Rozdział 3 - Wszczęcie postępowania dyscyplinarnego i postępowanie wyjaśniające - Szczegółowy tryb postępowania dyscyplinarnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.155.1293

Akt utracił moc
Wersja od: 23 września 2002 r.

Rozdział  3

Wszczęcie postępowania dyscyplinarnego i postępowanie wyjaśniające

§  15. 
1. 
Jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej, postępowanie dyscyplinarne wszczyna ten przełożony dyscyplinarny, któremu bezpośrednio podporządkowany jest żołnierz, w stosunku do którego postępowanie ma być prowadzone.
2. 
W stosunku do żołnierza zajmującego stanowisko służbowe zastępcy przełożonego dyscyplinarnego, postępowanie dyscyplinarne wszczyna wyższy przełożony dyscyplinarny.
§  16. 
W stosunku do żołnierza wykonującego zadania służbowe poza swoją jednostką wojskową, jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełnił przewinienie dyscyplinarne, postępowanie dyscyplinarne wszczyna właściwy przełożony dyscyplinarny, któremu żołnierz ten jest podporządkowany w miejscu wykonywania zadań.
§  17. 
1. 
Przełożony dyscyplinarny, który wszczął postępowanie dyscyplinarne:
1)
wydaje niezwłocznie rzecznikowi dyscyplinarnemu polecenie uczestnictwa w postępowaniu dyscyplinarnym, a w przypadku gdy uznaje za konieczne przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego, poleca równocześnie rzecznikowi jego przeprowadzenie, jeżeli właściwym rzecznikiem dyscyplinarnym, w rozumieniu art. 65 ustawy, jest podporządkowany mu żołnierz;
2)
w przypadku gdy nie może wydać poleceń, o których mowa w pkt 1, przedstawia odpowiedni wniosek wyższemu przełożonemu dyscyplinarnemu.
2. 
Wyższy przełożony dyscyplinarny jest obowiązany w terminie trzech dni od dnia wpływu wniosku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, wydać odpowiednie polecenie właściwemu rzecznikowi dyscyplinarnemu.
3. 
Wydanie rzecznikowi dyscyplinarnemu polecenia przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego stwierdza się w rozkazie dziennym lub w decyzji.
§  18. 
Jeżeli postępowania wyjaśniającego nie prowadzi się, przełożony dyscyplinarny zapoznaje rzecznika dyscyplinarnego z okolicznościami popełnienia przewinienia dyscyplinarnego i dowodami winy żołnierza lub zapoznaje go z wnioskiem organu, na którego podstawie wszczął postępowanie dyscyplinarne.
§  19. 
1. 
Żołnierz objęty postępowaniem dyscyplinarnym albo jego obrońca, jeżeli został ustanowiony, ma prawo, w terminie trzech dni od dnia zapoznania go z rozkazem lub decyzją o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego, złożyć wniosek do organu odwoławczego o wyłączenie:
1)
rzecznika dyscyplinarnego;
2)
przełożonego dyscyplinarnego, który wszczął postępowanie dyscyplinarne.
2. 
Wniosku złożonego po terminie określonym w ust. 1 nie rozpatruje się, chyba że przyczyna wyłączenia powstała lub stała się znana składającemu wniosek dopiero po tym terminie.
3. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, rozstrzyga się w terminie trzech dni od dnia jego wpływu.
4. 
Jeżeli postępowanie dyscyplinarne wszczął Minister Obrony Narodowej, wniosek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, składa się do wojskowego sądu garnizonowego.
§  20. 
W toku postępowania wyjaśniającego rzecznik dyscyplinarny jest związany poleceniami przełożonego dyscyplinarnego, który wszczął postępowanie dyscyplinarne, w granicach określonych ustawą.
§  21. 
Czas trwania postępowania wyjaśniającego biegnie od dnia stwierdzenia w rozkazie dziennym lub w decyzji wydania polecenia jego przeprowadzenia rzecznikowi dyscyplinarnemu.
§  22. 
W przypadku zaistnienia ważnej przeszkody uniemożliwiającej zakończenie postępowania wyjaśniającego w terminie czternastu dni, rzecznik dyscyplinarny występuje do przełożonego dyscyplinarnego z wnioskiem o przedłużenie terminu.
§  23. 
W toku postępowania wyjaśniającego w szczególności:
1)
rzecznik dyscyplinarny może przesłuchać w charakterze świadka każdą osobę, jeżeli jest to niezbędne do ustalenia czasu, miejsca, sposobu, okoliczności, dowodów albo skutków popełnienia przewinienia dyscyplinarnego;
2)
żołnierz objęty postępowaniem dyscyplinarnym lub jego obrońca może złożyć na piśmie wniosek do rzecznika dyscyplinarnego o przeprowadzenie lub uzupełnienie czynności dowodowych; oddalenie przez rzecznika dyscyplinarnego wniosku wymaga uzasadnienia na piśmie.
§  24. 
1. 
Postępowanie wyjaśniające prowadzi się, jeżeli zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że żołnierz popełnił kilka przewinień dyscyplinarnych.
2. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, rzecznik dyscyplinarny:
1)
bada okoliczności i ustala dowody popełnienia każdego przewinienia dyscyplinarnego;
2)
po zakończeniu postępowania wyjaśniającego, w sprawozdaniu przedstawianym przełożonemu dyscyplinarnemu, określa każde przewinienie dyscyplinarne zarzucane obwinionemu, wskazując okoliczności, sposób i dowody oraz skutki jego popełnienia.