teoretycznego egzaminu;
3)
zadań do etapu praktycznego egzaminu.
2.
Część pisemną etapu teoretycznego egzaminu przeprowadza się w formie testu zawierającego co najmniej 50 pytań zamkniętych lub otwartych.
3.
Na arkuszach testu umieszcza się maksymalną ilość punktów, jaką można uzyskać za prawidłową odpowiedź na poszczególne pytania.
4.
Testy, pytania i zadania przechowuje się w warunkach uniemożliwiających ich nieuprawnione ujawnienie.
§  14.
1.
Przed rozpoczęciem egzaminu osoba zdająca egzamin przedkłada do wglądu komisji dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.
2.
Przed rozpoczęciem odpowiedniego etapu egzaminu przewodniczący komisji, w obecności członków komisji i osób zdających egzamin, w zależności od etapu egzaminu, wybiera losowo jeden test, zestaw pytań, zestaw zadań.
3.
Osoba zdająca egzamin może korzystać z dopuszczonych przez komisję materiałów i pomocy dydaktycznych, w szczególności z przyrządów i tablic dekompresyjnych.
4.
W czasie trwania części pisemnej etapu teoretycznego egzaminu osoba zdająca egzamin nie może opuszczać sali egzaminacyjnej. W szczególnie uzasadnionych przypadkach przewodniczący komisji może zezwolić na opuszczenie sali, po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się osoby zdającej z innymi osobami.
5.
W przypadku zakłócania przebiegu egzaminu przez osobę zdającą egzamin albo stwierdzenia przez komisję korzystania przez tę osobę z pomocy innych osób, udzielania pomocy innym osobom lub korzystania z przyrządów, tablic lub pomocy dydaktycznych innych niż dopuszczone przez komisję, przewodniczący komisji przerywa dalsze egzaminowanie tej osoby i wyklucza ją z egzaminu, zamieszczając o tym informację w protokole z etapu teoretycznego egzaminu.
6.
Wykluczenie z egzaminu jest równoznaczne z uzyskaniem oceny negatywnej z egzaminu.
§  15.
1.
Osoba zdająca część pisemną etapu teoretycznego egzaminu udziela odpowiedzi na arkuszach testu oznaczonych pieczęcią komisji. Osoba zdająca egzamin, przed opuszczeniem sali egzaminacyjnej, zwraca komisji otrzymane arkusze testu.
2.
Osoba zdająca część pisemną etapu teoretycznego egzaminu, która uzyskała:
1)
co najmniej 80 % ogólnej liczby punktów możliwych do uzyskania, jest zwolniona z obowiązku zdawania części ustnej etapu teoretycznego egzaminu i dopuszczona z oceną pozytywną do etapu praktycznego egzaminu;
2)
co najmniej 55 % ogólnej liczby punktów możliwych do uzyskania, jest dopuszczona z oceną pozytywną do części ustnej etapu teoretycznego egzaminu;
3)
mniej niż 55 % ogólnej liczby punktów możliwych do uzyskania, uzyskuje ocenę negatywną z części pisemnej i nie jest dopuszczona do części ustnej etapu teoretycznego egzaminu oraz do etapu praktycznego egzaminu.
3.
Osoba dopuszczona do części ustnej etapu teoretycznego egzaminu wybiera losowo trzy pytania z zestawu wybranego przez przewodniczącego komisji.
4.
Warunkiem uzyskania oceny pozytywnej z części ustnej etapu teoretycznego egzaminu i dopuszczenia do etapu praktycznego egzaminu jest udzielenie prawidłowej odpowiedzi na co najmniej dwa pytania.
§  16.
1.
Osoba przystępująca do etapu praktycznego egzaminu wybiera losowo zadanie egzaminacyjne z zestawu wybranego przez przewodniczącego komisji.
2.
Warunkiem uzyskania oceny pozytywnej z etapu praktycznego egzaminu jest prawidłowe wykonanie wylosowanego zadania i uzasadnienie przyjętego rozwiązania.
3.
Etap praktyczny egzaminu przeprowadza się z wykorzystaniem bazy prac podwodnych, sprzętu nurkowego oraz ekipy prac podwodnych ośrodka.
§  17.
1.
Wyniki etapu teoretycznego i etapu praktycznego egzaminu wpisuje się do odpowiednich protokołów egzaminów, które podpisują:
1)
przewodniczący komisji;
2)
członkowie komisji uczestniczący w egzaminie.
2.
Wzór protokołu z etapu teoretycznego egzaminu określa załącznik nr 8 do rozporządzenia.
3.
Wzór protokołu z etapu praktycznego egzaminu określa załącznik nr 9 do rozporządzenia.
§  18.
1. 14
Warunkiem zdania egzaminu na dyplom nurka III klasy i dyplom kierownika prac podwodnych III klasy jest uzyskanie oceny pozytywnej z etapu teoretycznego i etapu praktycznego.
1a. 15
Warunkiem zdania egzaminu na dyplomy: nurka II i I klasy, nurka saturowanego, kierownika prac podwodnych II i I klasy oraz świadectwo operatora systemów nurkowych jest uzyskanie oceny pozytywnej z etapu teoretycznego.
2.
Osobie, która zdała egzamin, komisja wystawia zaświadczenie o zdaniu egzaminu.
3.
Wzór zaświadczenia, o którym mowa w ust. 2, określa załącznik nr 10 do rozporządzenia.
§  19.
1.
Osoba, która z przyczyn losowych nie przystąpiła do egzaminu w wyznaczonym terminie albo która z przyczyn losowych przerwała egzamin, może przystąpić do egzaminu w kolejnym terminie, bez konieczności wnoszenia ponownej opłaty za egzamin.
2.
Osobie, która nie przystąpiła do egzaminu i zawiadomiła o tym Dyrektora nie później niż na 3 dni przed terminem rozpoczęcia egzaminu, zwraca się wniesioną opłatę egzaminacyjną.
3.
Osoba, która przerwała egzamin z przyczyn innych niż losowe albo która uzyskała ocenę negatywną, może przystąpić do egzaminu w kolejnym terminie, po ponownym wniesieniu opłaty egzaminacyjnej.
§  20.
1.
Egzamin przeprowadza się w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia podania do publicznej wiadomości informacji o jego przewidywanym terminie.
2.
Informację o przewidywanym terminie egzaminu Dyrektor podaje do publicznej wiadomości, poprzez jej wywieszenie w siedzibie Urzędu oraz zamieszczenie na stronie internetowej Urzędu.
§  21.
Protokoły egzaminacyjne z odpowiednich etapów egzaminu, a także utrwalony zapis obrazu i dźwięku z etapu praktycznego egzaminu, przechowuje się w archiwum Urzędu przez 5 lat.
10 § 10 ust. 4 pkt 6 dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 22 września 2015 r. (Dz.U.2015.1535) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 października 2015 r.
11 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a rozporządzenia z dnia 22 września 2015 r. (Dz.U.2015.1535) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 października 2015 r.
12 § 11 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 6 lit. b rozporządzenia z dnia 22 września 2015 r. (Dz.U.2015.1535) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 października 2015 r.
13 § 12 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 22 września 2015 r. (Dz.U.2015.1535) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 października 2015 r.
14 § 18 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a rozporządzenia z dnia 22 września 2015 r. (Dz.U.2015.1535) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 października 2015 r.
15 § 18 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 8 lit. b rozporządzenia z dnia 22 września 2015 r. (Dz.U.2015.1535) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 października 2015 r.