Rozdział 2 - Zasady wynagradzania skazanych zatrudnionych odpłatnie na podstawie skierowania do pracy - Szczegółowe zasady zatrudniania skazanych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.113.727

Akt utracił moc
Wersja od: 16 sierpnia 2002 r.

Rozdział  2

Zasady wynagradzania skazanych zatrudnionych odpłatnie na podstawie skierowania do pracy

§  14. 1
(skreślony).
§  15.
Wynagrodzenie przysługuje skazanemu za faktycznie wykonaną pracę, proporcjonalnie do przepracowanego czasu pracy lub wykonywanej miesięcznej normy pracy.
§  16.
Za czas niewykonywania pracy skazanemu wynagrodzenie nie przysługuje. Skazanemu przysługuje wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy jedynie w przypadku, gdy był gotów do jej wykonania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących zatrudniającego.
§  17. 2
Zatrudniający może na czas przestoju powierzyć skazanemu, za zgodą dyrektora zakładu karnego, inną odpowiednią pracę, za której wykonanie przysługuje wynagrodzenie przewidziane za tę pracę. Przepis § 15 stosuje się odpowiednio.
§  18.
Skazanemu przysługuje wynagrodzenie za czas przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi jedynie w przypadku, gdy stanowią tak postanowienia umowy o zatrudnienie skazanych.
§  19.
Skazanemu zatrudnionemu odpłatnie przy pracach porządkowych oraz pomocniczych wynagrodzenie za czas przestoju nie przysługuje.
§  20.
Skazanemu zatrudnionemu przy pracach porządkowych oraz pomocniczych, a także w warsztatach usługowych i produkcyjnych prowadzonych przez jednostki organizacyjne Służby Więziennej, przysługuje dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych i nocnych na zasadach i w wysokości określonych w przepisach Kodeksu pracy.
§  21.
Zatrudniający przekazuje do zakładu karnego listę płac skazanych, wraz z środkami na wynagrodzenia za pracę, w terminie określonym w umowie o zatrudnienie, nie później jednak niż do 10 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.
§  22.
Ustala się tabelę wynagrodzeń zasadniczych dla stanowisk pracy skazanych zatrudnionych przy pracach porządkowych oraz pomocniczych wykonywanych odpłatnie na rzecz jednostek organizacyjnych Służby Więziennej, stanowiącą załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  23.
Skazanym zatrudnionym przy pracach porządkowych oraz pomocniczych wykonywanych odpłatnie na rzecz jednostek organizacyjnych Służby Więziennej przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne według zasad określonych dla pracowników jednostek sfery budżetowej.
§  24.
1.
Skazanym zatrudnionym przy pracach porządkowych oraz pomocniczych wykonywanych odpłatnie na rzecz jednostek organizacyjnych Służby Więziennej przysługuje, za każdą godzinę pracy wykonywanej w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych lub niebezpiecznych, dodatek w wysokości:
1)
przy pierwszym stopniu szkodliwości dla zdrowia lub szczególnej uciążliwości - do 10%,
2)
przy drugim stopniu szkodliwości dla zdrowia lub szczególnej uciążliwości - do 12%,
3)
przy trzecim stopniu szkodliwości dla zdrowia lub szczególnej uciążliwości oraz przy pracach szczególnie niebezpiecznych - do 15%

minimalnej godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego.

2.
Ustala się minimalną godzinową stawkę wynagrodzenia zasadniczego w wysokości wynikającej z podzielenia najniższego wynagrodzenia za pracę pracowników, zwanego dalej "najniższym wynagrodzeniem", przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu.
3.
Zasady przyznawania i wypłacania dodatku, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
1 § 14 skreślony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U.02.122.1046) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 sierpnia 2002 r.
2 § 17 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U.02.122.1046) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 sierpnia 2002 r.