Rozdział 2 - Wszczęcie postępowania dyscyplinarnego - Szczegółowy tryb postępowania dyscyplinarnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1999.12.102

Akt utracił moc
Wersja od: 12 lutego 1999 r.

Rozdział  2

Wszczęcie postępowania dyscyplinarnego

§  6.
Przełożony dyscyplinarny zawiadamia na piśmie żołnierza o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego i poucza go jednocześnie o przysługujących mu prawach, w szczególności o prawie do obrony i do odmowy składania wyjaśnień.
§  7.
1.
Żołnierz objęty postępowaniem dyscyplinarnym lub jego obrońca, jeżeli został ustanowiony, ma prawo, w terminie trzech dni od daty zawiadomienia go o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego, złożyć wniosek:
1)
do przełożonego dyscyplinarnego wszczynającego postępowanie dyscyplinarne o wyłączenie rzecznika dyscyplinarnego,
2)
do wyższego przełożonego dyscyplinarnego o wyłączenie przełożonego dyscyplinarnego, który wszczął postępowanie dyscyplinarne.
2.
Wniosku złożonego po terminie określonym w ust. 1 nie rozpatruje się, chyba że przyczyna wyłączenia powstała lub stała się znana składającemu wniosek dopiero po tym terminie.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, rozstrzyga się w terminie trzech dni od daty jego wpływu.
4.
Wyłączenie osób, o których mowa w ust. 1, stwierdza się w rozkazie dziennym lub w innym rozkazie.
5.
Jeżeli postępowanie dyscyplinarne wszczął Minister Obrony Narodowej, wniosek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, składa się do wojskowego sądu garnizonowego.
§  8.
1.
W stosunku do żołnierza wykonującego zadania służbowe poza swoją jednostką wojskową, jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełnił przewinienie dyscyplinarne, postępowanie dyscyplinarne wszczyna właściwy przełożony dyscyplinarny, któremu żołnierz ten jest podporządkowany w miejscu wykonywania zadań, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Postępowania dyscyplinarnego nie wszczyna się, jeżeli nie może być ono zakończone przed upływem okresu wykonywania przez żołnierza zadań służbowych poza swoją jednostką wojskową.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, właściwy przełożony dyscyplinarny:
1)
dokonuje odpowiednich czynności w celu zabezpieczenia dowodów przewinienia dyscyplinarnego przed ich utratą, zniekształceniem lub zniszczeniem,
2)
zawiadamia dowódcę jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę wojskową, o popełnieniu przez niego przewinienia dyscyplinarnego.
§  9.
1.
Przełożony dyscyplinarny, do którego wpłynął wniosek podwładnego albo pokrzywdzonego o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, w przypadku odmowy jego wszczęcia zawiadamia o swoim postanowieniu wnioskodawcę, na piśmie, w terminie siedmiu dni od daty złożenia wniosku.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, podwładnemu i pokrzywdzonemu przysługuje wniesienie zażalenia do wyższego przełożonego dyscyplinarnego, w terminie siedmiu dni od daty otrzymania odpisu postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.
3.
Jeżeli postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wydał Minister Obrony Narodowej, zażalenie przysługuje do wojskowego sądu garnizonowego.