Rozdział 7 - Czynności podejmowane w strefie szczepień - Szczegółowy sposób i tryb zwalczania pryszczycy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2006.28.205

Akt obowiązujący
Wersja od: 22 lutego 2006 r.

Rozdział  7

Czynności podejmowane w strefie szczepień

§  50.
W strefie szczepień:
1)
podczas przeprowadzania szczepień i w okresie 30 dni od dnia zakończenia szczepień interwencyjnych stosuje się środki, o których mowa w § 51-61;
2)
po upływie 30 dni od dnia zakończenia szczepień interwencyjnych do dnia zakończenia badań przeglądowych, o których mowa w § 65, stosuje się środki, o których mowa w § 58-67;
3)
od dnia zakończenia badań przeglądowych do dnia uznania terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub regionu położonego na tym terytorium za urzędowo wolne od pryszczycy stosuje się środki, o których mowa w § 58-61 oraz w § 68 i 69.
§  51.
1.
Niedopuszczalne jest przemieszczanie zwierząt z gatunków wrażliwych pomiędzy gospodarstwami w strefie szczepień i poza nią, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Dopuszcza się przemieszczanie zwierząt z gatunków wrażliwych:
1)
za zgodą powiatowego lekarza weterynarii, bezpośrednio do najbliższej wyznaczonej rzeźni znajdującej się w strefie szczepień, a jeżeli w strefie szczepień nie ma rzeźni, do rzeźni znajdującej się poza tym obszarem w celu przeprowadzenia niezwłocznego uboju; środki transportu czyści się i odkaża po każdym transporcie;
2)
jeżeli dochodzenie epizootyczne i badanie kliniczne zwierząt z gatunków wrażliwych wykluczyły wystąpienie pryszczycy na terenie gospodarstwa, z którego przemieszcza się zwierzęta.
§  52.
Świeże mięso pozyskane od szczepionych zwierząt poddanych ubojowi:
1)
znakuje się znakiem weterynaryjnym, określonym w przepisach w sprawie produkcji oraz umieszczania na rynku niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego;
2)
przechowuje się i transportuje oddzielnie od mięsa nieopatrzonego znakiem, o którym mowa w pkt 1, a następnie transportuje w szczelnych pojemnikach do wskazanego przez właściwego powiatowego lekarza weterynarii zakładu, w celu przetworzenia, w sposób określony w przepisach w sprawie produkcji oraz umieszczania na rynku niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego.
§  53.
Dopuszcza się umieszczanie na rynku mleka pozyskanego od szczepionych zwierząt i produktów wyprodukowanych z tego mleka w wyznaczonych zakładach, pod nadzorem powiatowego lekarza weterynarii, znajdujących się w strefie szczepień lub gdy nie ma zakładu w strefie szczepień, w zakładach wyznaczonych przez powiatowego lekarza weterynarii poza tą strefą.
§  54.
1.
W zakładach, o których mowa w § 53, poddaje się obróbce mleko, które zostało pozyskane od:
1)
szczepionych zwierząt i poddane, w zależności od jego przeznaczenia, obróbce, w sposób określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia;
2)
zwierząt spoza strefy szczepień.
2.
Mleko produkowane w zakładzie znajdującym się w strefie szczepień podczas całego procesu produkcji powinno być wyraźnie oznakowane oraz transportowane i składowane oddzielnie od mleka surowego i produktów z mleka surowego, które nie są przeznaczone do wysyłki poza strefę szczepień.
§  55.
1.
Transport mleka surowego z gospodarstw położonych poza strefą szczepień do zakładów położonych w strefie szczepień odbywa się oczyszczonymi i odkażonymi przed transportem pojazdami, które nie miały następnie kontaktu z gospodarstwami znajdującymi się w strefie szczepień, w których przebywają zwierzęta z gatunków wrażliwych.
2.
Dopuszcza się transport mleka surowego z gospodarstw znajdujących się w strefie szczepień do zakładów znajdujących się poza strefą szczepień oraz obróbkę takiego mleka, jeżeli:
1)
na obróbkę zezwolił właściwy powiatowy lekarz weterynarii, biorąc pod uwagę warunki transportu i trasę przewozu mleka;
2)
transport odbywa się pojazdami, które uprzednio zostały oczyszczone i odkażone pod nadzorem powiatowego lekarza weterynarii, skonstruowanymi i utrzymywanymi w stanie uniemożliwiającym wyciek mleka podczas transportu i które są wyposażone w urządzenia zapobiegające tworzeniu aerozolu mleka podczas napełniania i opróżniania;
3)
przed opuszczeniem gospodarstwa, w którym pozyskano mleko od zwierząt z gatunków wrażliwych, przewody zlewowe dla mleka, koła, korpusy przekładni, dolne części pojazdu oraz wszelkie miejsca po wycieku mleka są czyszczone i odkażone, a po ostatnim odkażeniu oraz przed opuszczeniem strefy szczepień pojazd nie może mieć kontaktu z gospodarstwami w strefie szczepień, w których przebywają zwierzęta z gatunków wrażliwych;
4)
środki transportu używane w strefie szczepień znakuje się, w sposób określony w § 16 ust. 3; środki transportu mogą być przemieszczane do innego obszaru po oczyszczeniu i odkażeniu pod nadzorem powiatowego lekarza weterynarii.
§  56.
1.
Powiatowy lekarz weterynarii wyznacza w strefie szczepień zakłady, w których nakazuje obróbkę mleka pozyskanego od zwierząt szczepionych i produktów mlecznych wyprodukowanych z tego mleka, przeznaczonych do handlu, w sposób określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
2.
Listę zakładów, o których mowa w ust. 1, przekazuje się właściwym organom państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Komisji Europejskiej, zgodnie z § 6 ust. 3.
§  57.
Próbki mleka surowego pobrane od zwierząt z gatunków wrażliwych znajdujących się w strefie szczepień bada się w laboratorium, o którym mowa w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  58.
Niedopuszczalne jest pozyskiwanie nasienia do sztucznego unasienniania od zwierząt z gatunków wrażliwych przebywających w centrach pozyskiwania nasienia położonych w strefie szczepień, z zastrzeżeniem § 59.
§  59.
Dopuszcza się pozyskiwanie nasienia od zwierząt z gatunków wrażliwych przebywających w centrach pozyskiwania nasienia położonych w strefie szczepień z przeznaczeniem do produkcji nasienia mrożonego, jeżeli:
1)
nasienie pozyskane w okresie szczepień interwencyjnych lub w okresie 30 dni od dnia zakończenia tych szczepień jest przechowywane oddzielnie przez co najmniej 30 dni albo
2)
nasienie zostało pozyskane od:
a)
zwierząt, które nie były szczepione i spełniły wymagania, o których mowa w § 26 ust. 3 pkt 2 i 3, lub
b)
zwierząt, które zostały zaszczepione oraz:
uzyskano wynik ujemny w badaniu na obecność wirusa albo wirusowego materiału genetycznego lub w zatwierdzonym badaniu w kierunku obecności przeciwciał dla białek niestrukturalnych próbek nasienia pozyskanych od wszystkich zwierząt z gatunków wrażliwych przebywających w tym czasie w centrach pozyskiwania nasienia, przeprowadzonym na koniec okresu kwarantanny, i
nasienie spełnia wymagania określone w przepisach dotyczących wymagań weterynaryjnych mających zastosowanie do nasienia bydła.
§  60.
Niedopuszczalne jest pozyskiwanie komórek jajowych i zarodków od zwierząt znajdujących się w strefie szczepień.
§  61.
Umieszczanie na rynku produktów pochodzenia zwierzęcego innych niż te, o których mowa w § 59 i 60, dopuszczalne jest na warunkach określonych w § 29-31 i 42.
§  62.
1.
Niedopuszczalne jest przemieszczanie zwierząt z gatunków wrażliwych pomiędzy gospodarstwami w strefie szczepień i poza nią, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Dopuszcza się przemieszczanie zwierząt z gatunków wrażliwych za zgodą powiatowego lekarza weterynarii, bezpośrednio do najbliższej wyznaczonej rzeźni znajdującej się w strefie szczepień, a jeżeli w strefie szczepień nie ma rzeźni, do rzeźni znajdującej się poza tą strefą w celu przeprowadzenia niezwłocznego uboju, jeżeli:
1)
podczas transportu oraz w rzeźni zwierzęta te nie mają kontaktu z innymi zwierzętami z gatunków wrażliwych;
2)
posiadają świadectwo zdrowia potwierdzające, że wszystkie zwierzęta z gatunków wrażliwych w gospodarstwie zostały poddane badaniu, o którym mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
3)
środki transportu, którymi przewozi się zwierzęta, zostały oczyszczone i odkażone po dostawie, co odnotowuje się w dokumentach prowadzonej przez podmiot zajmujący się zarobkowym przewozem zwierząt lub przewozem zwierząt wykonywanym w związku z prowadzeniem innej działalności gospodarczej;
4)
zwierzęta zostały poddane badaniu klinicznemu w rzeźni na 24 godziny przed ubojem.
§  63.
1.
Świeże mięso, z wyjątkiem ubocznych surowców rzeźnych, pozyskane z zaszczepionych przeżuwaczy może być umieszczane na rynku w strefie szczepień i poza nią, jeżeli:
1)
zakład, w którym pozyskuje się świeże mięso:
a)
jest pod nadzorem powiatowego lekarza weterynarii,
b)
produkuje tylko świeże mięso, z wyłączeniem ubocznych surowców rzeźnych, poddane obróbce, o której mowa w pkt 1 i 2 lit. c oraz d załącznika nr 9 do rozporządzenia, lub świeże mięso pozyskane ze zwierząt przebywających w strefie szczepień i poddanych ubojowi poza nią;
2)
zostało zaopatrzone, w zależności od gatunku przeżuwaczy, z których pozyskano mięso, w znak weterynaryjny określony w przepisach w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji świeżego mięsa z bydła, świń, owiec, kóz i domowych zwierząt jednokopytnych, umieszczanego na rynku oraz w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji i dla produktów z mięsa zwierząt łownych umieszczanych na rynku;
3)
mięso mielone oraz surowe wyroby mięsne zostały zaopatrzone w znak weterynaryjny określony w przepisach w sprawie wymagań weterynaryjnych dla mięsa mielonego i surowych wyrobów mięsnych;
4)
podczas procesu produkcji, w tym podczas transportu, świeże mięso zostało oznakowane i jest przewożone oraz przechowywane oddzielnie od mięsa pozyskanego ze zwierząt o innym statusie zdrowotnym.
2.
Powiatowy lekarz weterynarii w przypadku świeżego mięsa, mięsa mielonego i surowych wyrobów mięsnych przeznaczonych do handlu wystawia świadectwo zdrowia potwierdzające spełnienie warunków, o których mowa w ust. 1.
3.
Listę zakładów znajdujących się w strefie szczepień spełniających wymagania, o których mowa w ust. 1, przekazuje się właściwym organom państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Komisji Europejskiej, zgodnie z § 6 ust. 3.
4.
Świeże mięso pozyskane z zaszczepionych świń poddanych ubojowi:
1)
zaopatruje się w znak weterynaryjny określony w przepisach w sprawie produkcji oraz umieszczania na rynku niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego;
2)
przechowuje się i transportuje oddzielnie od mięsa, które nie jest zaopatrzone w znak, o którym mowa w pkt 1, a następnie transportuje się w szczelnych pojemnikach do zakładu wyznaczonego przez właściwego powiatowego lekarza weterynarii i poddaje się przetworzeniu, w sposób określony w przepisach w sprawie produkcji oraz umieszczania na rynku niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego.
§  64.
Dopuszcza się umieszczanie na rynku mleka pozyskanego od zwierząt szczepionych i produktów mlecznych otrzymanych z tego mleka, poddanych, w zależności od ich przeznaczenia, obróbce, w sposób określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
§  65.
1.
Powiatowy lekarz weterynarii przeprowadza badania przeglądowe w gospodarstwach znajdujących się w strefie szczepień w celu wykluczenia pryszczycy.
2.
Badania przeglądowe obejmują badania kliniczne zwierząt z gatunków wrażliwych w gospodarstwach i badania laboratoryjne przeprowadzone w laboratorium, określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia, przy użyciu testów, określonych w załączniku XIII do dyrektywy 2003/85/WE z dnia 29 września 2003 r. w sprawie wspólnotowych środków zwalczania pryszczycy uchylającej dyrektywę 85/511/EWG i decyzje 89/531/EWG i 91/665/EWG oraz zmieniającej dyrektywę 92/46/EWG (Dz. Urz. UE L 306 z 22.11.2003; Polskie wydanie specjalne rozdz. 3, t. 41, str. 5), przy czym:
1)
próbki do badania laboratoryjnego w kierunku wykrycia przeciwciał dla białek niestrukturalnych wirusa pryszczycy pobiera się zgodnie z częścią B.II.2 załącznika nr 1 do rozporządzenia;
2)
próbki do badania laboratoryjnego w kierunku wykrycia przeciwciał dla białek niestrukturalnych wirusa pryszczycy pobiera się od wszystkich zaszczepionych zwierząt z gatunków wrażliwych i ich niezaszczepionego potomstwa we wszystkich stadach znajdujących się w strefie szczepień.
§  66.
1.
W przypadku stwierdzenia pryszczycy u zwierząt z gatunków wrażliwych, na podstawie badań, o których mowa w § 65 ust. 2, w gospodarstwach stosuje się środki, o których mowa w § 8.
2.
W gospodarstwie, w którym przebywa co najmniej jedno zwierzę z gatunku wrażliwego, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia wirusem pryszczycy, ale w którym przeprowadzone badanie wszystkich zwierząt z gatunków wrażliwych wykluczyło występowanie wirusa pryszczycy, stosuje się co najmniej jeden ze środków:
1)
zwierzęta z gatunków wrażliwych w gospodarstwie:
a)
ubija się, a ich mięso przetwarza albo
b)
dzieli się na:
zwierzęta, które uzyskały dodatni wynik badania laboratoryjnego i które zostają ubite, a ich mięso poddane przetworzeniu oraz
zwierzęta podlegające ubojowi na warunkach określonych przez powiatowego lekarza weterynarii;
2)
gospodarstwo czyści się i odkaża;
3)
ponownie umieszcza się zwierzęta z gatunków wrażliwych w gospodarstwie w sposób określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
3.
Świeże mięso pozyskane od zwierząt, o których mowa w ust. 2 pkt 1 lit. b, podlega środkom, o których mowa w § 63 ust. 1.
4.
Mleko i produkty mleczne pozyskane od zwierząt, o których mowa w ust. 2 pkt 1 lit. b, podlegają obróbce, w sposób określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia i zgodnie z § 53-56.
§  67.
W gospodarstwach, w których powiatowy lekarz weterynarii wykluczył istnienie zakażenia wirusem pryszczycy, stosuje się środki, o których mowa w § 68.
§  68.
1.
Dopuszcza się przemieszczanie zwierząt z gatunków wrażliwych pomiędzy gospodarstwami w strefie szczepień za zgodą powiatowego lekarza weterynarii.
2.
Niedopuszczalne jest wyprowadzanie zwierząt z gatunków wrażliwych poza strefę szczepień, z wyjątkiem transportu zwierząt z gatunków wrażliwych bezpośrednio do rzeźni, przy spełnieniu warunków, o których mowa w § 62 ust. 2.
3.
Powiatowy lekarz weterynarii może zezwolić na transport niezaszczepionych zwierząt z gatunków wrażliwych z gospodarstwa, jeżeli:
1)
zwierzęta te w okresie 24 godzin przed załadunkiem zostały poddane badaniu klinicznemu i nie wykazały objawów klinicznych pryszczycy;
2)
nie wprowadzano do gospodarstwa innych zwierząt z gatunków wrażliwych co najmniej przez 30 dni przed dniem ich załadunku;
3)
gospodarstwo nie jest położone na obszarze zagrożonym lub zapowietrzonym;
4)
zwierzęta z gatunków wrażliwych zostały poddane badaniu laboratoryjnemu w kierunku wykrycia przeciwciał przeciwko wirusowi pryszczycy lub badaniu serologicznemu, przeprowadzonym zgodnie z częścią B.II.1 załącznika nr 1 do rozporządzenia i uzyskano wynik ujemny;
5)
nie będą narażone na zakażenie wirusem pryszczycy podczas transportu do gospodarstwa przeznaczenia.
4.
Niedopuszczalne jest wyprowadzanie z gospodarstwa niezaszczepionego potomstwa zaszczepionych matek, chyba że zostanie ono przewiezione do:
1)
gospodarstwa znajdującego się w strefie szczepień o tym samym statusie zdrowotnym;
2)
rzeźni w celu natychmiastowego uboju;
3)
gospodarstwa wskazanego przez powiatowego lekarza weterynarii, z którego potomstwo ma zostać wysłane do rzeźni;
4)
innego gospodarstwa, po uzyskaniu ujemnych wyników badań serologicznych w kierunku wykrycia przeciwciał przeciwko wirusowi pryszczycy.
5.
Świeże mięso pozyskane z niezaszczepionych zwierząt z gatunków wrażliwych może być umieszczane na rynku, jeżeli:
1)
w strefie szczepień zastosowano środki przewidziane w § 66 ust. 2 lub zwierzęta są transportowane do rzeźni przy spełnieniu warunków określonych w § 62 ust. 2 pkt 4 oraz
2)
zakład, w którym pozyskuje się świeże mięso:
a)
działa pod nadzorem powiatowego lekarza weterynarii,
b)
produkuje tylko świeże mięso pozyskane ze zwierząt, o których mowa w pkt 1, lub ze zwierząt przebywających lub poddanych ubojowi poza strefą szczepień, lub świeżego mięsa, pozyskanego od zwierząt, o których mowa w ust. 7;
3)
zaopatrzone zostało, w zależności od gatunku zwierzęcia parzystokopytnego, z którego pozyskano mięso, w znak weterynaryjny określony w przepisach w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji świeżego mięsa z bydła, świń, owiec, kóz i domowych zwierząt jednokopytnych, umieszczanego na rynku oraz w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji i dla produktów z mięsa zwierząt łownych umieszczanych na rynku;
4)
mięso mielone oraz surowe wyroby mięsne zaopatrzone zostały w znak weterynaryjny określony w przepisach w sprawie wymagań weterynaryjnych dla mięsa mielonego i surowych wyrobów mięsnych;
5)
podczas procesu produkcji, w tym podczas transportu, świeże mięso zostało oznakowane i jest przewożone oraz przechowywane oddzielnie od mięsa pozyskanego ze zwierząt o innym statusie zdrowotnym.
6.
Świeże mięso pozyskane z zaszczepionych zwierząt z gatunków wrażliwych lub z niezaszczepionego potomstwa zaszczepionych matek, które uzyskało dodatni wynik badania serologicznego, poddanych ubojowi:
1)
zaopatruje się w znak weterynaryjny określony w przepisach w sprawie produkcji oraz umieszczania na rynku niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego;
2)
przechowuje się i transportuje oddzielnie od mięsa, które nie jest zaopatrzone w znak określony w pkt 1, a następnie transportuje się w szczelnych pojemnikach do zakładu wyznaczonego przez właściwego powiatowego lekarza weterynarii i poddaje się je obróbce w sposób określony w przepisach w sprawie produkcji oraz umieszczania na rynku niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego.
7.
Świeże mięso, w tym uboczne surowce rzeźne poddane obróbce wstępnej, pozyskane z zaszczepionych dużych i małych przeżuwaczy lub ich niezaszczepionego potomstwa, które uzyskało dodatni wynik badania serologicznego, znajdujących się w strefie szczepień i poza nią, umieszcza się na rynku, jeżeli:
1)
zakład:
a)
jest pod nadzorem powiatowego lekarza weterynarii,
b)
przetwarza jedynie świeże mięso pozbawione ubocznych surowców rzeźnych, poddane obróbce, o której mowa w załączniku nr 9 do rozporządzenia, lub świeże mięso, o którym mowa w ust. 6, lub pozyskane od zwierząt przebywających lub poddanych ubojowi poza strefą szczepień;
2)
świeże mięso zostało zaopatrzone odpowiednio, w zależności od gatunku zwierzęcia parzystokopytnego, z którego pozyskano mięso, w znak weterynaryjny określony w przepisach w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji świeżego mięsa z bydła, świń, owiec, kóz i domowych zwierząt jednokopytnych, umieszczanego na rynku oraz w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji i dla produktów z mięsa zwierząt łownych umieszczanych na rynku;
3)
mięso mielone oraz surowe wyroby mięsne zostały zaopatrzone w znak weterynaryjny określony w przepisach w sprawie wymagań weterynaryjnych dla mięsa mielonego i surowych wyrobów mięsnych;
4)
podczas całego procesu produkcji, w tym transportu, świeże mięso jest łatwe do identyfikacji i przewożone oraz przechowywane oddzielnie od mięsa pozyskanego ze zwierząt o innym statusie zdrowotnym.
8.
Świeże mięso pozyskane z zaszczepionych świń i ich niezaszczepionego potomstwa, które uzyskało dodatni wynik badania serologicznego, pozyskane w okresie od dnia rozpoczęcia badania przeglądowego do dnia ich zakończenia w całej strefie szczepień i przed upływem co najmniej 3 miesięcy od stwierdzenia ostatniego ogniska pryszczycy w tej strefie, umieszcza się na rynku krajowym w strefie szczepień i poza nią, jeżeli:
1)
zakład:
a)
jest pod nadzorem powiatowego lekarza weterynarii,
b)
przetwarza wyłącznie świeże mięso pozyskane ze zwierząt pochodzących z gospodarstw, w których wykluczono występowanie pryszczycy, lub świeże mięso pozyskane ze zwierząt przebywających i poddanych ubojowi poza strefą szczepień;
2)
świeże mięso zostało zaopatrzone w znak weterynaryjny określony w przepisach w sprawie produkcji oraz umieszczania na rynku niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego;
3)
podczas całego procesu produkcji, w tym podczas transportu, świeże mięso jest łatwe do identyfikacji, przewożone oraz przechowywane oddzielnie od mięsa pozyskanego ze zwierząt o innym statusie zdrowotnym.
§  69.
Dopuszcza się umieszczanie na rynku mleka i przetworów mlecznych pozyskanych z zaszczepionych zwierząt, jeżeli zostaną poddane obróbce, o której mowa w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
§  70.
W przypadku podejrzenia lub stwierdzenia pryszczycy w cyrku stosuje się środki określone w przepisach rozporządzenia dotyczących gospodarstwa.