§ 1. - Szczegółowy tryb prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.73.673

Akt utracił moc
Wersja od: 19 czerwca 2003 r.
§  1. 
1. 
W postępowaniu kwalifikacyjnym, zwanym dalej "postępowaniem", ustala się przydatność i predyspozycje kandydata na funkcjonariusza Straży Granicznej ubiegającego się o przyjęcie do służby, zwanego dalej "kandydatem".
2. 
Postępowaniem obejmuje się kandydatów posiadających co najmniej wykształcenie średnie.
3. 
Postępowaniem można objąć kandydatów nieposiadających wykształcenia średniego, jeżeli dysponują cechami preferencyjnymi do pełnienia służby w Straży Granicznej, o których mowa w ust. 4, nie ukończyli 30 roku życia i brak jest kandydatów spełniających wymóg określony w ust. 2.
4. 
Za cechy preferencyjne kandydatów określonych w ust. 3, szczególnie przydatne do pełnienia służby w Straży Granicznej na stanowiskach w bezpośredniej ochronie granicy państwowej, uważa się:
1)
posiadanie umiejętności w szczególności takich jak strzelanie, alpinisty, spadochroniarza, nurka i płetwonurka udokumentowanych posiadaniem uprawnień instruktorskich,
2)
udokumentowane posiadanie kwalifikacji niezbędnych na proponowanym stanowisku służbowym, potwierdzone co najmniej pięcioletnią praktyką zawodową,
5. 
Wobec poborowych skierowanych do służby kandydackiej w Straży Granicznej postępowanie przeprowadza się w zakresie:
1)
uzyskania orzeczenia komisji lekarskiej ustalającego zdolności psychiczne i fizyczne,
2)
sprawdzenia w Krajowym Rejestrze Karnym,
3)
postępowania sprawdzającego,
4)
sprawdzenia niezbędnego do uzyskania dostępu do informacji niejawnych.