§ 2. - Szczegółowy zakres działania Ministra Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1974.17.93

Akt utracił moc
Wersja od: 8 maja 1974 r.
§  2.
1.
Minister Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej jest koordynatorem kształtowania i realizacji stosunków z zagranicą w dziedzinie handlu zagranicznego i związanej z nim współpracy gospodarczej z zagranicą, jak też gospodarki morskiej - wynikających z polityki gospodarczej i zagranicznej Państwa.
2.
Minister Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej koordynuje działalność ministrów, urzędów centralnych, centralnych związków spółdzielni oraz innych jednostek organizacyjnych w dziedzinie handlu zagranicznego w zakresie wynikającym z posiadania przez Państwo monopolu handlu zagranicznego oraz w dziedzinie gospodarki morskiej.
3.
Minister Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej jest koordynatorem kształtowania i realizacji stosunków z zagranicą w dziedzinie handlu zagranicznego i związanej z nim współpracy gospodarczej z zagranicą na podstawie wieloletnich i rocznych narodowych planów społeczno-gospodarczych oraz odpowiada za wykonanie planów handlu zagranicznego w zakresie obrotów towarowych oraz związanych z nimi usług i płatności.
4.
Minister Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej z tytułu uprawnień i obowiązków określonych w § 2 ust. 1-3 jest upoważniony, z zastrzeżeniem przepisów ust. 5 i 6, do wydawania zaleceń, wytycznych i decyzji oraz zobowiązany jest do udzielania właściwym resortom pomocy w realizacji zadań handlu zagranicznego i gospodarki morskiej.
5.
Minister Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej przy wykonywaniu uprawnień i obowiązków określonych w rozporządzeniu współdziała z:

- Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów,

- Ministrem Spraw Zagranicznych,

- Ministrem Finansów,

- Ministrem Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki,

- Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych,

- Przewodniczącym Państwowej Komisji Cen,

- ministrami, realizującymi bezpośrednio i pośrednio zadania w dziedzinie handlu zagranicznego.

6.
Zakres, zasady i tryb współdziałania, o którym mowa w ust. 5, określają odrębne przepisy.