§ 5. - Szczegółowy sposób obniżania ilości zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2015.1018

Akt utracił moc
Wersja od: 22 lipca 2015 r.
§  5.
1.
Decyzję, o której mowa w art. 34 pkt 2 lit. b ustawy, minister wydaje albo w trybie określonym w ust. 2-6, albo w trybie określonym w § 6 ust. 8-10.
2.
Po zakończeniu uzgodnień z właściwymi organami organizacji międzynarodowych, z członkostwem w których wiąże się obowiązek obniżenia zapasów, przeprowadzonych zgodnie z przepisami Unii Europejskiej i innymi wiążącymi Rzeczpospolitą Polską zobowiązaniami międzynarodowymi, minister zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w prasie o zasięgu krajowym ogłoszenie zawierające:
1)
informację o zobowiązaniach Rzeczypospolitej Polskiej wynikających z przeprowadzonych uzgodnień;
2)
określenie ilości ropy naftowej lub ilości i rodzaju paliw z zapasów, których ma dotyczyć obniżenie;
3)
propozycję terminu odtworzenia zapasów;
4)
wezwanie producentów lub handlowców, obowiązanych do tworzenia i utrzymywania zapasów, do składania wniosków o obniżenie tych zapasów;
5)
termin składania wniosków.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 2 pkt 4, powinien zawierać:
1)
oznaczenie, siedzibę i adres producenta lub handlowca;
2)
propozycje dotyczące ilości ropy naftowej lub ilości i rodzaju paliw, których ma dotyczyć obniżenie;
3)
propozycje dotyczące terminu odtworzenia zapasów;
4)
dane osoby uprawnionej do kontaktu.
4.
Minister wydaje decyzję w terminie 14 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia, chyba że zachodzi potrzeba uzgodnienia z producentem lub handlowcem elementów decyzji w sposób odmienny niż proponowany we wniosku, w zakresie, o którym mowa w ust. 2 pkt 2 i 3.
5.
Uzgodnienia, o których mowa w ust. 4, powinny zostać zakończone wydaniem decyzji w terminie 21 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia.
6.
Podczas uzgodnień minister bierze pod uwagę udziały poszczególnych producentów i handlowców, którzy złożyli wnioski, w produkcji lub przywozie paliw w poprzednim roku kalendarzowym, na podstawie informacji przekazywanych przez producentów i handlowców Prezesowi Agencji Rezerw Materiałowych na podstawie art. 22 ust. 1 i 3 ustawy.