§ 7. - Szczegółowy tryb mianowania na stopnie funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.119.1020

Akt utracił moc
Wersja od: 16 czerwca 2002 r.
§  7. 
1. 
Mianowania funkcjonariuszy na wyższe stopnie dokonuje się z dniem Święta Straży Granicznej, z zastrzeżeniem ust. 2-8.
2. 
Funkcjonariuszy, którzy odbyli przeszkolenie specjalistyczne, mianuje się na pierwszy stopień oficerski bezpośrednio po zakończeniu tego przeszkolenia.
3. 
Absolwentów szkoły podoficerskiej i szkoły chorążych Straży Granicznej mianuje się na pierwszy stopień podoficera oraz na pierwszy stopień chorążego bezpośrednio po ukończeniu tych szkół.
4. 
Przedterminowego mianowania funkcjonariusza na wyższy stopień w drodze wyróżnienia dokonuje się z dniem udzielenia tego wyróżnienia, z zastrzeżeniem ust. 5.
5. 
Jeżeli mianowanie na wyższy stopień, w trybie, o którym mowa w ust. 4, następuje w związku z dokonaniem przez funkcjonariusza czynu świadczącego o szczególnym męstwie, wskutek którego funkcjonariusz poniósł śmierć, mianowania dokonuje się pośmiertnie.
6. 
Mianowania na kolejny wyższy stopień w trybie art. 57 ust. 2 ustawy dokonuje się z dniem zwolnienia funkcjonariusza ze służby w Straży Granicznej.
7. 
Osobę przyjmowaną do służby w Straży Granicznej, posiadającą stopień wojskowy, policyjny, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Biura Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej lub Służby Więziennej, mianuje się na równorzędny stopień Straży Granicznej z dniem mianowania na stanowisko służbowe, z zastrzeżeniem ust. 8.
8. 
W przypadku gdy mianowanie, o którym mowa w ust. 7, uzależnione zostało od odbycia przeszkolenia wymaganego w Straży Granicznej, mianowanie to następuje niezwłocznie po odbyciu tego przeszkolenia.