§ 5. - Szczegółowy tryb działań funkcjonariuszy Służby Więziennej podczas wykonywania czynności służbowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2010.147.984

Akt utracił moc
Wersja od: 12 sierpnia 2010 r.
§  5.
1.
Kontrola osób ubiegających się o wstęp, przebywających oraz opuszczających teren jednostki oraz funkcjonariuszy lub pracowników może polegać na:
1)
sprawdzeniu przy użyciu urządzeń technicznych;
2)
sprawdzeniu odzieży i obuwia;
3)
kontroli osobistej.
2.
Funkcjonariusz pełniący służbę przy wejściu do jednostki poddaje kontroli, o której mowa w ust. 1 pkt 1, każdą osobę, z wyłączeniem osób, o których mowa w art. 18 ust. 2 ustawy.
3.
W razie podejrzenia, że osoba nie ujawniła posiadanych przedmiotów niedozwolonych, poddaje się ją kontroli, o której mowa w ust. 1 pkt 2, przez oględziny odzieży i obuwia. Czynności tej dokonuje co najmniej dwóch funkcjonariuszy, w odrębnym pomieszczeniu niedostępnym w czasie wykonywania kontroli dla osób postronnych.
4.
W uzasadnionych przypadkach po dokonaniu czynności, o których mowa w ust. 3, osobę można poddać kontroli, o której mowa w ust. 1 pkt 3, przez oględziny ciała oraz sprawdzenie bielizny. Czynności tej dokonuje co najmniej dwóch funkcjonariuszy tej samej płci co osoba kontrolowana, w odrębnym pomieszczeniu niedostępnym w czasie wykonywania kontroli dla osób postronnych.
5.
Decyzję o przeprowadzeniu kontroli, o której mowa w ust. 1 pkt 3, podejmuje kierownik jednostki. Z przebiegu kontroli sporządza się protokół.
6.
Protokół, o którym mowa w ust. 5, zawiera:
1)
podstawę prawną przeprowadzenia kontroli;
2)
służbowe dane identyfikacyjne funkcjonariuszy dokonujących kontroli;
3)
datę i godzinę oraz przyczynę przeprowadzenia kontroli;
4)
dane osoby kontrolowanej: nazwisko, imię, serię i numer dokumentu tożsamości;
5)
wyniki kontroli;
6)
podjęte czynności;
7)
informację dotyczącą wyrażenia zgody przez osobę kontrolowaną na czynność kontrolną, potwierdzoną jej podpisem, lub informację o niewyrażeniu zgody na czynność kontrolną;
8)
podpis funkcjonariuszy dokonujących czynności kontrolnych.
7.
Kopię protokołu, o którym mowa w ust. 5, wydaje się osobie kontrolowanej na jej pisemny wniosek.