§ 3. - Szczegółowy sposób tworzenia i ustalania ilości zapasów obowiązkowych paliw ciekłych gromadzonych przez producentów i importerów oraz szczegółowe zasady i sposób interwencyjnego wykorzystania tych zapasów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.84.759

Akt utracił moc
Wersja od: 25 czerwca 2002 r.
§  3. 
1. 
Producent wytwarzający paliwa poprzez przerób ropy naftowej może tworzyć do 80% zapasów, w poszczególnych grupach produktów pod postacią ropy naftowej i półproduktów rafinacji ropy naftowej, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
Procentową ilość zapasów poszczególnych paliw, które można utrzymywać pod postacią ropy naftowej i półproduktów rafinacji ropy naftowej, oraz ilość tej ropy i ilości półproduktów rafinacji ropy naftowej, w zakresie ustalonym w ust.1, określa, na wniosek producenta, w drodze decyzji administracyjnej każdorazowo w danym roku minister właściwy do spraw gospodarki.
3. 
Dopuszcza się możliwość tworzenia i utrzymywania zapasów:
1)
zamiennie paliw wymienionych w § 1 pkt 1,
2)
zamiennie paliw wymienionych w § 1 pkt 2 lit. a) i b),
3)
zamiennie paliw wymienionych w § 1 pkt 3
-
rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 14 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego wykazu paliw ciekłych, w zakresie których tworzy się zapasy obowiązkowe (Dz. U. Nr 84, poz. 758).
4. 
W przypadku zaprzestania przez producenta lub importera obowiązanego do tworzenia zapasów, produkcji lub importu jednego z paliw objętych obowiązkiem tworzenia zapasów, minister właściwy do spraw gospodarki, na wniosek producenta lub importera, może wyrazić zgodę na tworzenie i utrzymywanie dotychczas utworzonych zapasów obowiązkowych paliw w innym paliwie wymienionym w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 3.
5. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek producenta lub importera, minister właściwy do spraw gospodarki może w drodze decyzji udzielić zgody na zamianę utrzymywanych zapasów paliwa określonego w § 1 pkt 2 lit. c) na zapasy paliwa określonego w § 1 pkt 2 lit. a) i b) rozporządzenia, o którym mowa w ust. 3.
6. 
W uzasadnionych przypadkach na wniosek producenta lub importera tworzącego i utrzymującego zapasy, minister właściwy do spraw gospodarki może w drodze decyzji udzielić zgody na czasową zamianę utrzymywanych zapasów, w grupach produktów innych niż były utworzone.
7. 
Zamiana zapasów, o której mowa w ust. 6, może dotyczyć wyłącznie paliw wymienionych w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 3, a okres jej obowiązywania nie może być dłuższy niż 60 dni.