§ 7. - Szkolenia pracowników centrum powiadamiania ratunkowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.897

Akt obowiązujący
Wersja od: 3 sierpnia 2023 r.
§  7. 
1. 
Egzamin z części teoretycznej jest przeprowadzany w formie elektronicznej we właściwym dla osoby przystępującej do egzaminu centrum powiadamiania ratunkowego.
2. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, egzamin z części teoretycznej może być przeprowadzany przy użyciu przenośnych stacji egzaminacyjnych, współpracujących z systemem teleinformatycznym KCMSPR.
3. 
Egzamin z części teoretycznej przeprowadza się jednocześnie dla maksymalnie 20 osób przystępujących do egzaminu, nie więcej niż dwóch w jednym centrum. W przypadku większej liczby osób przystępujących do egzaminu z jednego ośrodka przeprowadza się kolejną sesję egzaminu.
4. 
Egzamin z części teoretycznej polega na rozwiązaniu elektronicznego testu w narzędziu informatycznym udostępnionym przez KCMSPR.
5. 
Egzamin z części teoretycznej składa się z zestawu 50 pytań. Każde pytanie zawiera cztery propozycje odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa.
6. 
Czas na rozwiązanie zestawu pytań testowych wynosi 60 minut.
7. 
Za udzielenie prawidłowej odpowiedzi na pytanie jest przyznawany 1 punkt.
8. 
Podstawą do zaliczenia części teoretycznej jest uzyskanie co najmniej 40 punktów.
9. 
Zestawy pytań testowych są opracowywane przez KCMSPR.
10. 
Kolejność pytań w zestawach nie może się powtarzać.
11. 
W czasie egzaminu z części teoretycznej niedopuszczalne jest korzystanie z materiałów pomocniczych.
12. 
W sali egzaminacyjnej, w czasie trwania egzaminu, nie mogą znajdować się plansze lub inne przedmioty mogące stanowić pomoc dla osoby przystępującej do egzaminu.
13. 
Egzamin z części teoretycznej, odbywający się w centrum powiadamiania ratunkowego, jest nadzorowany przez kierownika centrum i koordynatora-trenera lub zastępcę kierownika centrum i koordynatora-trenera.
14. 
Kierownik centrum lub jego zastępca wypełniają arkusz przebiegu egzaminu z części teoretycznej. Arkusz może zostać sporządzony w postaci elektronicznej przy wykorzystaniu funkcjonalności systemu teleinformatycznego, przy czym wynik egzaminu części teoretycznej kierownik centrum potwierdza kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym z zaznaczeniem daty złożenia podpisu lub podpisem zaufanym.
15. 
Na wniosek osoby przystępującej do egzaminu z części teoretycznej można przystąpić bez odbycia szkolenia, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 1.
16.  6
 Wniosek, o którym mowa w ust. 15, może złożyć operator, który uzyskał certyfikat w czasie trwania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo w razie niebezpieczeństwa szerzenia się zakażenia lub choroby zakaźnej, oraz osoba, która nie wykonywała zadań obsługi zgłoszeń alarmowych przez 2 lata
17. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 16, wymaga pozytywnej opinii kierownika centrum lub jego zastępcy.
6 § 7 ust. 16 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 25 lipca 2023 r. (Dz.U.2023.1500) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 sierpnia 2023 r.