Rozdział 3 - Postępowanie wyjaśniające - Szczegółowy tryb postępowania dyscyplinarnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1999.12.102

Akt utracił moc
Wersja od: 12 lutego 1999 r.

Rozdział  3

Postępowanie wyjaśniające

§  10.
1.
Przełożony dyscyplinarny, który wszczął postępowanie dyscyplinarne:
1)
wydaje rzecznikowi dyscyplinarnemu polecenie przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, jeżeli właściwym rzecznikiem dyscyplinarnym, w rozumieniu art. 65 ustawy, jest podporządkowany mu żołnierz zawodowy,
2)
w przypadku gdy nie może wydać polecenia, o którym mowa w pkt 1, przedstawia wyższemu przełożonemu dyscyplinarnemu wniosek o polecenie właściwemu rzecznikowi dyscyplinarnemu przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego.
2.
Wyższy przełożony dyscyplinarny jest obowiązany w terminie trzech dni od daty wpływu wniosku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, wydać polecenie przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego właściwemu rzecznikowi dyscyplinarnemu.
§  11.
W toku postępowania wyjaśniającego rzecznik dyscyplinarny jest związany poleceniami przełożonego dyscyplinarnego, który wszczął postępowanie dyscyplinarne, w granicach określonych ustawą i przepisami rozporządzenia.
§  12.
Czas trwania postępowania wyjaśniającego biegnie od dnia stwierdzenia w rozkazie dziennym lub w innym rozkazie wydania polecenia jego przeprowadzenia rzecznikowi dyscyplinarnemu, z zastrzeżeniem § 13.
§  13.
1.
W przypadku zaistnienia ważnej przeszkody, w tym choroby, uniemożliwiającej żołnierzowi objętemu postępowaniem dyscyplinarnym składanie wyjaśnień i korzystanie z przysługujących uprawnień i gdy postępowanie wyjaśniające nie może być zakończone w terminie określonym w art. 68 ustawy, przełożony dyscyplinarny, który wszczął postępowanie dyscyplinarne, zawiesza postępowanie wyjaśniające na czas trwania przeszkody.
2.
Zawieszenie i podjęcie biegu postępowania wyjaśniającego stwierdza się w rozkazie dziennym lub w innym rozkazie.
3.
W czasie zawieszenia postępowania wyjaśniającego rzecznik dyscyplinarny dokonuje odpowiednich czynności w celu zabezpieczenia dowodów przewinienia dyscyplinarnego przed ich utratą, zniekształceniem lub zniszczeniem.
§  14.
1.
W razie choroby rzecznika dyscyplinarnego albo zaistnienia innej ważnej przeszkody uniemożliwiającej mu prowadzenie postępowania wyjaśniającego, postępowanie wyjaśniające przejmuje na polecenie lub na wniosek przełożonego dyscyplinarnego, który wszczął postępowanie dyscyplinarne, inny rzecznik dyscyplinarny.
2.
Przejęcie postępowania wyjaśniającego przez innego rzecznika dyscyplinarnego stwierdza się w rozkazie dziennym lub w innym rozkazie.
3.
Jeżeli po zakończeniu postępowania wyjaśniającego rzecznik dyscyplinarny na skutek zaistnienia ważnej przeszkody nie może uczestniczyć w dalszych czynnościach postępowania dyscyplinarnego, przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
§  15.
W toku postępowania wyjaśniającego w szczególności:
1)
rzecznik dyscyplinarny może przesłuchać w charakterze świadka każdą osobę, jeżeli jest to niezbędne do ustalenia czasu, miejsca, sposobu, okoliczności, dowodów albo skutków popełnienia przewinienia dyscyplinarnego,
2)
żołnierz objęty postępowaniem dyscyplinarnym lub jego obrońca może złożyć na piśmie wniosek do rzecznika dyscyplinarnego o przeprowadzenie lub uzupełnienie czynności dowodowych; oddalenie przez rzecznika dyscyplinarnego wniosku wymaga uzasadnienia na piśmie.
§  16.
Wniosek o tymczasowe pokrycie wydatków związanych z przeprowadzeniem dowodów w postępowaniu wyjaśniającym składa rzecznik dyscyplinarny.
§  17.
W przypadku uzasadnionego przypuszczenia, że żołnierz popełnił kilka przewinień dyscyplinarnych, rzecznik dyscyplinarny:
1)
bada okoliczności i ustala dowody popełnienia każdego przewinienia dyscyplinarnego,
2)
po zakończeniu postępowania wyjaśniającego, w sprawozdaniu przedstawianym przełożonemu dyscyplinarnemu, określa każde przewinienie dyscyplinarne zarzucane obwinionemu, wskazując okoliczności, sposoby i dowody oraz skutki jego popełnienia.