Rozdział 1 - Układ zbiorowy pracy - Szczegółowy tryb zawierania, rozwiązywania i rejestracji układów zbiorowych pracy oraz zawierania i rejestracji zakładowych umów zbiorowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1987.15.90

Akt utracił moc
Wersja od: 19 maja 1987 r.

Rozdział  1

Układ zbiorowy pracy

§  1.
Przepisy rozporządzenia odnoszące się do:
1)
ministra - stosuje się odpowiednio do kierownika urzędu centralnego, właściwego statutowego organu centralnego związku spółdzielczego, organizacji społecznej o zasięgu ogólnokrajowym prowadzącej działalność gospodarczą, centralnego związku lub zrzeszenia nieuspołecznionych zakładów pracy,
2)
gałęzi pracy - stosuje się odpowiednio do zawodu,
3)
układów zbiorowych pracy - stosuje się odpowiednio do protokołów dodatkowych do układów zbiorowych pracy i porozumień o przystąpieniu do układu, o których mowa w § 13.
§  2.
Układ zbiorowy pracy, zwany dalej "układem", zawiera minister, który jest właściwy dla danej gałęzi pracy.
§  3.
1.
Przedstawicielstwo organów przedsiębiorstw państwowych wyłonione przez właściwego ministra w celu uzgodnienia treści układu z przedstawicielstwem właściwej organizacji związkowej powinno zapewniać odpowiednią reprezentację przedsiębiorstw występujących w danej gałęzi pracy; sposób wyłaniania i działania przedstawicielstwa organów przedsiębiorstw państwowych ustala właściwy minister.
2.
Właściwy minister wyłania przedstawicielstwo organów przedsiębiorstw państwowych w ciągu 30 dni od dnia wystąpienia z inicjatywą zawarcia układu.
§  4.
1.
Po uzgodnieniu treści układu pomiędzy przedstawicielstwami, o których mowa w § 3 ust. 1, właściwy minister występuje do organów przedsiębiorstw państwowych, których układ dotyczy, z wnioskiem o wyrażenie opinii w sprawie możliwości zawarcia układu. Do wniosku należy załączyć egzemplarz układu.
2.
Opinię, o której mowa w ust. 1, wyrażają dyrektor przedsiębiorstwa i rada pracownicza w ciągu 30 dni od dnia otrzymania wniosku w tej sprawie.
3.
Jeżeli organy przedsiębiorstwa państwowego nie wyrażą pozytywnej opinii w sprawie układu, właściwy minister przeprowadza konsultacje z przedstawicielstwem organów tego przedsiębiorstwa w celu rozpatrzenia zgłoszonych zastrzeżeń, co nie wstrzymuje zawarcia układu dla pozostałych przedsiębiorstw danej gałęzi pracy.
§  5.
Jeżeli w określonej gałęzi pracy działa kilka ogólnokrajowych organizacji związkowych i nie zostało powołane wspólne przedstawicielstwo tych organizacji dla zawarcia układu, układ zawierają odrębnie poszczególne ogólnokrajowe organizacje związkowe. Układ uważa się za zawarty, jeżeli zostanie podpisany przez wszystkie ogólnokrajowe organizacje związkowe.
§  6.
1.
W razie włączenia zakładu pracy do innej gałęzi pracy stosuje się dotychczas obowiązujący układ.
2.
Strony układu obowiązującego w gałęzi pracy, do której zakład został włączony, mogą ustalić w drodze protokołu dodatkowego, że do pracowników zakładu pracy, o którym mowa w ust. 1, będzie stosowany układ obowiązujący w gałęzi pracy, do której zakład został włączony.
§  7.
1.
W razie połączenia się ogólnokrajowych organizacji związkowych, nowo powstała organizacja staje się stroną układów, których stronami były łączące się organizacje związkowe.
2.
Jeżeli następuje podział ogólnokrajowej organizacji związkowej, stronami układów stają się nowo powstałe organizacje, stosownie do zakresu działania każdej z nich.
§  8.
Przepisy § 7 stosuje się odpowiednio, jeżeli zmiany, o których mowa w tych przepisach, dotyczą organów uprawnionych do zawierania układów ze strony zakładów pracy.
§  9.
1.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych prowadzi rejestr oraz zbiór układów.
2.
Wpis układu do rejestru następuje na wniosek właściwego ministra.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, powinien zawierać uzasadnienie oraz określać skutki finansowe wprowadzenia układu.
4.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych dokonuje wpisu do rejestru po uprzednim zamieszczeniu klauzuli rejestracyjnej na oryginale układu i egzemplarzach przeznaczonych dla stron układu; oryginał pozostaje w zbiorze układów.
5.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych zawiadamia strony układu oraz ogólnokrajową organizację międzyzwiązkową o dokonaniu wpisu do rejestru oraz ogłasza informację o dokonanym wpisie w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Pracy, Płac i Spraw Socjalnych.
§  10.
1.
Właściwy minister zawiadamia zakłady pracy o wejściu w życie układu oraz publikuje układ w swoim dzienniku urzędowym albo w osobnym wydawnictwie - w nakładzie zapewniającym właściwej ogólnokrajowej organizacji związkowej oraz zakładom objętym tym układem odpowiednią liczbę egzemplarzy.
2.
Publikacji w formie, o której mowa w ust. 1, podlega również zmiana układu, informacja o jego rozwiązaniu oraz wyjaśnienie treści postanowień układu.
§  11.
1.
O wejściu w życie układu, jego wypowiedzeniu i rozwiązaniu zakład pracy zawiadamia pracowników.
2.
Zakład pracy jest obowiązany dostarczyć właściwemu statutowemu organowi zakładowej organizacji związkowej niezbędną liczbę egzemplarzy układu.
3.
Zakład pracy jest obowiązany na żądanie pracownika udostępnić mu do wglądu tekst układu i wyjaśnić jego treść.
§  12.
Właściwy minister zawiadamia niezwłocznie Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu układu. Wzmianka o tym podlega wpisaniu do rejestru układów.
§  13.
1.
Minister, który zawarł porozumienie o przystąpieniu do układu, zawiadamia o tym strony układu.
2.
Zmiana postanowień układu, wprowadzona przez strony, które zawarły układ, nie powoduje zmian w treści porozumienia, o którym mowa w ust. 1, jednakże właściwy minister zawiadamia strony porozumienia o tych zmianach.
§  14.
1.
Treść postanowień układu wyjaśniają wspólnie strony, które układ zawarły.
2.
Wyjaśnienia treści postanowień układu, dokonane wspólnie przez strony układu, wiążą strony, które zawarły porozumienie o przystąpieniu do tego układu.
3.
Właściwy minister przekazuje niezwłocznie stronom porozumienia informację o dokonanym wyjaśnieniu postanowień układu.