Szczegółowe zasady wymiany znaków opłaty sądowej na nowe znaki.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1994.102.500

Akt utracił moc
Wersja od: 30 września 1994 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 27 września 1994 r.
w sprawie szczegółowych zasad wymiany znaków opłaty sądowej na nowe znaki.

Na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o denominacji złotego (Dz. U. Nr 84, poz. 386) zarządza się, co następuje:
1.
Z dniem 1 stycznia 1995 r. wchodzą do obiegu nowe znaki opłaty sądowej o wartości nominałów określonych odrębnymi przepisami.
2.
Od dnia 1 stycznia 1995 r. do dnia 31 grudnia 1996 r. do uiszczania opłat sądowych mogą być stosowane dotychczasowe znaki opłaty sądowej po umieszczeniu na nich w sposób trwały ich nowej wartości, z zastrzeżeniem § 3.
Umieszczenie nowej wartości, o którym mowa w § 1 ust. 2, następuje według zasad określonych w ustawie o denominacji złotego, przed sprzedażą znaku opłaty sądowej.
W razie uiszczenia opłaty sądowej dotychczasowymi znakami opłaty sądowej, umieszczenie na nich w sposób trwały nowej wartości następuje bezpośrednio przed skasowaniem znaku.
Umieszczenia na dotychczasowych znakach opłaty sądowej w sposób trwały ich nowej wartości dokonuje upoważniony do przyjmowania pism i wydawania dokumentów pracownik sądu, stosując stempel o kształcie prostokąta, wielkości znaku opłaty sądowej, z podaniem w środku nowej wartości odpowiadającej nowej jednostce pieniężnej oraz - na wysokości liczb odpowiadających wartości i napisu "złotych" - z cienkimi liniami ciągłymi, umożliwiającymi odczytanie zakreślonego tekstu.
W okresie od dnia 1 stycznia 1997 r. do dnia 31 grudnia 2010 r. dotychczasowe znaki opłaty sądowej będą podlegały wymianie na nowe znaki opłaty sądowej o wartości obowiązującej od dnia 1 stycznia 1995 r.
Wymiana znaków opłaty sądowej będzie dokonywana przez osoby upoważnione do tej czynności przez prezesa sądu.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1995 r.