Rozdział 3 - Sposób przekazywania środków budżetu państwa przewidzianych na finansowanie inwestycji - Szczegółowy sposób i tryb finansowania inwestycji z budżetu państwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2010.238.1579

Akt obowiązujący
Wersja od: 17 grudnia 2010 r.

Rozdział  3

Sposób przekazywania środków budżetu państwa przewidzianych na finansowanie inwestycji

§  10. [Uruchomienie środków budżetu państwa przeznaczone na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji]
1.
W przypadku inwestycji realizowanych przez państwowe jednostki budżetowe środki budżetu państwa są przekazywane z uwzględnieniem przepisów o wykonywaniu budżetu państwa.
2.
Dysponent uruchamia środki budżetu państwa przeznaczone na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji, uwzględniając harmonogram, o którym mowa w art. 147 ust. 1 ustawy.
§  11. [Kwoty uwzględniane przy określaniu kwot dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji]
1.
Przy określaniu kwot dotacji celowej, przekazywanych w ciągu roku budżetowego na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji, uwzględnia się kwotę:
  1)
zobowiązań finansowych inwestora, które wymagają uregulowania w określonym terminie;
  2)
środków przeznaczonych na finansowanie inwestycji, które przechodzą z okresu poprzedniego;
  3)
środków własnych inwestora i z innych źródeł, które mają być przekazane na finansowanie inwestycji w danym okresie.
2.
Jeżeli inwestycja jest finansowana ze środków ujętych w kilku częściach budżetowych, dysponenci informują się wzajemnie o kwotach środków budżetu państwa przekazanych na finansowanie tej inwestycji.
§  12. [Zmniejszenie kwoty w przypadku obniżenia wartości kosztorysowej inwestycji]
Jeżeli wartość kosztorysowa inwestycji została obniżona w czasie jej realizacji, to łączną kwotę środków budżetu państwa, ustaloną na finansowanie tej inwestycji, dysponent zmniejsza o taki sam procent, o jaki była obniżona wartość kosztorysowa inwestycji, oraz pisemnie zawiadamia o tym inwestora.
§  13. [Decyzja w sprawie czasowego wstrzymania lub zaniechania realizacji inwestycji]
1.
Inwestor, który w wyniku dokonanej analizy stwierdzi, że realizacja tej inwestycji powinna być czasowo wstrzymana albo zaniechana, przedstawia dysponentowi wniosek o podjęcie decyzji w tej sprawie oraz dołącza do wniosku co najmniej następujące dokumenty:
  1)
rozliczenie inwestycji sporządzone z uwzględnieniem § 17 ust. 1 i 2;
  2)
uzasadnienie potrzeby wstrzymania albo zaniechania realizacji inwestycji;
  3)
analizę przewidywanych skutków wstrzymania albo zaniechania realizacji inwestycji, w tym skutków finansowych, z wyodrębnieniem i uzasadnieniem kwot środków budżetu państwa, które będą potrzebne w poszczególnych latach na następujące cele:
a)
uregulowanie zobowiązań finansowych związanych z realizacją inwestycji przed jej wstrzymaniem albo zaniechaniem,
b)
zabezpieczenie majątku uzyskanego w wyniku realizacji inwestycji przed jej wstrzymaniem albo zaniechaniem,
c)
zagospodarowanie majątku, o którym mowa w lit. b, jeżeli inwestor we wniosku występuje o podjęcie decyzji w sprawie zaniechania realizacji inwestycji;
  4)
opinię banku lub pożyczkodawcy, jeżeli inwestycja jest finansowana z udziałem kredytu lub pożyczki.
2.
Dysponent, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku inwestora, o którym mowa w ust. 1, dokonuje oceny zasadności wniosku, a następnie pisemnie zawiadamia inwestora o przyjęciu albo odrzuceniu wniosku, uzasadniając przyczyny jego odrzucenia.
3.
W przypadku odrzucenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, inwestor może ponowić wniosek, przedstawiając dysponentowi informacje uzupełniające.
§  14. [Decyzja w sprawie przyznania środków na dokonanie analizy przewidywanych skutków wstrzymania albo zaniechania realizacji inwestycji]
Przepis § 13 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy inwestor, w związku z planowanym wstrzymaniem albo zaniechaniem realizacji inwestycji, występuje do dysponenta o przyznanie środków z budżetu państwa na cele określone w § 13 ust. 1 pkt 3.