Rozdział 4 - Tryb, sposób i terminy przeprowadzania egzaminów - Szkolenie i egzaminowanie osób ubiegających się o uprawnienia do wykonywania prac podwodnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.200.2053

Akt utracił moc
Wersja od: 14 września 2004 r.

Rozdział  4

Tryb, sposób i terminy przeprowadzania egzaminów

§  9.
1.
Egzaminy przeprowadza komisja na pisemny wniosek zainteresowanej osoby.
2.
Zainteresowana osoba, lub z jej upoważnienia ośrodek prowadzący szkolenie, składa w sekretariacie dyrektora urzędu lub przesyła pocztą wniosek o przeprowadzenie egzaminu.
3.
Wniosek powinien zawierać imię i nazwisko osoby ubiegającej się o dopuszczenie do egzaminu, datę i miejsce urodzenia oraz adres do korespondencji lub numer telefonu.
4.
Do wniosku należy załączyć:
1)
kopie dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań określonych odpowiednio w art. 20 ustawy;
2)
zaświadczenie o ukończeniu szkolenia uznanego przez dyrektora urzędu;
3)
kopię dokumentu potwierdzającego uiszczenie opłaty egzaminacyjnej.
5.
Do egzaminu dla nurków II i I klasy, nurków saturowanych oraz dla kierowników prac podwodnych II i I klasy dopuszcza się osoby, które przedłożą dokumenty potwierdzające posiadanie co najmniej 75 % okresu wymaganej praktyki zawodowej, określonej w art. 20 ustawy.
6.
W przypadku złożenia niekompletnego wniosku, przewodniczący komisji odmawia dopuszczenia zainteresowanej osoby do egzaminu.
7.
Zainteresowaną osobę powiadamia się o rozpatrzeniu wniosku i terminie egzaminu.
§  10.
1.
W przypadku rezygnacji zainteresowanej osoby z przystąpienia do egzaminu, opłata egzaminacyjna na jej wniosek podlega zwrotowi, pod warunkiem zawiadomienia przewodniczącego komisji, nie później niż na dzień przed terminem rozpoczęcia egzaminu.
2.
Osoba, która z przyczyn losowych nie przystąpiła do egzaminu w wyznaczonym terminie albo przerwała egzamin, może przystąpić do egzaminu w kolejnym terminie, bez konieczności wnoszenia ponownej opłaty za egzamin.
§  11.
1.
Egzamin składa się z części praktycznej i części teoretycznej. Część teoretyczna egzaminu obejmuje etap pisemny i etap ustny.
2.
Warunkiem dopuszczenia do części teoretycznej egzaminu jest uzyskanie pozytywnej oceny z części praktycznej egzaminu.
3.
Etap pisemny egzaminu teoretycznego przeprowadza się przed etapem ustnym.
§  12.
1.
Wyniki egzaminu ustala się, stosując następującą skalę ocen:
1)
z egzaminu praktycznego - pozytywna lub negatywna;
2)
z egzaminu teoretycznego - bardzo dobra, dobra, dostateczna i niedostateczna. Ocen pośrednich nie stosuje się.
2.
Ocena negatywna z części praktycznej egzaminu wyklucza możliwość przystąpienia do części teoretycznej egzaminu.
3.
Ocena co najmniej dobra z etapu pisemnego egzaminu teoretycznego stanowi podstawę do zwolnienia z etapu ustnego tego egzaminu.
§  13.
1.
W przypadku uzyskania oceny niedostatecznej z egzaminu teoretycznego, zdającemu przysługuje prawo przystąpienia do egzaminu poprawkowego w następnym terminie, jednak nie wcześniej niż po upływie miesiąca.
2.
Uzyskanie oceny niedostatecznej z egzaminu poprawkowego skutkuje uzyskaniem oceny niedostatecznej z egzaminu.
3.
Osoba, która nie zdała egzaminu, może ponownie przystąpić do egzaminu w następnym terminie, jednak nie wcześniej niż po upływie miesiąca od dnia przeprowadzenia egzaminu.
§  14.
1.
Zadania i pytania egzaminacyjne opracowuje oraz przechowuje komisja w warunkach uniemożliwiających ich nieuprawnione ujawnienie.
2.
Komisja opracowuje co najmniej po dwa zestawy zadań do egzaminu praktycznego oraz po dwa zestawy testów i dwa zestawy pytań do etapu pisemnego i ustnego części teoretycznej egzaminu. Integralną częścią każdego zestawu pytań testowych są zasady punktacji udzielonych odpowiedzi na pytania testu.
3.
Etap pisemny egzaminu teoretycznego przeprowadza się w formie testu z pytaniami zamkniętymi lub otwartymi, zawierającego co najmniej 50 pytań testowych.
§  15.
1.
Komisja sprawuje nadzór nad prawidłowym przebiegiem egzaminu, ustala czas trwania i sposób przeprowadzenia części praktycznej i teoretycznej egzaminu.
2.
Przewodniczący komisji ogłasza wyniki egzaminu po ich zakończeniu.
3.
Przed przystąpieniem do każdej części egzaminu osoba zdająca przedkłada do wglądu przewodniczącemu komisji dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.
§  16.
1.
Część praktyczna egzaminu polega na zastosowaniu posiadanych umiejętności zawodowych i wykonaniu określonych czynności albo na opracowaniu sposobu rozwiązania zadanego problemu oraz uzasadnieniu przyjętego rozwiązania.
2.
Część praktyczną egzaminu komisja przeprowadza przy wykorzystaniu będącego w dyspozycji ośrodka prowadzącego szkolenie wyposażenia bazy prac podwodnych w urządzenia techniczne i sprzęt nurkowy oraz zezwolenia na wykonywanie prac podwodnych.
3.
Osoba przystępująca do części praktycznej egzaminu losowo wybiera temat zadania egzaminacyjnego.
4.
Część praktyczną egzaminu przeprowadza się w obecności przewodniczącego i co najmniej jednego członka komisji.
5.
W przypadku gdy część praktyczna egzaminu wymaga wykonania czynności pod powierzchnią wody, członkowie komisji bezpośrednio obserwują przebieg wykonywanych czynności przez egzaminowaną osobę pod powierzchnią wody lub pośrednio za pomocą urządzeń wizyjnych transmitujących na powierzchnię obraz i dźwięk spod powierzchni wody.
6.
Wyniki części praktycznej egzaminu komisja wpisuje do protokołu z egzaminu, który podpisują członkowie komisji biorący w nim udział.
7.
Wzór protokołu z części praktycznej egzaminu określa załącznik nr 8 do rozporządzenia.
§  17.
1.
Część teoretyczną egzaminu przeprowadza się w obecności przewodniczącego komisji i co najmniej dwóch członków komisji.
2.
Bezpośrednio przed rozpoczęciem etapu pisemnego części teoretycznej egzaminu, przewodniczący komisji w obecności członków komisji oraz osób przystępujących do egzaminu losowo wybiera jeden zestaw pytań testowych.
3.
Osoby zdające etap pisemny egzaminu teoretycznego udzielają odpowiedzi na pytania testowe na arkuszach oznaczonych pieczęcią komisji. Każdy zdający, przed opuszczeniem sali egzaminacyjnej, zwraca komisji egzaminacyjnej wszystkie otrzymane arkusze.
4.
Osoby uczestniczące w etapie pisemnym egzaminu teoretycznego mogą korzystać z przyrządów, tablic dekompresyjnych i innych pomocy dydaktycznych dopuszczonych przez komisję.
5.
W przypadku korzystania z przyrządów, tablic lub pomocy dydaktycznych innych niż dopuszczone przez komisję, albo z pomocy innych osób, lub udzielania pomocy przez osobę zdającą innym osobom zdającym, przewodniczący unieważnia egzamin tej osoby i wyklucza ją z dalszej części egzaminu.
6.
W przypadku zakłócania przez osobę zdającą przebiegu egzaminu przewodniczący komisji przerywa dalsze egzaminowanie tej osoby. Informację o wykluczeniu tej osoby z egzaminu zamieszcza się w protokole.
7.
W czasie trwania etapu pisemnego części teoretycznej egzaminu zdający nie powinni opuszczać sali egzaminacyjnej. W szczególnie uzasadnionych przypadkach przewodniczący komisji może zezwolić na opuszczenie sali, po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się osoby zdającej z innymi osobami.
8.
W czasie trwania etapu pisemnego części teoretycznej egzaminu nie urządza się przerw i nie dopuszcza się do korzystania z telefonów komórkowych.
9.
Warunkiem zdania etapu pisemnego części teoretycznej egzaminu jest uzyskanie co najmniej 60 % liczby punktów możliwych do uzyskania.
§  18.
1.
Etap ustny części teoretycznej egzaminu odbywa się w obecności wszystkich członków komisji egzaminacyjnej. W przypadku zgłoszenia się na egzamin więcej niż 10 osób, dopuszcza się prowadzenie tego egzaminu w składzie zastępca przewodniczącego i egzaminator.
2.
Etap ustny części teoretycznej egzaminu polega na udzieleniu odpowiedzi na wylosowany przez osobę zdającą zestaw co najmniej trzech pytań z tematyki objętej programem szkolenia i wymaganiami egzaminacyjnymi.
3.
Warunkiem zdania etapu ustnego części teoretycznej egzaminu jest udzielenie prawidłowej odpowiedzi na co najmniej dwa pytania.
§  19.
1.
Wyniki etapu pisemnego i etapu ustnego części teoretycznej egzaminu wpisuje się do protokołu, który podpisują przewodniczący oraz członkowie komisji biorący w nim udział.
2.
Wzór protokołu z części teoretycznej egzaminu określa załącznik nr 9 do rozporządzenia.
§  20.
Protokoły egzaminacyjne z przebiegu egzaminu, a w przypadku egzaminu nurków także utrwalony zapis obrazu i dźwięku części praktycznej egzaminu, przechowuje się w archiwum dyrektora urzędu.
§  21.
1.
Osoba, która zdała egzamin, a nie posiada pełnego okresu praktyki zawodowej, określonego w art. 20 ustawy, może wystąpić do przewodniczącego komisji o wydanie zaświadczenia o zdaniu egzaminu.
2.
Wzór zaświadczenia o zdaniu egzaminu przed komisją określa załącznik nr 10 do rozporządzenia.
§  22.
1.
Egzamin przeprowadza się, jeżeli suma wniesionych opłat egzaminacyjnych zapewni pokrycie kosztów ich przeprowadzenia, a ośrodek zapewni spełnienie wymagań określonych w § 16 ust. 2.
2.
Egzaminy przeprowadza się w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia spełnienia warunków, określonych w ust. 1.
3.
Ośrodki zgłaszają dyrektorowi urzędu przewidywane terminy szkoleń, czas ich trwania i miejsce ich prowadzenia.
4.
Informację o terminie przewidywanych szkoleń i terminach egzaminów dyrektor urzędu podaje do publicznej wiadomości, poprzez jej wywieszenie w siedzibie urzędu oraz zamieszczenie na stronie internetowej Urzędu Morskiego w Gdyni.