Rozdział 4 - Środki stosowane przy zwalczaniu pryszczycy na obszarze zapowietrzonym - Szczegółowy sposób i tryb zwalczania pryszczycy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2006.28.205

Akt obowiązujący
Wersja od: 22 lutego 2006 r.

Rozdział  4

Środki stosowane przy zwalczaniu pryszczycy na obszarze zapowietrzonym

§  17.
1.
Na obszarze zapowietrzonym powiatowy lekarz weterynarii:
1)
przeprowadza niezwłocznie:
a)
spis gospodarstw, w których przebywają zwierzęta z gatunków wrażliwych, i zwierząt przebywających w tych gospodarstwach; spis ten uaktualnia się,
b)
okresowe kontrole wszystkich gospodarstw w taki sposób, aby uniknąć rozprzestrzeniania wirusa pryszczycy, obejmujące:
kontrolę dokumentów, w tym spisu, o którym mowa w lit. a,
badanie kliniczne zwierząt znajdujących się w gospodarstwach oraz pobranie próbek do badań laboratoryjnych, w sposób określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2)
zakazuje:
a)
wyprowadzania lub wywożenia z gospodarstw zwierząt z gatunków wrażliwych,
b)
przemieszczania pomiędzy gospodarstwami oraz transportu zwierząt z gatunków wrażliwych,
c)
organizacji targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt oraz innych form gromadzenia zwierząt,
d)
używania zwierząt z gatunków wrażliwych w celu rozmnażania,
e)
dokonywania sztucznego unasienniania i pobierania komórek jajowych i zarodków od zwierząt z gatunków wrażliwych.
2.
Powiatowy lekarz weterynarii wyraża zgodę na wywóz zwierząt z gatunków wrażliwych, w celu przeprowadzenia niezwłocznego uboju z nakazu, bezpośrednio do rzeźni znajdującej się na obszarze zapowietrzonym, a jeżeli na tym obszarze nie ma rzeźni, do rzeźni wyznaczonej przez tego lekarza. Środki transportu oczyszcza się i odkaża po każdym transporcie.
3.
Powiatowy lekarz weterynarii wyraża zgodę na wywóz zwierząt, o którym mowa w ust. 2, z gospodarstwa, jeżeli dochodzenie epizootyczne i wyniki badań laboratoryjnych wykluczą możliwość przebywania zwierząt zakażonych na terenie tego gospodarstwa.
4.
Do mięsa uzyskanego ze zwierząt, o których mowa w ust. 2, stosuje się wymagania określone w § 19.
§  18.
1.
Niezależnie od środków, o których mowa w § 17, powiatowy lekarz weterynarii może zakazać:
1)
przemieszczania lub transportu do lub z obszaru zapowietrzonego zwierząt z gatunków niewrażliwych, a także pomiędzy gospodarstwami znajdującymi się na obszarze zapowietrzonym;
2)
przewozu zwierząt przez obszar zapowietrzony;
3)
gromadzenia ludzi w miejscach, w których możliwy jest kontakt ze zwierzętami z gatunków wrażliwych, jeżeli istnieje ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa pryszczycy;
4)
dokonywania sztucznego unasienniania lub pozyskiwania komórek jajowych i zarodków od zwierząt z gatunków niewrażliwych;
5)
przejazdu środków transportu przeznaczonych do przewożenia zwierząt;
6)
uboju na terenie gospodarstwa zwierząt z gatunków wrażliwych przeznaczonych na potrzeby własne;
7)
transportu paszy wyprodukowanej na obszarze zapowietrzonym oraz siana i trawy pochodzących z obszaru zapowietrzonego do gospodarstw, w których znajdują się zwierzęta z gatunków wrażliwych.
2.
W szczególnych przypadkach, po wprowadzeniu jednego z zakazów, o których mowa w ust. 1, powiatowy lekarz weterynarii może wyrazić zgodę na:
1)
przewożenie zwierząt przez obszar zapowietrzony wyłącznie głównymi drogami lub koleją;
2)
transport zwierząt z gatunków wrażliwych posiadających świadectwa zdrowia, zawierające informacje, że pochodzą z gospodarstw znajdujących się poza obszarem zapowietrzonym, i są przewożone wyznaczonymi drogami bezpośrednio do wyznaczonej rzeźni w celu niezwłocznego uboju. Środki transportu, którymi przewozi się te zwierzęta, czyści się i odkaża po dostawie, co odnotowuje się w dokumentacji prowadzonej przez podmiot zajmujący się zarobkowym przewozem zwierząt lub przewozem zwierząt wykonywanym w związku z prowadzeniem innej działalności gospodarczej;
3)
dokonywanie sztucznego unasienniania zwierząt w gospodarstwie przy użyciu nasienia pozyskanego od zwierząt z tego gospodarstwa lub nasienia przechowywanego na terenie tego gospodarstwa, lub nasienia dostarczonego z centrum pozyskiwania nasienia, znajdującego się poza gospodarstwem;
4)
przemieszczanie i transport koniowatych, z uwzględnieniem ograniczeń przemieszczania koniowatych określonych w załączniku nr 7 do rozporządzenia;
5)
transport, w określonych warunkach, paszy wyprodukowanej na obszarze zapowietrzonym oraz siana i trawy pochodzących z obszaru zapowietrzonego do gospodarstw, w których przebywają zwierzęta z gatunków wrażliwych.
§  19.
1.
Niedopuszczalne jest, z zastrzeżeniem ust. 2-4, umieszczanie na rynku świeżego mięsa, mięsa mielonego oraz surowych wyrobów mięsnych pozyskanych ze zwierząt z gatunków wrażliwych:
1)
pochodzących z obszaru zapowietrzonego;
2)
produkowanych w zakładach znajdujących się na obszarze zapowietrzonym.
2.
Świeże mięso, mięso mielone oraz surowe wyroby mięsne, o których mowa w ust. 1 pkt 1, mogą być umieszczane na rynku zgodnie z wymaganiami, określonymi w przepisach w sprawie produkcji oraz umieszczania na rynku niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego, jeżeli są one transportowane w szczelnie zamkniętych pojemnikach do zakładu wyznaczonego przez powiatowego lekarza weterynarii, w celu obróbki, zgodnie z przepisami w sprawie produkcji oraz umieszczania na rynku niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego.
3.
Zakaz, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, nie dotyczy świeżego mięsa, mięsa mielonego i surowych wyrobów mięsnych wyprodukowanych co najmniej 21 dni przed dniem wystąpienia najwcześniejszego zakażenia wirusem pryszczycy na obszarze zapowietrzonym, jeżeli mięso to:
1)
było przechowywane i przewożone oddzielnie od mięsa produkowanego po tym dniu;
2)
zostało zaopatrzone w znak weterynaryjny.
4.
Zakaz, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie dotyczy świeżego mięsa, mięsa mielonego i surowych wyrobów mięsnych wyprodukowanych w zakładach znajdujących się na obszarze zapowietrzonym, jeżeli:
1)
zakład znajduje się pod wzmożonym nadzorem powiatowego lekarza weterynarii;
2)
w zakładzie przetwarza się świeże mięso, mięso mielone lub surowe wyroby mięsne:
a)
pozyskane co najmniej 21 dni przed dniem wystąpienia najwcześniejszego zakażenia wirusem pryszczycy na obszarze zapowietrzonym lub
b)
pozyskane ze zwierząt hodowanych i ubitych poza obszarem zapowietrzonym lub ze zwierząt przywiezionych do zakładu i poddanych ubojowi na jego terenie w przypadku, o którym mowa w § 18 ust. 2 pkt 2;
3)
świeże mięso, mięso mielone lub surowe wyroby mięsne zaopatrzone zostały w znak weterynaryjny;
4)
podczas całego procesu produkcji, w tym podczas transportu, świeże mięso, mięso mielone lub surowe wyroby mięsne są łatwe do identyfikacji i przewożone oraz przechowywane oddzielnie od świeżego mięsa, mięsa mielonego i wyrobów mięsnych, które nie mogą być wywożone poza obszar zapowietrzony.
5.
Powiatowy lekarz weterynarii w przypadku świeżego mięsa, mięsa mielonego i surowych wyrobów mięsnych przeznaczonych do handlu wystawia świadectwo zdrowia potwierdzające spełnienie warunków, o których mowa w ust. 4.
6.
Listę wyznaczonych zakładów znajdujących się na obszarze zapowietrzonym, spełniających wymagania, o których mowa w ust. 4, przekazuje się właściwym organom państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Komisji Europejskiej.
§  20.
1.
Niedopuszczalne jest umieszczanie na rynku produktów mięsnych wyprodukowanych z mięsa pozyskanego ze zwierząt z gatunków wrażliwych pochodzących z obszaru zapowietrzonego, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Zakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy produktów mięsnych, które zostały poddane obróbce określonej w przepisach w sprawie produkcji oraz umieszczania na rynku niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego lub które zostały wyprodukowane z mięsa, o którym mowa w § 19 ust. 3.
§  21.
Niedopuszczalne jest umieszczanie na rynku mleka pozyskanego od zwierząt z gatunków wrażliwych, znajdujących się na obszarze zapowietrzonym, i produktów mlecznych otrzymanych z tego mleka, a także mleka i produktów mlecznych wyprodukowanych w zakładach znajdujących się na tym obszarze, z zastrzeżeniem § 22.
§  22.
Dopuszcza się umieszczanie na rynku mleka pozyskanego od zwierząt z gatunków wrażliwych, znajdujących się na obszarze zapowietrzonym, i produktów mlecznych otrzymanych z tego mleka, jeżeli zostały wyprodukowane:
1)
co najmniej 21 dni przed dniem wystąpienia najwcześniejszego zakażenia wirusem pryszczycy na obszarze zapowietrzonym oraz były przechowywane, przetwarzane i transportowane oddzielnie od mleka i produktów mlecznych wyprodukowanych po tym dniu lub
2)
pod nadzorem powiatowego lekarza weterynarii w wyznaczonych zakładach znajdujących się na obszarze zapowietrzonym, a jeżeli nie wyznaczono zakładu na obszarze zapowietrzonym, w wyznaczonym zakładzie znajdującym się poza obszarem zapowietrzonym, z mleka pozyskanego, transportowanego, przechowywanego i oznakowanego, w sposób określony w § 23.
§  23.
1.
W zakładach, o których mowa w § 22 pkt 2, poddaje się obróbce mleko, które:
1)
spełnia warunki określone w § 22 pkt 1 lub
2)
pozyskano od zwierząt spoza obszaru zapowietrzonego, lub
3)
pozyskano od zwierząt z gatunków wrażliwych znajdujących się na obszarze zapowietrzonym i poddano, w zależności od jego przeznaczenia, obróbce, w celu zniszczenia wirusa pryszczycy, w sposób określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia, lub przetworzeniu;
4)
jest wyraźnie oznakowane podczas całego procesu produkcji i transportowane oraz przechowywane oddzielnie od surowego mleka i surowych przetworów mlecznych, które nie są przeznaczone do wywiezienia poza obszar zapowietrzony.
2.
Transport mleka surowego z gospodarstw znajdujących się poza obszarem zapowietrzonym do zakładów znajdujących się na obszarze zapowietrzonym odbywa się pojazdami oczyszczonymi i odkażonymi przed transportem i które następnie nie miały kontaktu z gospodarstwami znajdującymi się na obszarze zapowietrzonym, w których przebywają zwierzęta z gatunków wrażliwych.
3.
Dopuszcza się transport mleka surowego z gospodarstw znajdujących się na obszarze zapowietrzonym do zakładów znajdujących się poza tym obszarem oraz obróbkę takiego mleka, jeżeli:
1)
na obróbkę zezwolił właściwy powiatowy lekarz weterynarii, biorąc pod uwagę warunki transportu i trasę przewozu mleka;
2)
transport odbywa się pojazdami, które uprzednio zostały oczyszczone i odkażone pod nadzorem powiatowego lekarza weterynarii, skonstruowanymi i utrzymywanymi w stanie uniemożliwiającym wyciek mleka podczas transportu i które są wyposażone w urządzenia zapobiegające tworzeniu aerozolu mleka podczas napełniania i opróżniania;
3)
przed opuszczeniem gospodarstwa przewody zlewowe dla mleka, koła, korpusy przekładni, dolne części pojazdu oraz wszelkie miejsca po wycieku mleka zostały oczyszczone i odkażone, a po ostatnim odkażeniu i przed opuszczeniem obszaru zapowietrzonego pojazd nie miał kontaktu z innymi gospodarstwami na obszarze zapowietrzonym, w których przebywają zwierzęta z gatunków wrażliwych;
4)
środki transportu używane na obszarze zapowietrzonym znakuje się, w sposób określony w § 16 ust. 3 pkt 1; środki transportu mogą być przemieszczane do innego obszaru po oczyszczeniu i odkażeniu pod nadzorem powiatowego lekarza weterynarii.
§  24.
1.
Powiatowy lekarz weterynarii wyznacza na obszarze zapowietrzonym zakłady, w których nakazuje obróbkę mleka pozyskanego od zwierząt z gatunków wrażliwych i produktów mlecznych wyprodukowanych z tego mleka, przeznaczonych do handlu, w sposób określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia; jeżeli nie ma takiego zakładu na obszarze zapowietrzonym, wyznacza zakład znajdujący się poza tym obszarem.
2.
Listę zakładów, o których mowa w ust. 1, przekazuje się właściwym organom państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Komisji Europejskiej, zgodnie z § 6 ust. 3.
§  25.
Próbki mleka surowego pobrane od zwierząt z gatunków wrażliwych znajdujących się na obszarze zapowietrzonym bada się w laboratorium, o którym mowa w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  26.
1.
Niedopuszczalne jest umieszczanie na rynku nasienia, komórek jajowych i zarodków pozyskanych od zwierząt z gatunków wrażliwych znajdujących się na obszarze zapowietrzonym, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Dopuszcza się umieszczanie na rynku nasienia mrożonego, komórek jajowych i zarodków pozyskanych od zwierząt z gatunków wrażliwych znajdujących się na obszarze zapowietrzonym, jeżeli zostały pozyskane i przechowywane co najmniej 21 dni przed dniem wystąpienia najwcześniejszego zakażenia wirusem pryszczycy na obszarze zapowietrzonym.
3.
Nasienie mrożone pozyskane po wystąpieniu pierwszego przypadku pryszczycy przechowuje się oddzielnie od innego nasienia i przeznacza do wykorzystania, jeżeli:
1)
zniesione zostały wszystkie środki, o których mowa w § 8, na obszarze zapowietrzonym, zgodnie z postanowieniami § 34;
2)
przeprowadzono badania kliniczne zwierząt przebywających w centrum pobierania nasienia, a próbki pobrane od tych zwierząt, w sposób określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia, zostały poddane testom serologicznym w celu wykluczenia obecności wirusa pryszczycy;
3)
dawcy nasienia uzyskali ujemny wynik testu serologicznego w kierunku wykrycia przeciwciał wirusa pryszczycy, a próbkę do badań pobrano nie wcześniej niż 28 dni od dnia pozyskania nasienia.
§  27.
1.
Niedopuszczalny jest transport i umieszczanie na rynku nawozów naturalnych w rozumieniu przepisów o nawozach i nawożeniu pochodzących z gospodarstw, rzeźni, granicznych posterunków kontroli i środków transportu znajdujących się na obszarze zapowietrzonym, w których przebywają lub którymi były przewożone zwierzęta z gatunków wrażliwych, z zastrzeżeniem ust. 2-4.
2.
Powiatowy lekarz weterynarii może wyrazić zgodę na wywiezienie nawozów naturalnych w rozumieniu przepisów o nawozach i nawożeniu, zwierząt z gatunków wrażliwych z gospodarstwa znajdującego się na obszarze zapowietrzonym do wyznaczonego zakładu, w celu tymczasowego składowania lub przetworzenia zgodnie z pkt 5 sekcji II części A rozdziału II załącznika VIII do rozporządzenia 1774/2002/WE z dnia 3 października 2002 r. ustanawiającego przepisy zdrowotne odnoszące się do produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi.
3.
Powiatowy lekarz weterynarii może wyrazić zgodę na usunięcie nawozów naturalnych w rozumieniu przepisów o nawozach i nawożeniu pochodzących od zwierząt z gatunków wrażliwych z gospodarstwa znajdującego się na obszarze zapowietrzonym, na którym nie ma podejrzenia wystąpienia pryszczycy, w celu umieszczenia w wyznaczonych przez siebie miejscach, jeżeli nawozy naturalne:
1)
zostały zebrane co najmniej 21 dni przed dniem wystąpienia najwcześniejszego zakażenia wirusem pryszczycy na obszarze zapowietrzonym;
2)
są rozrzucane tuż nad ziemią na terenie gospodarstwa, w miejscach oddalonych od miejsc, w których przebywają zwierzęta, i natychmiast zmieszane z ziemią.
4.
Powiatowy lekarz weterynarii może wyrazić zgodę na usunięcie nawozów naturalnych w rozumieniu przepisów o nawozach i nawożeniu pochodzących od bydła lub świń, jeżeli:
1)
badanie zwierząt w gospodarstwie wykluczyło obecność zwierząt podejrzanych o zakażenie wirusem pryszczycy;
2)
zostały zebrane co najmniej 4 dni przed badaniem, o którym mowa w pkt 1;
3)
są rozrzucane tuż nad ziemią i natychmiast zmieszane z ziemią na terenie gospodarstwa położonego na obszarze zapowietrzonym blisko gospodarstwa, z którego pochodzi nawóz naturalny, w miejscach oddalonych od miejsc, w których przebywają zwierzęta.
§  28.
Środki transportu używane do przewozu nawozów naturalnych w rozumieniu przepisów o nawozach i nawożeniu powinny mieć konstrukcję, która zapewnia szczelność przewożonego ładunku; środki transportu czyści się i odkaża po załadunku i przed opuszczeniem gospodarstwa, pod nadzorem powiatowego lekarza weterynarii.
§  29.
1.
Niedopuszczalne jest umieszczanie na rynku skór i skórek zwierząt z gatunków wrażliwych pochodzących z obszaru zapowietrzonego, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Dopuszcza się umieszczanie na rynku skór i skórek, które:
1)
zostały pozyskane co najmniej 21 dni przed dniem wystąpienia pierwszego przypadku pryszczycy w gospodarstwie znajdującym się na obszarze zapowietrzonym oraz przechowywane były oddzielnie od skór i skórek pozyskanych po tym dniu;
2)
spełniają wymagania określone w części A ust. 2 załącznika nr 8 do rozporządzenia.
§  30.
1.
Niedopuszczalne jest umieszczanie na rynku nieprzetworzonej wełny, włosia oraz szczeciny pozyskanych od zwierząt z gatunków wrażliwych pochodzących z obszaru zapowietrzonego, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Dopuszcza się wprowadzanie do obrotu nieprzetworzonej wełny, włosia oraz szczeciny, jeżeli:
1)
zostały pozyskane co najmniej 21 dni przed dniem wystąpienia najwcześniejszego zakażenia wirusem pryszczycy na obszarze zapowietrzonym i przechowywane były oddzielnie od nieprzetworzonej wełny, włosia i szczeciny wyprodukowanych po tym dniu;
2)
spełniają wymagania określone w części A ust. 3 załącznika nr 8 do rozporządzenia.
§  31.
1.
Niedopuszczalne jest umieszczanie na rynku produktów, niewymienionych w § 18-29, pochodzących od zwierząt z gatunków wrażliwych, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Dopuszcza się umieszczanie na rynku produktów, określonych w ust. 1, jeżeli:
1)
zostały pozyskane co najmniej 21 dni przed dniem wystąpienia najwcześniejszego zakażenia wirusem pryszczycy na obszarze zapowietrzonym i były przechowywane oddzielnie od produktów pozyskanych po tym dniu;
2)
spełniają wymagania określone w części A ust. 4-9 załącznika nr 8 do rozporządzenia;
3)
są produktami złożonymi, które nie podlegają dalszej obróbce, zawierającymi produkty, które:
a)
zostały poddane obróbce zapewniającej zniszczenie wirusa pryszczycy albo
b)
zostały pozyskane ze zwierząt, w stosunku do których nie stosuje się środków zwalczania pryszczycy;
4)
są produktami paczkowanymi przeznaczonymi do stosowania jako środki diagnostyczne in vitro lub odczynniki laboratoryjne.
§  32.
1.
Niedopuszczalne jest umieszczanie na rynku pasz wyprodukowanych na obszarze zapowietrzonym oraz siana i słomy pochodzących z obszaru zapowietrzonego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2.
Dopuszcza się umieszczanie na rynku paszy, siana i słomy, jeżeli:
1)
zostały pozyskane co najmniej 21 dni przed dniem wystąpienia najwcześniejszego zakażenia wirusem pryszczycy na obszarze zapowietrzonym oraz przechowywane były oddzielnie od paszy, siana i słomy, pozyskanych po tym dniu, lub
2)
są przeznaczone, za zgodą powiatowego lekarza weterynarii, do użytku na obszarze zapowietrzonym, lub
3)
zostały pozyskane z obszarów, na których nie znajdują się zwierzęta z gatunków wrażliwych, lub
4)
zostały wyprodukowane w zakładach lub gospodarstwach, w których nie znajdują się zwierzęta z gatunków wrażliwych, a surowiec pozyskano z obszarów, o których mowa w pkt 3, lub spoza obszaru zapowietrzonego.
3.
Zakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy paszy i słomy produkowanej, w sposób określony w części B załącznika nr 8 do rozporządzenia, w gospodarstwach, w których przebywają zwierzęta z gatunków wrażliwych.
§  33.
Produkty, o których mowa w § 18-31, przeznaczone do umieszczenia na rynku zaopatruje się w świadectwo zdrowia.
§  34.
1.
Środki zastosowane na obszarze zapowietrzonym utrzymuje się do czasu:
1)
upływu co najmniej 15 dni od dnia zabicia i usunięcia zwierząt z gatunków wrażliwych w ognisku pryszczycy oraz od dnia zakończenia wstępnego czyszczenia i odkażania gospodarstwa w sposób, o którym mowa w § 10;
2)
przeprowadzenia badania zwierząt z gatunków wrażliwych w gospodarstwach znajdujących się na obszarze zapowietrzonym, w sposób określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia, i uzyskano wyniki ujemne.
2.
Po zniesieniu środków stosowanych na obszarze zapowietrzonym obszar ten uznaje się za obszar zagrożony, przy czym środki stosowane w obszarze zagrożonym stosuje się do czasu ich zniesienia, zgodnie z § 45, nie krócej niż przez 15 dni.