Rozdział 9 - Egzaminowanie egzaminatorów - Szkolenie, egzaminowanie i uzyskiwanie uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.217.1834

Akt utracił moc
Wersja od: 26 sierpnia 2009 r.

Rozdział  9

Egzaminowanie egzaminatorów

§  54.
1.
Egzamin, o którym mowa w art. 110 ust. 1 pkt 8 ustawy, przeprowadza odpowiednio powołana przez ministra właściwego do spraw transportu lub starostę, komisja weryfikacyjna, w której skład wchodzą:
1)
przewodniczący komisji;
2)
co najmniej 4 członków komisji;
3)
sekretarz komisji.
1a. 15
 W przypadku kiedy przeprowadzana jest wyłącznie część teoretyczna egzaminu weryfikacyjnego skład komisji weryfikacyjnej, o której mowa w ust. 1, może zostać ograniczony do przewodniczącego komisji, 2 członków komisji i sekretarza komisji.
2.
 Przewodniczącym komisji weryfikacyjnej jest przedstawiciel organu powołującego komisję.
3.
Członkowie komisji weryfikacyjnej powinni posiadać uprawnienia egzaminatora w zakresie:
1)
prawa jazdy kategorii A, B, C i D - jeżeli są członkami komisji, o której mowa w art. 110 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy;
2)
prawa jazdy kategorii T lub pozwolenia - jeżeli są członkami komisji, o której mowa w art. 110 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy.
4.
Komisja weryfikacyjna przeprowadza egzamin w sposób określony w wewnętrznym regulaminie zatwierdzonym przez organ powołujący komisję, dla grup nie mniejszych niż 20 i nie większych niż 40 osób.
5.
Warunkiem przystąpienia do egzaminu kwalifikacyjnego jest:
1)
spełnienie wymagań, o których mowa w art. 110 ust. 1 pkt 1-7 ustawy;
2)
posiadanie uprawnień egzaminatora w zakresie prawa jazdy kategorii B - jeżeli egzamin będzie przeprowadzany w zakresie prawa jazdy kategorii C lub D.
§  55.
1.
Egzamin weryfikacyjny składa się z części:
1)
teoretycznej obejmującej sprawdzenie znajomości wybranych zagadnień z przepisów ruchu drogowego, techniki kierowania i obsługi pojazdu, warunków przeprowadzania egzaminów teoretycznych i praktycznych dla kandydatów na kierowców - przeprowadzanej w formie testu;
2)
praktycznej - obejmującej sprawdzenie umiejętności wykonywania i oceny wykonania zadań egzaminacyjnych - realizowanej na placu manewrowym i w ruchu drogowym.
2.
Warunkiem przeprowadzenia części praktycznej egzaminu jest uzyskanie pozytywnego wyniku z części teoretycznej. Pozytywny wynik części teoretycznej egzaminu jest ważny przez 1 rok od dnia jego uzyskania.
3.
Egzamin przeprowadza się w zakresie prawa jazdy kategorii A, B, C lub D dla każdej kategorii oddzielnie, z tym że możliwe jest przeprowadzenie go w jednym terminie dla następującej konfiguracji kategorii:
1)
A i B;
2)
C i D;
3)
A i D;
4)
A i C;
5)
A, C i D.
§  56.
1. 16
 Przed przystąpieniem do egzaminu osoba ubiegająca się o wpis do ewidencji egzaminatorów składa do organu ewidencyjnego właściwego ze względu na stałe miejsce zamieszkania następujące dokumenty:
1)
wniosek o wpis do ewidencji egzaminatorów, którego wzór określa załącznik nr 14 do rozporządzenia;
2) 17
 (uchylony);
3)
dokument potwierdzający posiadanie wyższego wykształcenia;
4)
dokumenty poświadczające niekaralność, o której mowa w art. 110 ust. 1 pkt 5 ustawy;
5)
zaświadczenie o ukończeniu kursu w zakresie:
a)
szkolenia podstawowego,
b)
szkolenia dodatkowego - jeżeli rozszerza posiadany zakres uprawnień egzaminatora;
6)
orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem oraz orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem;
7)
kopię posiadanego prawa jazdy lub zaświadczenie o posiadaniu przez okres co najmniej 6 lat prawa jazdy kategorii B oraz uprawnienia do kierowania pojazdami rodzaju objętego egzaminowaniem przez okres co najmniej 1 roku, jeżeli prawo jazdy nie wskazuje dat uzyskania poszczególnych kategorii prawa jazdy;
8)
zaświadczenie wydane przez dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego o spełnieniu wymogu, o którym mowa w art. 110 ust. 1 pkt 7 ustawy;
9)
zaświadczenie o posiadaniu uprawnienia egzaminatora prawa jazdy kategorii B w przypadku osób przystępujących do egzaminu w zakresie prawa jazdy kategorii C lub D;
10)
dowód uiszczenia opłaty za egzamin.
2.
Wymagania, o których mowa w ust. 1 w:
1)
pkt 3, 5 lit. a, pkt 6 i 8 - nie dotyczą osób rozszerzających posiadany zakres uprawnień egzaminatora;
2)
pkt 3, 5 i 8 - nie dotyczą osób ubiegających się o uprawnienia do egzaminowania w zakresie prawa jazdy kategorii T lub pozwolenia.
3.
Egzaminator skierowany na egzamin w trybie art. 112 ust. 2 pkt 4 ustawy przed przystąpieniem do egzaminu składa do właściwego organu ewidencyjnego:
1)
skierowanie wydane przez właściwy organ prowadzący nadzór;
2)
dowód uiszczenia opłaty za egzamin.
4.
Osoba ubiegająca się o wpis do ewidencji egzaminatorów, wobec której wydano decyzję o skreśleniu z ewidencji egzaminatorów z przyczyn określonych w art. 113 ust. 1 pkt 4 lub 5 ustawy, przed przystąpieniem do egzaminu, składa do właściwego organu ewidencyjnego:
1)
dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9;
2)
kopię decyzji o skreśleniu z ewidencji egzaminatorów.
§  57.
Właściwy organ ewidencyjny przesyła do odpowiedniej komisji weryfikacyjnej listę osób, które zostały zakwalifikowane na egzamin i złożyły dokumenty, o których mowa w § 56.
§  58.
Przewodniczący komisji weryfikacyjnej wyznacza termin i miejsce egzaminu weryfikacyjnego dla osób umieszczonych na liście, o której mowa w § 57.
§  59.
1.
Egzamin teoretyczny przeprowadzany jest w formie testu:
1)
komputerowego - za pomocą urządzenia egzaminacyjnego - polegającego na wskazaniu wszystkich prawidłowych odpowiedzi w wyświetlanych systemem losowym pytaniach egzaminacyjnych ujętych w banku pytań zapisanych w formie elektronicznej i zatwierdzonych przez przewodniczącego komisji weryfikacyjnej i ministra właściwego do spraw transportu;
2)
pisemnego - polegającego na wybraniu wszystkich prawidłowych odpowiedzi i wpisaniu ich oznaczeń literowych do odpowiednich rubryk imiennego arkusza egzaminacyjnego.
2.
Test pisemny przygotowywany jest z pytań umieszczonych w banku pytań stosowanych w przypadku testu komputerowego.
§  60.
1.
Egzamin teoretyczny obejmuje:
1)
20 pytań - w zakresie prawa jazdy kategorii B;
2)
14 pytań - w zakresie prawa jazdy kategorii A, C lub D.
2.
Każde pytanie egzaminacyjne posiada jedną, dwie lub trzy odpowiedzi prawidłowe.
3.
Osoba egzaminowana za wybranie wszystkich prawidłowych odpowiedzi na pytanie egzaminacyjne, w zależności od stopnia trudności tego pytania, może uzyskać maksymalnie trzy punkty. Osoba egzaminowana nie uzyskuje punktów, gdy na pytanie egzaminacyjne:
1)
nie udzieliła odpowiedzi;
2)
udzielona odpowiedź jest nieprawidłowa lub niepełna.
4.
Czas trwania egzaminu teoretycznego ustala się na:
1)
30 minut - dla prawa jazdy kategorii B;
2)
20 minut - dla prawa jazdy kategorii A, C lub D.
5.
Wynik egzaminu uznaje się za pozytywny, jeżeli osoba egzaminowana uzyskała co najmniej:
1)
34 z 40 pkt - w zakresie prawa jazdy kategorii B;
2)
23 z 28 pkt - w zakresie prawa jazdy kategorii A, C lub D.
6.
Część praktyczna egzaminu odbywa się przy użyciu pojazdu odpowiedniego do rodzaju uprawnień o jakie ubiega się osoba egzaminowana i spełniającego wymagania, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 4.
§  61.
1.
Egzamin praktyczny polega na:
1)
wykonaniu na placu manewrowym i w ruchu drogowym dla poszczególnych kategorii prawa jazdy zadań określonych w tabeli 1 w załączniku nr 17 do rozporządzenia;
2)
dokonaniu przez kandydata na egzaminatora oceny prawidłowości wykonanych zadań egzaminacyjnych na placu manewrowym i w ruchu drogowym, przy zastosowaniu kryteriów określonych w tabeli 2 w załączniku nr 17 do rozporządzenia;
2.
Egzamin praktyczny przeprowadzany jest jednocześnie dla dwóch osób egzaminowanych, z tym że jedna z osób egzaminowanych wykonuje zadania egzaminacyjne siedząc za kierownicą pojazdu egzaminacyjnego, a druga osoba ocenia ich wykonanie. Osoba egzaminowana w trakcie egzaminu wykonuje zadania za kierownicą pojazdu, a następnie ocenia ich wykonanie przez inną osobę egzaminowaną. Ocenie podlega umiejętność wykonania zadań egzaminacyjnych w ruchu drogowym oraz umiejętność oceny ich wykonania.
3. 18
 W przypadku egzaminu w zakresie prawa jazdy kategorii A zadania egzaminacyjne, określone w tabeli 1 w załączniku nr 17 do rozporządzenia, przeprowadza się w następującej kolejności: poz. 1, poz. 6, poz. 5, poz. 15, poz. 16.
§  62.
1.
Osoba egzaminowana uzyskuje negatywny wynik egzaminu praktycznego w zakresie określonego rodzaju uprawnienia i egzamin ten ulega przerwaniu, jeżeli:
1)
dwukrotnie nieprawidłowo wykona to samo zadanie egzaminacyjne;
2)
nieprawidłowo ustali ocenę z egzaminu;
3)
w czasie wykonywania zadań egzaminacyjnych dojdzie do zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, spowodowanego przez osobę egzaminowaną;
4) 19
 zachowanie osoby egzaminowanej, kierującej pojazdem, narusza przepisy ruchu drogowego w sposób określony w tabeli nr 12 załącznika nr 5 do rozporządzenia;
5) 20
 zachowanie osoby egzaminowanej, kierującej pojazdem lub prowadzącej egzamin, świadczy o możliwości stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego;
6) 21
 osoba egzaminowana zaproponowała członkom komisji przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w zamian za uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu.
1a.
  22  Zachowaniem osoby egzaminowanej świadczącym o możliwości stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego jest:
1)
działanie mogące skutkować stworzeniem zagrożenia dla zdrowia lub życia osób - w przypadku osoby egzaminowanej kierującej pojazdem lub prowadzącej egzamin;
2)
przejechanie kołem przez linie wyznaczające zewnętrzne krawędzie stanowisk - w przypadku osoby egzaminowanej kierującej pojazdem;
3)
najechanie albo potrącenie pachołka lub tyczki - w przypadku osoby egzaminowanej kierującej pojazdem.
2.
Osoba egzaminowana uzyskuje pozytywny wynik egzaminu praktycznego w zakresie określonego rodzaju uprawnienia, jeżeli nie zachodzą okoliczności, o których mowa w ust. 1.
§  63.
1.
Po zakończeniu egzaminu przewodniczący komisji wydaje, za pośrednictwem właściwego organu ewidencyjnego, zaświadczenie według wzoru określonego w załączniku nr 18 do rozporządzenia, jeżeli osoba, o której mowa w:
1)
§ 56 ust. 1, 3 i 4 - uzyskała pozytywny wynik egzaminu;
2)
§ 56 ust. 3 - uzyskała negatywny wynik egzaminu lub nie zgłosiła się na egzamin w wyznaczonym terminie.
2.
Jeżeli osoba egzaminowana uzyskała negatywny wynik z części teoretycznej lub praktycznej egzaminu albo nie zgłosiła się na egzamin, przewodniczący komisji wyznacza kolejny termin egzaminu, po wcześniejszym zgłoszeniu jej przez właściwy organ ewidencyjny i uiszczeniu przez nią opłaty za egzamin.
3.
Komisja prowadzi ewidencję osób przystępujących do egzaminu.
§  64.
Osoba egzaminowana może zgłaszać odpowiednio do ministra właściwego do spraw transportu lub starosty, za pośrednictwem przewodniczącego komisji, w formie pisemnej, skargi i zastrzeżenia co do jego przebiegu i oceny.
15 § 54 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 8 maja 2009 r. (Dz.U.09.78.653) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 czerwca 2009 r.
16 § 56 ust. 1 wprowadzenie do wyliczenia zmienione przez § 1 pkt 10 lit. a) rozporządzenia z dnia 8 maja 2009 r. (Dz.U.09.78.653) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 czerwca 2009 r.
17 § 56 ust. 1 pkt 2 uchylony przez § 1 pkt 10 lit. b) rozporządzenia z dnia 8 maja 2009 r. (Dz.U.09.78.653) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 czerwca 2009 r.
18 § 61 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 8 maja 2009 r. (Dz.U.09.78.653) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 czerwca 2009 r.
19 § 62 ust. 1 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 12 lit. a) rozporządzenia z dnia 8 maja 2009 r. (Dz.U.09.78.653) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2009 r.
20 § 62 ust. 1 pkt 5 dodany przez § 1 pkt 12 lit. a) rozporządzenia z dnia 8 maja 2009 r. (Dz.U.09.78.653) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2009 r.
21 § 62 ust. 1 pkt 6 dodany przez § 1 pkt 12 lit. a) rozporządzenia z dnia 8 maja 2009 r. (Dz.U.09.78.653) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2009 r.
22 § 62 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 12 lit. b) rozporządzenia z dnia 8 maja 2009 r. (Dz.U.09.78.653) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2009 r.