Dział 2 - Szkolenia zawodowe - Szkolenia zawodowe i doskonalenie zawodowe w Policji.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.2506

Akt obowiązujący
Wersja od: 20 listopada 2023 r.

DZIAŁ  II

Szkolenia zawodowe

§  3. 
Szkolenie, o którym mowa w § 1 pkt 1 lit. a, prowadzi się dla policjantów według programu szkolenia, który przygotowuje policjantów do wykonywania zadań służbowych na stanowiskach, na których są wymagane kwalifikacje zawodowe podstawowe.
§  4. 
Szkolenia, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b-d, prowadzi się dla policjantów według programu szkolenia, który przygotowuje policjantów do wykonywania zadań służbowych na stanowiskach, na których są wymagane kwalifikacje zawodowe odpowiednio podoficerskie, aspiranckie albo oficerskie.
§  5. 
1. 
Szkolenia prowadzi się w systemie stacjonarnym, który polega na realizacji zajęć dydaktycznych z bezpośrednim udziałem nauczycieli policyjnych i słuchaczy.
2. 
Szkolenia, w zakresie określonym w programie szkolenia, mogą być prowadzone w systemie elektronicznego kształcenia na odległość, który polega na realizacji zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem metod i technik zapewniających interaktywną komunikację.
3. 
Kierownik jednostki szkoleniowej może prowadzić szkolenia w sposób, o którym mowa w ust. 2, w porozumieniu z kierownikiem komórki organizacyjnej Komendy Głównej Policji, zwanej dalej "KGP", właściwej w sprawach szkolenia.
4. 
Komendant Główny Policji może skierować policjanta do odbycia szkolenia w trybie indywidualnego toku nauczania, który polega na:
1)
udziale w obowiązkowych instruktażach oraz konsultacjach;
2)
uzyskiwaniu zaliczeń oraz składaniu egzaminów i egzaminów końcowych określonych w programie szkolenia.
§  6. 
1. 
Szkolenia prowadzi się na podstawie rocznego planu szkoleń jednostki szkoleniowej, zwanego dalej "planem szkoleń".
2. 
Plan szkoleń, w uzgodnieniu z kierownikiem komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach szkolenia, sporządza odpowiednio Komendant-Rektor Akademii Policji w Szczytnie, zwanej dalej "Akademią", komendant szkoły policyjnej oraz właściwy dla ośrodka szkolenia Policji komendant wojewódzki Policji albo Komendant Stołeczny Policji.
3. 
Przy sporządzaniu planu szkoleń uwzględnia się potrzeby szkoleniowe przekazane przez kierownika komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach szkolenia.
4. 
Plan szkoleń podlega zatwierdzeniu przez kierownika komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach szkolenia - w terminie do dnia 15 grudnia roku poprzedzającego realizację szkoleń.
§  7. 
1. 
Komendanci, o których mowa w § 6 ust. 2, w uzgodnieniu z kierownikiem komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach szkolenia, mogą dokonywać korekt sporządzonych przez nich planów szkoleń.
2. 
Do sporządzania korekty planu szkoleń stosuje się odpowiednio przepis § 6 ust. 3.
3. 
Korekta planu szkoleń podlega zatwierdzeniu przez kierownika komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach szkolenia - w terminie do 14 dni od dnia jej otrzymania.
§  8. 
1. 
Potrzeby szkoleniowe jednostki organizacyjnej Policji, a w KGP - komórki organizacyjnej, określa jej przełożony na podstawie informacji, które dotyczą rodzajów szkoleń, liczby osób, które oczekują na odbycie szkolenia, oraz liczby osób, które są przewidziane do odbycia szkolenia.
2. 
Potrzeby szkoleniowe zgłasza się na piśmie kierownikowi komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach szkolenia w zakresie szkolenia zawodowego:
1)
podstawowego - do 14 dni przed terminem rozpoczęcia szkolenia;
2)
podoficerskiego, aspiranckiego i oficerskiego - do dnia 20 października roku poprzedzającego realizację szkolenia.
3. 
Kierownik komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach szkolenia przekazuje potrzeby szkoleniowe komendantom, o których mowa w § 6 ust. 2.
§  9. 
Kierownik jednostki szkoleniowej włącza policjantów do stanu słuchaczy szkolenia na podstawie imiennego wykazu sporządzonego odpowiednio przez Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji, zwanego dalej "CBŚP", Komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Policji, zwanego dalej "BSWP", Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, zwanego dalej "CBZC", Dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, zwanego dalej "CLKP", komendanta wojewódzkiego Policji albo Komendanta Stołecznego Policji, Komendanta-Rektora Akademii, komendanta szkoły policyjnej lub kierownika komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach szkolenia.
§  10. 
1. 
Słuchacze, którzy odbywają szkolenie w systemie stacjonarnym, są kwaterowani przez jednostkę szkoleniową.
2. 
W przypadku wystąpienia sytuacji szczególnych, które wymagają ochrony bezpieczeństwa słuchaczy, w tym w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii, wprowadzenia stanu klęski żywiołowej lub innych zagrożeń, za zgodą kierownika komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach szkolenia szkolenie realizowane w systemie stacjonarnym może odbywać się bez konieczności kwaterowania wszystkich lub niektórych słuchaczy.
3. 
Słuchacza, który mieszka w miejscowości, w której znajduje się siedziba jednostki szkoleniowej, albo w miejscowości pobliskiej, kierownik tej jednostki może, na pisemny raport słuchacza i w porozumieniu z jego przełożonym, zwolnić z obowiązku zakwaterowania w tej jednostce, jeżeli to nie zakłóci przebiegu szkolenia i realizacji procesu dydaktycznego oraz nie ograniczy słuchaczowi udziału w zajęciach przewidzianych programem szkolenia.
§  11. 
W sytuacjach szczególnych, które wynikają z potrzeby ochrony bezpieczeństwa osób, utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego, oraz w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii, wprowadzenia stanu klęski żywiołowej lub innych zagrożeń Komendant Główny Policji może:
1)
skierować policjanta, który odbywa szkolenie w trybie indywidualnego toku nauczania, do kontynuacji szkolenia w systemie stacjonarnym;
2)
zawiesić realizację szkolenia dla wszystkich lub niektórych słuchaczy.
§  12. 
1. 
Szkolenia i egzaminy końcowe są organizowane w:
1)
Akademii - w zakresie szkolenia, o którym mowa w § 1 pkt 1;
2)
szkole policyjnej oraz ośrodku szkolenia Policji - w zakresie szkoleń, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. a-c.
2. 
Szkolenie dla policjantów w służbie kandydackiej jest organizowane w oddziałach albo samodzielnych pododdziałach prewencji Policji.
3. 
Jednostki szkoleniowe, o których mowa w ust. 1, mogą organizować i przeprowadzać szkolenia oraz egzaminy końcowe w innych jednostkach organizacyjnych Policji lub obiektach podmiotów pozapolicyjnych, które posiadają warunki umożliwiające realizację programu szkolenia.
§  13. 
1. 
Jednostki szkoleniowe prowadzą dokumentację szkoleń, którą stanowią:
1)
imienne wykazy słuchaczy;
2)
rozkazy o włączeniu do stanu słuchaczy szkolenia oraz wyłączeniu ze stanu słuchaczy szkolenia;
3)
plany zajęć;
4)
dzienniki szkoleń;
5)
protokoły zaliczeń komisyjnych, egzaminów, egzaminów poprawkowych i egzaminów komisyjnych oraz egzaminów końcowych, egzaminów końcowych poprawkowych i egzaminów końcowych komisyjnych, a także dokumentacja, na podstawie której zostały one sporządzone;
6)
wykazy ocen, które uzyskuje słuchacz z:
a)
egzaminu z zakresu:
podstaw przyznawania broni palnej,
wyszkolenia strzeleckiego,
b)
zaliczeń z zakresu wyszkolenia strzeleckiego;
7)
rejestry wydanych dokumentów, które potwierdzają ukończenie szkolenia;
8)
dokumenty inne niż wymienione w pkt 1-7, niezbędne do właściwego dokumentowania czynności prowadzonych w ramach organizowania i prowadzenia szkoleń.
2. 
Oddziały oraz samodzielne pododdziały prewencji Policji nie prowadzą dokumentacji wymienionej w ust. 1 pkt 1 i 2.
3. 
Dokumentacja, o której mowa w ust. 1 pkt 1-5, 7 i 8, wraz z programem szkolenia są przechowywane w jednostce szkoleniowej.
4. 
Kierownik jednostki szkoleniowej albo osoba przez niego upoważniona, po zakończeniu szkolenia, przesyła dokumentację, o której mowa w ust. 1 pkt 6, przełożonemu, który skierował policjanta na szkolenie.
§  14. 
Organizowanie szkoleń polega na:
1)
określeniu przez kierownika komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach szkolenia:
a)
terminu rozpoczęcia i zakończenia szkolenia, o którym mowa w § 1 pkt 1 lit. a,
b)
limitu miejsc na szkolenie dla CBŚP, BSWP, Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA", zwanego dalej "BOA", CBZC, CLKP, komend wojewódzkich Policji albo Komendy Stołecznej Policji, Akademii, szkół policyjnych oraz biur lub równorzędnych komórek organizacyjnych KGP;
2)
ustaleniu przez kierownika jednostki szkoleniowej w porozumieniu z kierownikiem komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach szkolenia terminów rozpoczęcia i zakończenia szkoleń, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b-d.
§  15. 
1. 
W przypadku gdy liczba policjantów, którzy oczekują na szkolenie, jest większa od limitu miejsc przewidzianych na dane szkolenie, kierownik komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach szkolenia określa dla poszczególnych jednostek organizacyjnych Policji limity miejsc proporcjonalnie do zgłoszonych przez nie potrzeb szkoleniowych.
2. 
Informacje o limitach miejsc na szkolenia kierownik komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach szkolenia przesyła kierownikom jednostek szkoleniowych nie później niż 10 dni przed dniem rozpoczęcia szkolenia.
§  16. 
1. 
Kierownik jednostki szkoleniowej pisemnie informuje Komendanta CBŚP, Komendanta BSWP, Komendanta CBZC, Dyrektora CLKP, komendantów wojewódzkich Policji albo Komendanta Stołecznego Policji, Komendanta-Rektora Akademii, komendantów szkół policyjnych i kierownika komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach szkolenia o rodzaju szkolenia, limicie miejsc przewidzianych na dane szkolenie oraz terminie rozpoczęcia szkolenia.
2. 
Informacje, o których mowa w ust. 1, przesyła się w terminie umożliwiającym skierowanie policjanta na szkolenie.
§  17. 
1. 
Włączenie policjantów do stanu słuchaczy szkolenia następuje w formie rozkazu wydanego przez Komendanta- -Rektora Akademii, komendanta szkoły policyjnej albo właściwego dla ośrodka szkolenia Policji komendanta wojewódzkiego Policji albo Komendanta Stołecznego Policji.
2. 
Rozkaz o włączeniu policjantów do stanu słuchaczy szkolenia zawiera:
1)
oznaczenie przełożonego, który wydaje rozkaz;
2)
datę wydania rozkazu;
3)
nazwę szkolenia;
4)
podstawę prawną;
5)
stopnie policyjne, nazwiska i imiona policjantów, którzy są wymienieni w rozkazie, oraz numery identyfikacyjne policjantów;
6)
nazwy jednostek organizacyjnych Policji, w których policjanci pełnią służbę;
7)
datę rozpoczęcia i miejsce odbywania szkolenia;
8)
określenie systemu, w jakim policjanci odbywają szkolenie;
9)
podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby, która wydaje rozkaz.
§  18. 
Kierownik jednostki szkoleniowej przekazuje kopię rozkazu o włączeniu policjanta do stanu słuchaczy albo wyciąg z tego rozkazu odpowiednio Komendantowi CBŚP, Komendantowi BSWP, Komendantowi CBZC, Dyrektorowi CLKP, komendantowi wojewódzkiemu Policji albo Komendantowi Stołecznemu Policji, a w przypadku gdy rozkaz dotyczy policjanta, który pełni służbę w:
1)
KGP lub BOA - kierownikowi komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach szkolenia;
2)
Akademii - Komendantowi-Rektorowi Akademii;
3)
szkole policyjnej - komendantowi szkoły policyjnej.
§  19. 
1. 
Szkolenie odbywa się zgodnie z planem zajęć ustalanym przez kierownika jednostki szkoleniowej lub osobę przez niego upoważnioną.
2. 
Plan zajęć podaje się do wiadomości nauczycielom policyjnym i słuchaczom, których on dotyczy.
§  20. 
Słuchacza obowiązuje rozkład dnia oraz regulamin pobytu w jednostce szkoleniowej ustalony przez kierownika jednostki szkoleniowej.
§  21. 
W trakcie szkolenia słuchacz podlega ocenie, która obejmuje przyswojenie wiedzy i opanowanie umiejętności, określonych w programie szkolenia.
§  22. 
1. 
Stopień przyswojenia wiedzy i opanowania umiejętności sprawdza się przez ocenianie:
1)
bieżące;
2)
okresowe.
2. 
Do określenia stopnia przyswojenia wiedzy i opanowania umiejętności stosuje się następujące oceny:
1)
6 - wyróżniająca;
2)
5 - bardzo dobra;
3)
4 - dobra;
4)
3 - poprawna;
5)
2 - dopuszczająca;
6)
1 - niedostateczna.
3. 
W przypadku gdy wystawiana ocena wynika z wielu ocen, wystawia się ocenę:
1)
6 - wyróżniającą, jeżeli średnia arytmetyczna ocen wynosi od 5,51 do 6,00;
2)
5 - bardzo dobrą, jeżeli średnia arytmetyczna ocen wynosi od 4,51 do 5,50;
3)
4 - dobrą, jeżeli średnia arytmetyczna ocen wynosi od 3,51 do 4,50;
4)
3 - poprawną, jeżeli średnia arytmetyczna ocen wynosi od 2,51 do 3,50;
5)
2 - dopuszczającą, jeżeli średnia arytmetyczna ocen wynosi od 2,00 do 2,50;
6)
1 - niedostateczną, jeżeli średnia arytmetyczna ocen wynosi poniżej 2,00.
4. 
Jeżeli wynika to z programu szkolenia lub wymaga tego charakter przekazywanej wiedzy lub kształconych umiejętności, do oceny stopnia przyswojenia wiedzy lub opanowania umiejętności można zastosować dwustopniową skalę ocen z wpisem uogólnionym "zaliczono" (zal.) albo "nie zaliczono" (nzal.).
5. 
Ocena niedostateczna oraz wpis "nie zaliczono" (nzal.) jest oceną negatywną i oznacza brak postępów w nauce oraz niewykształcenie umiejętności, a w przypadku zaliczeń i egzaminów - ich niezdanie.
§  23. 
1. 
Ocenianie okresowe następuje po zakończeniu części szkolenia, która jest określona w programie tego szkolenia.
2. 
W zależności od treści będących przedmiotem szkolenia ocenianie okresowe prowadzi się w formie zaliczenia lub egzaminu.
3. 
Słuchacza dopuszcza się do zaliczenia, zaliczenia poprawkowego lub komisyjnego oraz egzaminu, egzaminu poprawkowego lub komisyjnego - po uzyskaniu pozytywnych ocen bieżących. W przypadku ich niepoprawienia słuchaczowi jest wystawiana negatywna ocena okresowa.
§  24. 
1. 
Zaliczenie przeprowadza nauczyciel policyjny, który prowadzi zajęcia objęte zaliczeniem, inny wyznaczony nauczyciel policyjny lub zespół nauczycieli policyjnych.
2. 
Ocenę z zaliczenia wpisuje się do dziennika szkolenia.
§  25. 
W przypadku usprawiedliwionej nieobecności słuchacza na zaliczeniu kierownik jednostki szkoleniowej albo osoba przez niego upoważniona wyznacza nowy termin zaliczenia.
§  26. 
1. 
W przypadku uzyskania negatywnej oceny z zaliczenia słuchacz ma prawo przystąpić do zaliczenia poprawkowego.
2. 
Zaliczenie poprawkowe przeprowadza się w terminie od 2 do 7 dni roboczych od dnia uzyskania oceny negatywnej.
3. 
Na pisemny wniosek słuchacza kierownik jednostki szkoleniowej lub osoba przez niego upoważniona może wyznaczyć termin zaliczenia poprawkowego krótszy niż 2 dni robocze.
4. 
Do zaliczenia poprawkowego stosuje się przepisy § 24 i § 25.
§  27. 
1. 
Słuchacz, który otrzymał ocenę negatywną z zaliczenia poprawkowego, może nie później niż w następnym dniu roboczym po dniu zaliczenia złożyć do kierownika jednostki szkoleniowej raport o dopuszczenie do zaliczenia komisyjnego.
2. 
Kierownik jednostki szkoleniowej rozpatruje raport w terminie do 7 dni roboczych od dnia jego złożenia.
3. 
Po rozpatrzeniu raportu kierownik jednostki szkoleniowej albo osoba przez niego upoważniona ustala skład komisji do przeprowadzenia zaliczenia komisyjnego, wyznacza jej przewodniczącego i zarządza przeprowadzenie zaliczenia komisyjnego - w terminie do 7 dni roboczych od dnia rozpatrzenia raportu.
4. 
Do składu komisji do przeprowadzenia zaliczenia komisyjnego nie wyznacza się nauczycieli policyjnych, którzy brali udział w komisjach, które przeprowadzały zaliczenie lub zaliczenie poprawkowe.
5. 
Ocenę z zaliczenia komisyjnego wpisuje się do dziennika szkolenia i do protokołu.
6. 
Do zaliczenia komisyjnego stosuje się przepis § 25.
§  28. 
1. 
Egzamin przeprowadza wyznaczony przez kierownika jednostki szkoleniowej albo osobę przez niego upoważnioną nauczyciel policyjny lub zespół nauczycieli policyjnych.
2. 
Do egzaminu dopuszcza się słuchacza, który uzyskał zaliczenia wymagane programem szkolenia.
3. 
W przypadku nieuzyskania zaliczenia wymaganego programem szkolenia słuchaczowi wystawia się ocenę negatywną z egzaminu.
4. 
Do egzaminu stosuje się przepisy § 25 i § 27 ust. 5.
§  29. 
1. 
W przypadku uzyskania negatywnej oceny z egzaminu słuchacz ma prawo przystąpić do egzaminu poprawkowego.
2. 
Egzamin poprawkowy przeprowadza się w terminie od 2 do 7 dni roboczych od dnia egzaminu.
3. 
Do egzaminu poprawkowego stosuje się przepisy § 25, § 27 ust. 5 oraz § 28 ust. 1.
§  30. 
1. 
Słuchacz, który otrzymał ocenę negatywną z egzaminu poprawkowego, może nie później niż w następnym dniu roboczym po dniu egzaminu złożyć do kierownika jednostki szkoleniowej raport o dopuszczenie do egzaminu komisyjnego.
2. 
Do egzaminu komisyjnego stosuje się przepisy § 25 i § 27 ust. 2-5.
§  31. 
1. 
Egzamin końcowy przeprowadza jednostka szkoleniowa właściwa dla organizowanego szkolenia w zakresie, o którym mowa w § 12 ust. 1.
2. 
W przypadku nieuzyskania przez słuchacza wymaganych zaliczeń lub niezdania egzaminów przewidzianych w programie szkolenia wystawia się ocenę negatywną z egzaminu końcowego.
§  32. 
1. 
Kierownik jednostki szkoleniowej lub osoba przez niego upoważniona określa harmonogram egzaminu końcowego.
2. 
Kierownik jednostki szkoleniowej określa skład komisji egzaminacyjnej i wyznacza jej przewodniczącego. W skład komisji egzaminacyjnej mogą wchodzić przedstawiciele innych jednostek organizacyjnych Policji wyznaczeni przez kierowników tych jednostek.
3. 
Podczas pracy komisji egzaminacyjnej może być obecny, w charakterze obserwatora, przedstawiciel Komendanta Głównego Policji.
§  33. 
1. 
Egzamin końcowy jest przeprowadzany w formie testu wiedzy, który obejmuje treści wynikające z programu szkolenia.
2. 
Test wiedzy w przypadku szkolenia, o którym mowa w:
1)
§ 1 pkt 1 lit. a - składa się z 80 pytań testowych, które są punktowane w skali 0-1 punktu za pytanie i trwa 90 minut, a warunkiem jego zaliczenia jest uzyskanie co najmniej 56 punktów;
2)
§ 1 pkt 1 lit. b i c - składa się z 40 pytań testowych punktowanych w skali 0-1 punktu za pytanie i trwa 50 minut, a warunkiem jego zaliczenia jest uzyskanie co najmniej 28 punktów;
3)
§ 1 pkt 1 lit. d - składa się z 60 pytań testowych punktowanych w skali 0-1 punktu za pytanie i trwa 70 minut, a warunkiem jego zaliczenia jest uzyskanie co najmniej 42 punktów.
3. 
Do egzaminu końcowego stosuje się przepisy § 22 ust. 2, § 25 i § 27 ust. 5.
§  34. 
1. 
Pakiety egzaminacyjne opracowuje Akademia, która wykorzystuje własne oraz opracowane przez pozostałe jednostki szkoleniowe propozycje pytań do testu wiedzy.
2. 
Otwarcie pakietu egzaminacyjnego i przygotowanie go do zastosowania w jednostce szkoleniowej odbywa się komisyjnie.
3. 
Osoby uczestniczące w opracowaniu i przechowywaniu pakietów egzaminacyjnych, członkowie komisji egzaminacyjnych oraz osoby, o których mowa w ust. 2, są obowiązani do ich nieujawniania.
§  35. 
1. 
W przypadku uzyskania oceny negatywnej z egzaminu końcowego słuchacz ma prawo przystąpić do egzaminu końcowego poprawkowego.
2. 
Egzamin końcowy poprawkowy przeprowadza się w terminie od 14 do 30 dni roboczych od dnia egzaminu końcowego.
3. 
O terminie egzaminu końcowego poprawkowego kierownik jednostki szkoleniowej, która przeprowadza egzamin, informuje słuchacza za pośrednictwem Komendanta CBŚP, Komendanta BSWP, Komendanta CBZC, Dyrektora CLKP, komendanta wojewódzkiego Policji albo Komendanta Stołecznego Policji, Komendanta-Rektora Akademii, komendanta szkoły policyjnej lub kierownika komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach szkolenia.
4. 
Do egzaminu końcowego poprawkowego stosuje się przepisy § 22 ust. 2, § 25, § 27 ust. 5, § 32 oraz § 33 ust. 1 i 2.
§  36. 
1. 
Słuchacz, który uzyskał ocenę negatywną z egzaminu końcowego poprawkowego może, w terminie do 7 dni roboczych od dnia przeprowadzenia egzaminu końcowego poprawkowego, za pośrednictwem przełożonego złożyć do kierownika jednostki szkoleniowej raport o dopuszczenie go do egzaminu końcowego komisyjnego.
2. 
Po rozpatrzeniu raportu kierownik jednostki szkoleniowej lub osoba przez niego upoważniona wyznacza termin przeprowadzenia egzaminu końcowego komisyjnego nie krótszy niż 7 dni roboczych od dnia rozpatrzenia raportu, ustala skład komisji egzaminacyjnej oraz wyznacza jej przewodniczącego.
3. 
Egzamin końcowy komisyjny przeprowadza się w formie testu wiedzy albo rozmowy sprawdzającej wiedzę nabytą w trakcie szkolenia.
4. 
Wyboru formy, o której mowa w ust. 3, dokonuje kierownik jednostki szkoleniowej.
5. 
Do egzaminu końcowego komisyjnego stosuje się przepisy § 22 ust. 2, § 25, § 27 ust. 2 i 4 oraz § 35 ust. 3.
§  37. 
1. 
W przypadku, o którym mowa w art. 34 ust. 10 ustawy, egzamin końcowy przeprowadza się w terminie zakończenia szkolenia.
2. 
Kierownik jednostki szkoleniowej, w porozumieniu z kierownikiem komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach szkolenia, może wyznaczyć inny termin przeprowadzenia egzaminu końcowego niż wskazany w ust. 1.
3. 
Ocenę z egzaminu końcowego, egzaminu końcowego poprawkowego i egzaminu końcowego komisyjnego wpisuje się do protokołu.
4. 
Do egzaminu końcowego, o którym mowa w ust. 1, stosuje się przepisy § 8 ust. 2 pkt 2, § 12 ust. 1 i 3, § 15 i 16, § 22 ust. 2, § 25, § 27 ust. 4, § 31 ust. 1, § 32, § 33 ust. 1 i 2, § 34, § 35 ust. 1-3 oraz § 36 ust. 1-4.
§  38. 
1. 
W przypadku, o którym mowa w art. 34 ust. 11b ustawy, fakt i przyczyny wystawienia oceny negatywnej z zaliczenia, egzaminu lub egzaminu końcowego dokumentuje się w formie notatki służbowej.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się do zaliczenia poprawkowego i zaliczenia komisyjnego, egzaminu poprawkowego i egzaminu komisyjnego oraz egzaminu końcowego poprawkowego i egzaminu końcowego komisyjnego.
§  39. 
1. 
Słuchaczowi szkolenia, który został dopuszczony do egzaminu końcowego i uzyskał pozytywne oceny ze wszystkich wymaganych programem szkolenia zaliczeń i egzaminów, oblicza się ogólny wynik nauki.
2. 
Ogólny wynik nauki stanowi ocena, która wynika ze średniej arytmetycznej ze wszystkich ocen pozytywnych z egzaminów i zaliczeń, uzyskanych w trakcie szkolenia. Przepis § 22 ust. 3 stosuje się.
3. 
Do oceny, o której mowa w ust. 2, nie wlicza się przewidzianych programem szkolenia ocen z wpisem uogólnionym "zaliczono" (zal.).
§  40. 
1. 
Świadectwo ukończenia szkolenia zawiera ogólny wynik nauki oraz ocenę z egzaminu końcowego.
2. 
Policjant, który ukończył szkolenie, uzyskując ocenę co najmniej bardzo dobrą (5) otrzymuje świadectwo ukończenia szkolenia z wyróżnieniem. Do określenia oceny stosuje się przepis § 22 ust. 3.
3. 
W przypadku, o którym mowa w art. 34 ust. 10 ustawy, świadectwo zdania egzaminu końcowego ze szkolenia zawiera ocenę z egzaminu. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
4. 
W przypadku policjantów w służbie kandydackiej stosuje się przepisy ust. 1 i § 39.
5. 
Wzór:
1)
świadectwa ukończenia szkolenia zawodowego jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2)
świadectwa ukończenia szkolenia zawodowego z wyróżnieniem jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia;
3)
świadectwa zdania egzaminu końcowego jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia;
4)
świadectwa zdania egzaminu końcowego z wyróżnieniem jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia;
5)
świadectwa ukończenia szkolenia dla policjantów w służbie kandydackiej jest określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
§  41. 
1. 
Usunięcie lub skreślenie słuchacza ze szkolenia następuje w formie rozkazu o wyłączeniu ze stanu słuchaczy szkolenia wydanego przez Komendanta-Rektora Akademii, komendanta szkoły policyjnej albo właściwego dla ośrodka szkolenia Policji komendanta wojewódzkiego Policji albo Komendanta Stołecznego Policji.
2. 
W przypadku usunięcia słuchacza ze szkolenia rozkaz o wyłączeniu ze stanu słuchaczy zawiera:
1)
oznaczenie przełożonego, który wydaje rozkaz;
2)
datę wydania;
3)
podstawę prawną;
4)
stopień policyjny, nazwisko i imię policjanta oraz numer identyfikacyjny policjanta;
5)
nazwę jednostki organizacyjnej Policji, w której policjant pełni służbę;
6)
nazwę szkolenia;
7)
datę i powód usunięcia ze szkolenia;
8)
termin opuszczenia jednostki szkoleniowej;
9)
datę stawienia się do służby w jednostce organizacyjnej Policji;
10)
podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby, która wydaje rozkaz.
3. 
W przypadku skreślenia słuchacza ze szkolenia rozkaz o wyłączeniu ze stanu słuchaczy szkolenia powinien zawierać dane, o których mowa w ust. 2 pkt 1-6 i 10, oraz datę skreślenia.
4. 
Do rozkazu o wyłączeniu ze stanu słuchaczy szkolenia stosuje się przepis § 18.
§  42. 
Termin dokończenia przerwanego szkolenia Komendant CBŚP, Komendant BSWP, Komendant CBZC, Dyrektor CLKP, komendant wojewódzki Policji albo Komendant Stołeczny Policji, Komendant-Rektor Akademii, komendant szkoły policyjnej lub kierownik równorzędnej komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach szkolenia ustala w porozumieniu z kierownikiem jednostki szkoleniowej.
§  43. 
1. 
Wyłączenie policjanta ze stanu słuchaczy szkolenia po jego zakończeniu następuje w formie rozkazu.
2. 
Rozkaz, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
dane, o których mowa w § 41 ust. 2 pkt 1-6 i 8-10;
2)
datę ukończenia szkolenia.
3. 
W stosunku do słuchacza, który nie zdał w pierwszym terminie egzaminu końcowego, rozkaz, o którym mowa w ust. 1, zamiast daty ukończenia szkolenia zawiera adnotację "przewidziany do egzaminu końcowego poprawkowego".