Rozdział 2 - Tryb i kryteria uznawania szkoleń prowadzonych przez ośrodek, cofania uznania oraz przeprowadzania kontroli i oceny szkoleń - Szkolenie i egzaminowanie osób ubiegających się o uprawnienia do wykonywania prac podwodnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2010.126.856

Akt obowiązujący
Wersja od: 20 października 2015 r.

Rozdział  2

Tryb i kryteria uznawania szkoleń prowadzonych przez ośrodek, cofania uznania oraz przeprowadzania kontroli i oceny szkoleń

§  3.
1.
Ośrodek ubiegający się po raz pierwszy lub ponownie o uznanie szkoleń w zakresie zawodów, o których mowa w art. 19 ustawy, składa wniosek do Dyrektora o przeprowadzenie kontroli i oceny szkoleń oraz ich uznanie, z zastrzeżeniem ust. 4.
2.
Wniosek ośrodka o przeprowadzenie kontroli i oceny szkoleń oraz ich uznanie powinien zawierać:
1)
nazwę i adres ośrodka;
2)
numer identyfikacji podatkowej (NIP) i numer identyfikacyjny REGON;
3)
określenie rodzaju szkoleń, o których uznanie ubiega się ośrodek.
3.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
szczegółowe programy szkoleń, o których uznanie ubiega się ośrodek;
2)
imienny wykaz wykładowców i instruktorów, z wyszczególnieniem tematyki prowadzonych przez nich zajęć lub ćwiczeń, posiadanego wykształcenia i dyplomu upoważniającego do wykonywania prac podwodnych, okresu praktyki zawodowej oraz dokumentów potwierdzających ukończenie przeszkolenia z zakresu metodyki prowadzenia zajęć;
3)
wykaz wyposażenia bazy prac podwodnych ośrodka;
4)
kopię certyfikatu systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy przy wykonywaniu prac podwodnych, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy.
4.
Ośrodek, który ubiega się ponownie o uznanie szkoleń, dołącza do wniosku tylko te dokumenty wymienione w ust. 3, które potwierdzają zmiany stanu faktycznego lub prawnego w stosunku do ostatnio składanego wniosku o uznanie szkoleń.
5.
Ośrodek może do wniosku dołączyć kopie rekomendacji instytucji, stowarzyszeń lub osób fizycznych dotyczące prowadzonych szkoleń lub inne dokumenty mogące mieć znaczenie dla oceny szkoleń prowadzonych przez ośrodek.
§  4.
1.
Szkolenia w zakresie zawodów, o których mowa w art. 19 ustawy, Dyrektor uznaje, jeżeli ośrodek:
1)
prowadzi szkolenia na podstawie szczegółowych programów zgodnych z ramowymi programami szkoleń i wymagań egzaminacyjnych;
2)
zapewnia uczestnikom szkolenia dostęp do materiałów dydaktycznych dotyczących tematyki prowadzonych zajęć;
2a) 2
zapewnia uczestnikom szkolenia dostęp do procedur wykonywania prac podwodnych obejmujących swym zakresem ćwiczenia praktyczne;
3)
prowadzi dziennik zajęć i ćwiczeń oraz dziennik prac podwodnych;
4)
prowadzi rejestr wydawanych zaświadczeń o ukończeniu szkoleń;
5)
dysponuje salą wykładową wyposażoną w pomoce dydaktyczne;
6)
dysponuje bazą prac podwodnych, wyposażoną w sprzęt nurkowy i urządzenia techniczne niezbędne do prowadzenia szkolenia;
7)
zapewnia instruktorów posiadających:
a)
dokumenty potwierdzające ukończenie przeszkolenia z zakresu metodyki prowadzenia zajęć,
b)
co najmniej uprawnienia równorzędne z uprawnieniami, o których uzyskanie ubiegają się osoby uczestniczące w szkoleniu, nie niższe niż dyplom nurka II klasy i co najmniej 5-letnią praktykę zawodową w zakresie wykonywania prac podwodnych lub dyplom nurka II klasy i dyplom kierownika prac podwodnych II klasy;
8)
zapewnia wykładowców posiadających:
a)
dokumenty potwierdzające ukończenie przeszkolenia z zakresu metodyki prowadzenia zajęć,
b)
co najmniej dyplom nurka I klasy lub dyplom nurka saturowanego albo dyplom kierownika prac podwodnych;
9) 3
zapewnia zapis zadań zaliczeniowych, opisanych w ramowych programach szkolenia nurka III, II, I klasy, nurka saturowanego oraz kierownika prac podwodnych III, II i I klasy, przy wykorzystaniu urządzenia do rejestracji obrazu i dźwięku spod powierzchni wody oraz z komory dekompresyjnej i hiperbarycznej pozwalającego na rejestrację i nagranie tych zadań na informatycznym nośniku danych.
2.
Co najmniej jeden instruktor powinien posiadać dyplom kierownika prac podwodnych oraz dokument, o którym mowa w ust. 1 pkt 7 lit. a.
3.
Wykładowca nieposiadający dyplomów wymienionych w ust. 1 pkt 8 lit. b powinien posiadać co najmniej wykształcenie średnie o kierunku związanym z tematyką prowadzonych zajęć i co najmniej 5-letnią praktykę zawodową w zakresie wykonywania prac podwodnych.
§  5.
1.
Do przeprowadzenia kontroli i oceny szkoleń, o których mowa w art. 24 ust. 2 ustawy. Dyrektor wyznacza co najmniej dwóch członków komisji.
2.
Przedmiotem kontroli i oceny szkoleń w przypadku ośrodka ubiegającego się o uznanie szkoleń:
1)
po raz pierwszy w związku z rozpoczynaniem szkoleń - jest sprawdzenie spełnienia wymagań określonych w § 4, z wyjątkiem ust. 1 pkt 3 i 4;
2)
ponownie lub po raz pierwszy w związku z rozszerzeniem zakresu szkoleń - jest sprawdzenie spełnienia wymagań określonych w § 4.
3.
Protokół kontroli członkowie komisji przekazują Dyrektorowi, a kopię protokołu pozostawiają w kontrolowanym ośrodku.
4.
Szkolenie uznaje się na podstawie pozytywnych wyników kontroli i oceny szkoleń.
§  6.
W przypadku negatywnych wyników kontroli i odmowy uznania szkoleń kierownik ośrodka może podjąć działania naprawcze w celu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości i wystąpić z wnioskiem do Dyrektora o ponowne przeprowadzenie kontroli i oceny szkoleń.
§  7.
1.
Dyrektor, biorąc w szczególności pod uwagę bezpieczeństwo uczestników szkolenia, może cofnąć uznanie szkolenia w przypadku stwierdzenia niespełnienia warunków, o których mowa w § 4, z zastrzeżeniem ust. 3.
2.
Spełnienie warunków, o których mowa w § 4, może zostać sprawdzone w przypadku uzyskania informacji o nieprawidłowościach w prowadzeniu szkolenia.
3.
Przepisy § 5 ust. 1 i 3 oraz § 6 stosuje się odpowiednio.
§  8.
1. 4
Ośrodki, których szkolenia zostały uznane przez Dyrektora, zgłaszają Dyrektorowi, w terminie 14 dni przed rozpoczęciem szkolenia, planowany termin szkolenia i miejsce prowadzenia zajęć oraz przesyłają harmonogram szkolenia.
2.
Adresy ośrodków, o których mowa w ust. 1, i przewidywane terminy szkoleń Dyrektor podaje do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie informacji w siedzibie Urzędu oraz zamieszczenie jej na stronie internetowej Urzędu.
2 § 4 ust. 1 pkt 2a dodany przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 22 września 2015 r. (Dz.U.2015.1535) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 października 2015 r.
3 § 4 ust. 1 pkt 9 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 22 września 2015 r. (Dz.U.2015.1535) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 października 2015 r.
4 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 września 2015 r. (Dz.U.2015.1535) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 października 2015 r.