§ 6. - Szczegółowy sposób postępowania z odpadami medycznymi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2007.162.1153

Akt utracił moc
Wersja od: 8 września 2007 r.
§  6.
1.
Dopuszczalne jest magazynowanie niebezpiecznych odpadów medycznych na terenie jednostek ochrony zdrowia poza miejscem ich powstawania w odpowiednio przystosowanych do tego celu pomieszczeniach.
2.
Pomieszczenie, o którym mowa w ust. 1, powinno:
1)
posiadać ściany i podłogi wykonane z materiałów gładkich, łatwo zmywalnych i umożliwiających dezynfekcję;
2)
być zabezpieczone przed dostępem owadów, gryzoni oraz innych zwierząt;
3)
posiadać drzwi wejściowe bez progu, których minimalna szerokość i wysokość powinna gwarantować swobodny wjazd i wyjazd środka transportu wewnętrznego oraz dostęp obsługi;
4)
posiadać wydzielone boksy w zależności od rodzajów magazynowanych odpadów medycznych, zgodne z zasadami ich sortowania w miejscach powstawania;
5)
posiadać wentylację zapewniającą podciśnienie, z zapewnieniem filtracji odprowadzanego powietrza;
6)
być zabezpieczone przed dostępem osób nieupoważnionych;
7)
być przeznaczone wyłącznie do magazynowania odpadów medycznych i posiadać niezależne wejście.
3.
W przedsionku do pomieszczenia, o którym mowa w ust. 1, lub w najbliższym sąsiedztwie tego pomieszczenia powinny znajdować się umywalka z ciepłą i zimną wodą, wyposażona w dozowniki z mydłem i środkiem do dezynfekcji rąk oraz ręczniki jednorazowego użytku lub suszarkę do rąk.
4.
Czas magazynowania odpadów zakaźnych nie może przekraczać 48 godzin w pomieszczeniach o temperaturze wyższej niż 10 °C. W temperaturze poniżej 10 °C zakaźne odpady medyczne mogą być magazynowane tak długo, jak pozwalają na to ich właściwości, ale nie dłużej niż 14 dni.
5.
Po każdym usunięciu odpadów pomieszczenie lub miejsce magazynowania powinno być poddane dezynfekcji, a następnie umyte.
6.
W przypadku powstawania niewielkich ilości odpadów medycznych można je magazynować w wydzielonych chłodzonych miejscach w szczelnie zamkniętych pojemnikach, z zachowaniem warunków określonych w ust. 4.