Szkolenia dla podmiotów, których dotyczą działania objęte planem rozwoju obszarów wiejskich, oraz doradzanie tym podmiotom.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.13.100

Akt obowiązujący
Wersja od: 29 grudnia 2007 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 7 stycznia 2005 r.
w sprawie szkoleń dla podmiotów, których dotyczą działania objęte planem rozwoju obszarów wiejskich, oraz doradzania tym podmiotom

Na podstawie art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (Dz. U. Nr 229, poz. 2273, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa warunki, sposób i tryb prowadzenia szkoleń dla podmiotów, których dotyczą działania objęte planem rozwoju obszarów wiejskich, zwanym dalej "Planem", oraz doradzania w zakresie sporządzania dokumentacji niezbędnej do uzyskania pomocy finansowej przeznaczonej na wspieranie rozwoju obszarów wiejskich.
1.
Podmiot organizujący szkolenie dla podmiotów, których dotyczą działania objęte Planem, zwany dalej "organizatorem szkolenia", prowadzi szkolenie zgodnie z programem szkolenia zatwierdzonym przez dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Brwinowie, zwanego dalej "Dyrektorem".
2.
Program szkolenia opracowuje organizator szkolenia.
3.
Program szkolenia zawiera:
1)
zakres tematyczny szkolenia;
2)
termin i miejsce szkolenia;
3)
wykaz osób prowadzących zajęcia dydaktyczne, z podaniem ich kwalifikacji zawodowych i doświadczenia w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w ramach szkoleń dotyczących danego zakresu tematycznego;
4)
liczbę osób objętych szkoleniem.
1.
Zakres tematyczny szkolenia uwzględnia aktualną wiedzę dotyczącą danego zakresu i obejmuje:
1)
zagadnienia dotyczące:
a)
co najmniej jednego działania objętego Planem albo
b)
wszystkich działań objętych Planem, z wyłączeniem działania "Wspieranie przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt", albo
c)
programu rolnośrodowiskowego w rozumieniu rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 lipca 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na wspieranie przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt objętej planem rozwoju obszarów wiejskich (Dz. U. Nr 174, poz. 1809 i Nr 213, poz. 2160) oraz
2)
liczbę godzin zajęć dydaktycznych.
2.
Zakres tematyczny szkolenia obejmujący zagadnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 1:
1)
lit. a - opracowuje się zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia;
2)
lit. b - opracowuje się zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia;
3)
lit. c - opracowuje się zgodnie z załącznikiem nr 3 do rozporządzenia.
Zajęcia dydaktyczne w ramach szkolenia mogą prowadzić osoby posiadające wyższe wykształcenie oraz:
1)
co najmniej 2-letnie doświadczenie w zakresie przygotowywania założeń planu rozwoju obszarów wiejskich lub
2)
co najmniej 3-letnie doświadczenie zawodowe odpowiadające przedmiotowi prowadzonych zajęć, lub
3)
zaświadczenie o ukończeniu szkolenia obejmującego zagadnienia, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 lit. b lub c.
1.
Organizator szkolenia powinien zapewnić:
1)
prowadzenie zajęć dydaktycznych przez osoby spełniające wymagania, o których mowa w § 4;
2)
warunki lokalowe oraz pomoce dydaktyczne i sprzęt, niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia szkolenia;
3)
sporządzenie listy obecności uczestników szkolenia na zajęciach dydaktycznych.
2.
Liczba osób objętych szkoleniem powinna być dostosowana do warunków lokalowych zapewnionych przez organizatora szkolenia.
Dyrektor zatwierdza program szkolenia na wniosek organizatora szkolenia, w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku, jeżeli:
1)
program spełnia wymagania określone w § 2 ust. 3 i § 3;
2)
osoby prowadzące zajęcia dydaktyczne w ramach szkolenia spełniają wymagania, o których mowa w § 4;
3)
z informacji o przebiegu szkoleń, przeprowadzonych uprzednio przez organizatora szkolenia, wynika, że dotychczasowe szkolenia były przeprowadzone prawidłowo;
4) 3
przeprowadzenie szkolenia jest uzasadnione celami Planu.
1.
Organizator szkolenia ogłasza, w prasie o zasięgu lokalnym lub w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości, termin, miejsce oraz zakres tematyczny szkolenia, na co najmniej 21 dni przed dniem jego rozpoczęcia.
2.
Szkolenie prowadzi się w formie:
1)
wykładów - w przypadku zajęć dydaktycznych dotyczących zagadnień teoretycznych;
2)
ćwiczeń - w przypadku zajęć dydaktycznych dotyczących sporządzania dokumentacji niezbędnej do uzyskania pomocy finansowej przeznaczonej na wspieranie rozwoju obszarów wiejskich.
3.
Ukończenie szkolenia potwierdza zaświadczenie wydane przez organizatora szkolenia według wzoru, który jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
4.
Organizator szkolenia:
1)
opracowuje ankietę dotyczącą przebiegu szkolenia i przedstawia ją uczestnikom szkolenia w celu dokonania przez nich oceny przeprowadzonego szkolenia;
2)
prowadzi rejestr wydanych zaświadczeń o ukończeniu szkolenia;
3)
przechowuje przez okres 5 lat od dnia zakończenia szkolenia:
a)
listy obecności uczestników szkolenia na zajęciach dydaktycznych,
b)
ankiety, o których mowa w pkt 1;
4)
przekazuje Dyrektorowi, w terminie 30 dni od dnia zakończenia szkolenia, informacje o przebiegu szkolenia, w tym informacje o:
a)
liczbie uczestników szkolenia,
b)
wynikach oceny szkolenia dokonanej przez jego uczestników.
1.
Podmiot prowadzący doradzanie w zakresie sporządzania dokumentacji niezbędnej do uzyskania pomocy finansowej przeznaczonej na wspieranie rozwoju obszarów wiejskich zapewnia, aby doradzanie było wykonywane przez osoby, które ukończyły szkolenie, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 lit. b, zwane dalej "doradcami", z zastrzeżeniem § 9.
2.
Doradzanie, o którym mowa w ust. 1, odbywa się na wniosek producenta rolnego i polega na:
1)
udziale w sporządzaniu dokumentacji niezbędnej do uzyskania pomocy finansowej przeznaczonej na wspieranie rozwoju obszarów wiejskich;
2)
informowaniu producenta rolnego o celach, zasadach, warunkach i trybie udzielania pomocy finansowej na działania objęte Planem.
Podmiot prowadzący doradzanie w zakresie sporządzania dokumentacji niezbędnej do uzyskania pomocy finansowej przeznaczonej na wspieranie przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt zapewnia, aby doradzanie było wykonywane przez osoby, które:
1)
ukończyły szkolenie, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 lit. c, lub pracowały co najmniej rok pod kierunkiem doradcy rolnośrodowiskowego przy realizacji zadań dotyczących doradzania w zakresie sporządzania dokumentacji niezbędnej do uzyskania pomocy finansowej przeznaczonej na wspieranie przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt oraz złożyły z wynikiem pozytywnym egzamin sprawdzający wiedzę i umiejętności z zakresu zagadnień objętych szkoleniem, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 lit. c, przeprowadzony przez Dyrektora lub
2)
ukończyły szkolenie prowadzone w ramach projektu:
a)
Phare PL 0006.02.02 "Rozwój instytucjonalny na rzecz agrośrodowiska i zalesiania" - komponent "Szkolenia - EuropeAid/113252/D/SV/PL", realizowanego w latach 2002 i 2003 lub
b)
"Szkolenia przygotowujące doradców rolnośrodowiskowych w zakresie wdrażania Działania 4 «Wspieranie przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i dobrostanu zwierząt», w ramach PROW na lata 2004-2006", realizowanego w 2004 r.

- zwane dalej "doradcami rolnośrodowiskowymi".

1. 4
Doradcy rolnośrodowiskowi są uprawnieni do wykonywania doradzania w zakresie sporządzania dokumentacji niezbędnej do uzyskania pomocy finansowej przeznaczonej na wspieranie przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt do dnia 31 grudnia 2012 r.
2. 5
(uchylony).
3.
Dyrektor:
1)
wydaje zaświadczenie o złożeniu egzaminu, o którym mowa w § 9 pkt 1, z wynikiem pozytywnym;
2)
prowadzi listę doradców rolnośrodowiskowych uprawnionych do wykonywania doradzania.
Doradzanie, o którym mowa w § 9, odbywa się na wniosek producenta rolnego i polega na:
1)
udziale w sporządzaniu dokumentacji niezbędnej do uzyskania pomocy finansowej przeznaczonej na wspieranie przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt, w tym planu działalności rolnośrodowiskowej określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 20 lipca 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na wspieranie przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt objętej planem rozwoju obszarów wiejskich;
2)
informowaniu producenta rolnego o:
a)
celach, zasadach, warunkach i trybie udzielania pomocy finansowej na wspieranie przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt,
b)
wymaganiach w zakresie prowadzenia działalności rolniczej zgodnie z zasadami zwykłej dobrej praktyki rolniczej, przestrzeganiu tych wymagań w gospodarstwie rolnym producenta rolnego oraz o walorach przyrodniczych tego gospodarstwa.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

ZAKRES TEMATYCZNY SZKOLENIA OBEJMUJĄCY ZAGADNIENIA DOTYCZĄCE CO NAJMNIEJ JEDNEGO DZIAŁANIA OBJĘTEGO PLANEM ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH

Lp.ZagadnienieZakresLiczba godzin zajęć dydaktycznych
1Ogólne informacje na temat planu rozwoju obszarów wiejskich (PROW)PROW jako instrument polityki rozwoju obszarów wiejskich.

Podstawy prawne wdrażania PROW.

Ogólne założenia działań PROW: definicja producenta rolnego, działalności rolniczej, gospodarstwa rolnego, działki rolnej.

Zasady finansowania działań PROW.

Instytucje wdrożeniowe i kontrolne w zakresie PROW

1
2Uzyskiwanie rent strukturalnychSzczegółowe cele działania.

Warunki i tryb udzielania renty strukturalnej.

Sposób obliczania wysokości renty strukturalnej.

Kontrola i sankcje.

Wzór wniosku i instrukcja jego wypełniania

3
3Wspieranie działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW)Szczegółowe cele działania.

Kryteria wydzielenia i zasięg przestrzenny ONW.

Warunki i tryb udzielania pomocy finansowej.

Zasady zwykłej dobrej praktyki rolniczej.

Kontrola i sankcje.

Wzór wniosku i instrukcja jego wypełniania

2
4Wspieranie przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierzątSzczegółowe cele działania.

Warunki i tryb udzielania pomocy finansowej.

Zasady zwykłej dobrej praktyki rolniczej.

Wymogi pakietów rolnośrodowiskowych.

Kontrola i sankcje.

Rola systemu doradztwa rolniczego przy realizacji działania.

Zawartość i zasady opracowania planu działalności rolnośrodowiskowej.

Wzór wniosku i instrukcja jego wypełniania

6
5Zalesianie gruntów rolnychSzczegółowe cele działania.

Warunki i tryb udzielania pomocy finansowej.

Kontrola i sankcje.

Tryb przekwalifikowania gruntów rolnych na grunty leśne.

Rola nadleśnictw w realizacji działania.

Założenia Krajowego Programu Zwiększenia Lesistości.

Zawartość i zasady opracowania planu zalesienia.

Wzór wniosku i instrukcja jego wypełniania

5
6Wspieranie gospodarstw niskotowarowychSzczegółowe cele działania.

Warunki i tryb udzielania pomocy finansowej.

Kontrola i sankcje.

Zasady obliczania żywotności ekonomicznej gospodarstwa rolnego.

Zawartość i zasady opracowania planu rozwoju gospodarstwa niskotowarowego.

Wzór wniosku i instrukcja jego wypełniania

3
7Wspieranie grup producentów rolnychSzczegółowe cele działania.

Warunki i tryb udzielania pomocy finansowej.

Kontrola i sankcje.

Produkty oraz grupy produktów objęte pomocą finansową.

Wzór wniosku i instrukcja jego wypełniania

3
8Dostosowanie gospodarstw rolnych do standardów Unii EuropejskiejSzczegółowe cele działania.

Warunki i tryb udzielania pomocy finansowej.

Kontrola i sankcje.

Wzór wniosku i instrukcja jego wypełniania.

Zawartość i zasady opracowania projektu dostosowania gospodarstwa rolnego do standardów Unii Europejskiej

4

ZAŁĄCZNIK Nr  2

ZAKRES TEMATYCZNY SZKOLENIA OBEJMUJĄCY ZAGADNIENIA DOTYCZĄCE WSZYSTKICH DZIAŁAŃ OBJĘTYCH PLANEM ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH, Z WYŁĄCZENIEM DZIAŁANIA "WSPIERANIE PRZEDSIĘWZIĘĆ ROLNOŚRODOWISKOWYCH I POPRAWY DOBROSTANU ZWIERZĄT"

Lp.ZagadnienieZakresLiczba godzin zajęć dydaktycznych
1Ogólne informacje na temat

Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW)

PROW jako instrument polityki rozwoju obszarów wiejskich.

Podstawy prawne wdrażania PROW.

Ogólne założenia działań PROW: definicja producenta rolnego, działalności rolniczej, gospodarstwa rolnego, działki rolnej.

Zasady finansowania działań PROW. Instytucje wdrożeniowe i kontrolne w zakresie PROW

3
2Uzyskiwanie rent strukturalnychSzczegółowe cele działania.

Warunki i tryb udzielania renty strukturalnej.

Sposób obliczania wysokości renty strukturalnej.

Kontrola i sankcje.

Wzór wniosku i instrukcja jego wypełniania.

7
3Wspieranie działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW)Szczegółowe cele działania.

Kryteria wydzielenia i zasięg przestrzenny ONW.

Warunki i tryb udzielania pomocy finansowej.

Zasady zwykłej dobrej praktyki rolniczej.

Kontrola i sankcje.

Wzór wniosku i instrukcja jego wypełniania

5
4Zalesianie gruntów rolnychSzczegółowe cele działania.

Warunki i tryb udzielania pomocy finansowej.

Kontrola i sankcje.

Tryb przekwalifikowania gruntów rolnych na grunty leśne.

Rola nadleśnictw w realizacji działania.

Założenia Krajowego Programu Zwiększenia Lesistości.

Zawartość i zasady opracowania planu zalesienia.

Wzór wniosku i instrukcja jego wypełniania

3
5Wspieranie gospodarstw niskotowarowychSzczegółowe cele działania.

Warunki i tryb udzielania pomocy finansowej.

Kontrola i sankcje.

Zasady obliczania żywotności ekonomicznej gospodarstwa rolnego.

Zawartość i zasady opracowania planu rozwoju gospodarstwa niskotowarowego.

Wzór wniosku i instrukcja jego wypełniania

6
6Wspieranie grup producentów rolnychSzczegółowe cele działania.

Warunki i tryb udzielania pomocy finansowej.

Kontrola i sankcje.

Produkty oraz grupy produktów objęte pomocą finansową.

Wzór wniosku i instrukcja jego wypełniania

5
7Dostosowanie gospodarstw rolnych do standardów Unii EuropejskiejSzczegółowe cele działania.

Warunki i tryb udzielania pomocy finansowej.

Kontrola i sankcje.

Wzór wniosku i instrukcja jego wypełniania.

Zawartość i zasady opracowania projektu dostosowania gospodarstwa rolnego do standardów Unii Europejskiej

7

ZAŁĄCZNIK Nr  3

ZAKRES TEMATYCZNY SZKOLENIA OBEJMUJĄCY SZCZEGÓŁOWE ZAGADNIENIA DOTYCZĄCE PROGRAMU ROLNOŚRODOWISKOWEGO

Lp.ZagadnienieZakresLiczba godzin zajęć dydaktycznych
1System pomocy dla rolnictwa i obszarów wiejskich w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR)Reforma WPR - koncepcja I i II filaru WPR.

Instrumenty polityki rolnej współfinansowane ze środków pochodzących z Funduszu: Plan Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) i Sektorowy Program Operacyjny (SPO).

Płatności bezpośrednie i uzupełniające - minimalne wymogi utrzymywania gruntów rolnych w dobrej kulturze rolnej.

Instytucje wdrożeniowe i kontrolne instrumentów WPR

1
2Zakres i sposób realizacji działania "Wspieranie przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt"Środowiskowe cele działania.

Podstawy prawne.

Zakres działania.

Ogólne wymogi przystąpienia do działania.

Obszary wdrażania działania

2
3Ochrona środowiska na obszarach rolnychStandardy ochrony środowiska i poprawy dobrostanu zwierząt.

Kodeks Dobrej Praktyki Rolniczej.

Przepisy dotyczące Prawa wodnego w zakresie obszarów szczególnie narażonych na zanieczyszczenia związkami azotu ze źródeł rolniczych oraz programów działań dla tych obszarów, mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych.

Program działań dla wybranego obszaru, szczególnie narażonego na zanieczyszczenia związkami azotu ze źródeł rolniczych

5
4Zasady zwykłej dobrej praktyki rolniczejDefinicja zwykłej dobrej praktyki rolniczej.

Wymogi i podstawy prawne zwykłej dobrej praktyki rolniczej.

Sankcje za nieprzestrzeganie zasad zwykłej dobrej praktyki rolniczej.

Instrumenty finansowe na dostosowanie do zwykłej dobrej praktyki rolniczej

3
5Zasady realizacji pakietu rolnictwo zrównoważoneSzczegółowe cele pakietu.

Zadania realizowane w ramach pakietu.

Plan zmianowania i plan nawozowy wraz z liczeniem bilansu azotu.

Integrowane metody ochrony roślin.

Kontrola i sankcje

3,5
6Prezentacja i nauka posługiwania się programem komputerowym Plano RSCel opracowania i założenia programu Plano RS służącego do obliczania zapotrzebowania na azot w gospodarstwie rolnym.

Zasady posługiwania się programem Plano RS.

Przykłady opracowania planu nawozowego dla różnych typów gospodarstw rolnych i wyliczenia bilansu azotu.

Zasady tworzenia bazy danych

6
7Zasady realizacji pakietu rolnictwo ekologiczneSzczegółowe cele pakietu.

Zadania realizowane w ramach pakietu.

Przepisy o rolnictwie ekologicznym.

Zasady certyfikacji.

Kontrola i sankcje

9
8Zasady realizacji pakietów ochrona gleb

i wód oraz tworzenie stref buforowych

Szczegółowe cele pakietów.

Zadania realizowane w ramach pakietów.

Zagrożenia dla gleb i wód wynikające z produkcji rolniczej.

Metody uprawy i nawożenia gleby dostosowane do potrzeb ochrony gleb przed erozją oraz ochrony wód przed zanieczyszczeniami pochodzenia rolniczego.

Typy stref buforowych i ich rola w ograniczaniu zagrożeń środowiska.

Kontrola i sankcje

2
9Przyrodnicze cele działaniaKrajowa strategia ochrony różnorodności biologicznej

Obszary chronione w świetle przepisów o ochronie przyrody

Podstawowe pojęcia i definicje związane z ochroną różnorodności biologicznej siedlisk o wysokich walorach przyrodniczych.

Zagrożenia dla różnorodności biologicznej

2
10Typy krajobrazów rolniczych, siedlisk o wysokich walorach przyrodniczych (trwałe użytki zielone, użytki przyrodnicze)Typy krajobrazu rolniczego.

Typy siedlisk występujących w gospodarstwie rolnym - siedliska naturalne, półnaturalne, synantropijne.

Przykłady różnych typów siedlisk w krajobrazie rolniczym i ich znaczenie dla różnorodności biologicznej.

Rodzaje łąk i pastwisk według kryterium typologicznego i użytkowego oraz związek tych kryteriów z cechami florystyczno-fitosocjologicznymi użytków zielonych.

Użytki przyrodnicze o wysokich walorach przyrodniczych i ich znaczenie dla różnorodności biologicznej oraz ochrony środowiska.

Siedliska objęte ochroną na obszarach NATURA 2000

4
11Przegląd półnaturalnych łąk i pastwisk nizinnych oraz górskichCharakterystyka poszczególnych typów siedlisk, w tym:

1) opis cech siedliska;

2) występowanie w terenie;

3) charakterystyka struktury

roślinności;

4) występowanie gatunków roślin

chronionych i

charakterystycznych;

5) występowanie chronionych

gatunków zwierząt;

6) tradycyjne formy użytkowania

rolniczego;

7) typy zagrożeń i skutki

zaprzestania użytkowania

rolniczego.

Wymagania dotyczące użytkowania rolniczego, zgodnie z założeniami działania.

Planowanie działań ochronnych i sposobów gospodarowania (studium przypadku)

8
12Przegląd pozostałych siedlisk (grunty orne i użytki przyrodnicze)Charakterystyka gruntów ornych i użytków przyrodniczych pod kątem występowania dzikich gatunków roślin lub zwierząt.

Lista gatunków roślin lub zwierząt charakterystycznych dla podstawowych siedlisk i ich status ochronny.

Zagrożenia dla gatunków roślin lub zwierząt występujących na gruntach ornych i użytkach przyrodniczych, wynikające z działalności rolniczej

2
13Identyfikacja gatunków ptaków i ssaków związanych z krajobrazem rolniczymCharakterystyczne gatunki zwierząt dla poszczególnych środowisk rolniczych.

Biologia wybranych gatunków ssaków i ptaków.

Wymagania siedliskowe różnych gatunków zwierząt.

Ocena zagrożeń dla tych gatunków.

Realizacja pakietów rolnośrodowiskowych w celu ochrony zagrożonych gatunków zwierząt.

Ogólne zasady rozpoznawania zwierząt w terenie.

Przewodniki i klucze do rozpoznawania gatunków,

nagrania głosów ptaków i płazów

7
14Wypas ekstensywny jako element kształtowania siedlisk o wysokich walorach przyrodniczychWypas jako czynnik kształtujący różnorodność biologiczną.

Typy wypasu zwierząt gospodarskich. Zasady liczenia stanów średniorocznych zwierząt gospodarskich.

Zastosowanie karty wypasu dla przykładowego pastwiska ekstensywnego

2,5
15Zasady realizacji pakietu ochrona lokalnych ras zwierząt gospodarskichSzczegółowe cele pakietu.

Zadania realizowane w ramach pakietu.

Zasoby genetyczne zwierząt gospodarskich w Polsce.

Charakterystyka poszczególnych ras lokalnych zwierząt gospodarskich.

Programy ochrony lokalnych ras zwierząt gospodarskich w Polsce.

Instytucje realizujące programy ochrony lokalnych ras zwierząt gospodarskich: Instytut Zootechniki, związki hodowców

3
16Zasady kalkulacji pomocy finansowej w ramach działaniaZasady kalkulacji pomocy finansowej dla poszczególnych pakietów rolnośrodowiskowych.

Kalkulacja pomocy finansowej dla przykładowego gospodarstwa rolnego.

Zasady łącznej realizacji pakietów rolnośrodowiskowych.

Podstawowe problemy związane z rachunkowością rolniczą.

Definicja żywotności ekonomicznej gospodarstwa rolnego i metoda jej obliczania

3
17Zasady kontroli i sankcje w ramach działaniaStruktura i zadania Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli.

Podstawy prawne, zasady nakładania sankcji.

Typy sankcji w odniesieniu do poszczególnych pakietów rolnośrodowiskowych.

Zasady kontroli w ramach działania

1
18Wniosek rolnośrodowiskowyFormularz wniosku rolnośrodowiskowego.

Instrukcja wypełniania wniosku

2
19Plan działalności rolnośrodowiskowejZawartość planu działalności rolnośrodowiskowej.

Instrukcja przygotowywania planu

7
20Rejestr działań rolnośrodowiskowych w gospodarstwie rolnymZawartość formularza rejestru działalności rolnośrodowiskowej.

Zasady prowadzenia rejestru działalności rolnośrodowiskowej

1
21Kontrola realizacji pakietów rolnośrodowiskowychZasady kontroli na miejscu.

Zasady wyboru gospodarstw do kontroli.

Sankcje za nieprzestrzeganie zwykłej dobrej praktyki rolniczej i zobowiązań wynikających z realizacji działania.

Instytucje kontrolne

1,5
22Praktyczne zajęcia w gospodarstwie rolnymOpracowanie planu działalności rolnośrodowiskowej i wniosku dla przykładowego gospodarstwa rolnego6

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

ZAŚWIADCZENIE

--------------------------------

(pieczęć organizatora szkolenia)

o ukończeniu szkolenia

Nr ..........

Pan(i)

...............................................................

(imię i nazwisko)

urodzony(a) w dniu ........... 19 .....r. w ...................

woj. ..........................................................

ukończył(a) szkolenie w zakresie ..............................

(zakres tematyczny szkolenia)

...............................................................

w .............................................................

(miejscowość)

w okresie od dnia ................. 20.....r.

do dnia .................. 20.......r.

w liczbie godzin ................

.............................

(podpis osoby upoważnionej

do wydania zaświadczenia,

z podaniem imienia i nazwiska

oraz pełnionej funkcji)

.............. dnia ........ 20.....r.

1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rozwój wsi, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 134, poz. 1433).
2 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 42, poz. 386, Nr 148, poz. 1551 i Nr 162, poz. 1709 oraz z 2005 r. Nr 10, poz. 64.
3 § 6 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2007 r. (Dz.U.07.248.1850) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 2007 r.
4 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2007 r. (Dz.U.07.248.1850) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 2007 r.
5 § 10 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2007 r. (Dz.U.07.248.1850) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 2007 r.