Rozdział 2 - Szczegółowy tryb przeprowadzania czynności w przewodach habilitacyjnych - Szczegółowy tryb przeprowadzania czynności w przewodach doktorskim i habilitacyjnym oraz w postępowaniu o nadanie tytułu profesora.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.15.128

Akt utracił moc
Wersja od: 12 września 2006 r.

Rozdział  2

Szczegółowy tryb przeprowadzania czynności w przewodach habilitacyjnych

§  11. 
Osoba ubiegająca się o nadanie stopnia doktora habilitowanego, zwana dalej "habilitantem", lub zatrudniająca ją jednostka, wraz z wnioskiem o wszczęcie przewodu habilitacyjnego przedstawia kierownikowi jednostki organizacyjnej uprawnionej do nadawania stopnia doktora habilitowanego:
1)
oryginał lub uwierzytelniony odpis dokumentu stwierdzającego posiadanie stopnia doktora lub kwalifikacji I stopnia;
2)
autoreferat informujący o zainteresowaniach i osiągnięciach w działalności naukowo-badawczej lub artystycznej;
3)
wykaz publikowanych prac naukowych lub twórczych prac zawodowych albo dokumentację dorobku artystycznego wraz z odpowiednim zapisem dzieł artystycznych i dokumentacją ich publicznej prezentacji;
4) 4
 rozprawę habilitacyjną w sześciu egzemplarzach;
5)
informację o przebiegu przewodu habilitacyjnego lub kwalifikacyjnego, jeżeli uprzednio kandydat ubiegał się o nadanie stopnia doktora habilitowanego lub kwalifikacji II stopnia.
§  12. 
1. 
W przypadku gdy rozprawę habilitacyjną stanowi praca projektowa, konstrukcyjna, technologiczna lub artystyczna, należy przedłożyć dokładny opis tej pracy wskazujący problem naukowy lub zagadnienie artystyczne, które zostało w niej rozwiązane.
2. 
W przypadku gdy rozprawę habilitacyjną stanowi część pracy zbiorowej, należy przedłożyć oświadczenia wszystkich jej współautorów określające indywidualny wkład każdego z nich w jej powstanie.
§  12a.  5
1. 
Rada jednostki organizacyjnej, na podstawie dokumentów, o których mowa w § 11 i 12, podejmuje uchwały, o których mowa w art. 18 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy.
2. 
Po podjęciu uchwał, o których mowa w ust. 1, rada jednostki organizacyjnej występuje do Centralnej Komisji o powołanie dwóch recenzentów w przewodzie habilitacyjnym.
3. 
Do wystąpienia dołącza się uchwały, o których mowa w ust. 1, oraz komplet kopii dokumentów, o których mowa w § 11.
4.  
Kierownik jednostki organizacyjnej, po otrzymaniu z Centralnej Komisji powiadomienia o powołaniu dwóch recenzentów, niezwłocznie zleca opracowanie recenzji wszystkim recenzentom powołanym w przewodzie.
§  13. 
Rada jednostki organizacyjnej może powołać, spośród jej członków posiadających tytuł profesora, stopień doktora habilitowanego lub kwalifikacje II stopnia, zespół w celu przygotowania wniosków dotyczących czynności przewodu habilitacyjnego, o których mowa w art. 18 ust. 2 pkt 1-3 ustawy.
§  14. 
1. 
Recenzja zawiera szczegółowo uzasadnioną ocenę, czy dorobek naukowy lub artystyczny oraz rozprawa habilitacyjna spełniają warunki określone w art. 16 i 17 ustawy.
2. 
W przypadku gdy rozprawę habilitacyjną stanowi część pracy zbiorowej, recenzja powinna zawierać ocenę indywidualnego wkładu habilitanta w jej powstanie.
3. 
Do recenzji w przewodzie habilitacyjnym przepis § 5 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  15.  6
1. 
Rada jednostki organizacyjnej, po zapoznaniu się z rozprawą habilitacyjną oraz opiniami recenzentów, podejmuje uchwałę w sprawie dopuszczenia do kolokwium habilitacyjnego.
2. 
Uchwała, o której mowa w ust. 1, niezwłocznie po podjęciu jest przesyłana do recenzentów powołanych w tym przewodzie habilitacyjnym wraz z informacją o terminie posiedzenia rady jednostki, na którym ma odbyć się kolokwium habilitacyjne oraz zostać wygłoszony wykład habilitacyjny.
§  16. 
1. 
Kolokwium habilitacyjne odbywa się na posiedzeniu rady jednostki organizacyjnej z udziałem recenzentów. W razie nieobecności recenzenta przewodniczący rady zarządza odczytanie recenzji. Po zakończeniu kolokwium rada jednostki organizacyjnej podejmuje uchwałę w sprawie jego przyjęcia.
1a.  7
 Kolokwium habilitacyjne może zostać przeprowadzone, jeśli w posiedzeniu rady jednostki organizacyjnej uczestniczy przynajmniej trzech spośród recenzentów powołanych w tym przewodzie.
2. 
W przypadku negatywnej oceny kolokwium habilitacyjnego rada jednostki organizacyjnej, na wniosek habilitanta, może wyrazić zgodę na powtórzenie kolokwium, nie wcześniej jednak niż po upływie sześciu miesięcy i nie więcej niż jeden raz.
§  17. 
1. 
Wykład habilitacyjny wygłasza habilitant na posiedzeniu rady jednostki organizacyjnej na temat wybrany przez radę, bezpośrednio przed wykładem, spośród trzech tematów zaproponowanych przez habilitanta. Termin wykładu ustala rada.
2. 
Rada jednostki organizacyjnej, biorąc pod uwagę ocenę dorobku naukowego lub artystycznego habilitanta i rozprawy habilitacyjnej, ocenę przebiegu kolokwium habilitacyjnego oraz po wysłuchaniu wykładu habilitacyjnego podejmuje uchwałę w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego.
§  17a.  8
1. 
Kolokwium habilitacyjne i wykład habilitacyjny są protokołowane.
2.  
Protokoły z kolokwium habilitacyjnego i wykładu habilitacyjnego wraz z uchwałami, o których mowa w art. 18 ust. 2 pkt 4 i 5 ustawy, rada jednostki organizacyjnej przesyła niezwłocznie Centralnej Komisji.
§  18. 
W przypadku gdy o nadanie stopnia doktora habilitowanego na podstawie rozprawy habilitacyjnej stanowiącej część pracy zbiorowej ubiega się w tej samej jednostce organizacyjnej więcej niż jedna osoba, należy:
1)
przeprowadzić kolokwium habilitacyjne równocześnie dla wszystkich habilitantów;
2)
wysłuchać wykładów habilitacyjnych na tym samym posiedzeniu rady jednostki organizacyjnej;
3)
podejmować uchwały w sprawie wyniku poszczególnych czynności przewodu habilitacyjnego oddzielnie w stosunku do każdego habilitanta.
§  19. 
1. 
Osoba, której nadano stopień naukowy doktora habilitowanego, otrzymuje dyplom według wzoru określonego w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
2. 
Osoba, której nadano stopień doktora habilitowanego sztuki, otrzymuje dyplom według wzoru określonego w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
4 § 11 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 15 grudnia 2005 r. (Dz.U.05.252.2125) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 stycznia 2006 r.
5 § 12a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 15 grudnia 2005 r. (Dz.U.05.252.2125) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 stycznia 2006 r.
6 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 15 grudnia 2005 r. (Dz.U.05.252.2125) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 stycznia 2006 r.
7 § 16 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 15 grudnia 2005 r. (Dz.U.05.252.2125) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 stycznia 2006 r.
8 § 17a dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 15 grudnia 2005 r. (Dz.U.05.252.2125) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 stycznia 2006 r.