Rozdział 5 - Zezwolenia na posiadanie i używanie amatorskich urządzeń małej mocy. - Szczegółowe zasady wydawania zezwoleń na posiadanie, zakładanie i używanie amatorskich i doświadczalnych urządzeń radiowych, warunki ich używania oraz organy właściwe w tych sprawach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1986.19.99

Akt utracił moc
Wersja od: 12 lipca 1988 r.

Rozdział  5

Zezwolenia na posiadanie i używanie amatorskich urządzeń małej mocy.

§  32.
1.
Zezwolenia kategorii III lub IV można uzyskać na posiadanie i używanie urządzeń produkcji przemysłowej dopuszczonych do eksploatacji na terenie kraju. Na posiadanie i używanie urządzeń produkcji własnej można uzyskać zezwolenie (wyłącznie kategorii III) tylko w razie dokonania przez PIR badań technicznych stanowiących podstawę wydania zezwolenia na używanie; koszty przeprowadzenia badań obciążają właściciela urządzenia.
2.
Dokonywanie wszelkich zmian parametrów technicznych urządzeń, na które wydane zostało zezwolenie kategorii III lub IV, jest zakazane.
§  33.
1.
Producent lub importer urządzeń dopuszczonych do sprzedaży i eksploatacji na terenie kraju jest obowiązany załączyć do każdego radiotelefonu o mocy nadajnika do 150 mW lub kompletu radiotelefonów (2 szt.) bądź do każdego urządzenia radiowego zdalnego sterowania książeczkę zawierającą blankiety zezwolenia na posiadanie i używanie amatorskich urządzeń radiowych małej mocy oraz instrukcję użytkowania.
2.
Sprzedawca amatorskiego urządzenia radiowego małej mocy może wydać zakupione urządzenia dopiero po uzyskaniu przez nabywcę w urzędzie pocztowo-telekomunikacyjnym zezwolenia na posiadanie i używanie tego urządzenia.
3.
Wzór książeczki blankietowej zawierającej blankiety zezwolenia ustali Główny Inspektor PIR.
§  34.
Zezwolenie na posiadanie i używanie radiotelefonów o mocy nadajnika większej niż 150 mW (kategorii IV) wydaje PIR z zachowaniem zasad określonych w § 4 osobom fizycznym nie karanym sądownie, po zasięgnięciu informacji o osobie ubiegającej się we właściwym organie podległym Ministrowi Spraw Wewnętrznych (§ 9 ust. 2).
§  35.
1.
Na posiadanie i używanie radiotelefonów małej mocy przywożonych z zagranicy, niezależnie od mocy nadajnika, zezwolenia (kategorii IV) wydaje PIR.
2.
Przed wydaniem zezwolenia na posiadanie i używanie radiotelefonów, o których mowa w ust. 1, PIR przeprowadza badania techniczne pod względem zgodności parametrów technicznych z przepisami obowiązującymi w kraju. Koszty przeprowadzania badań obciążają właściciela radiotelefonu.
§  36.
Zezwolenie na posiadanie i używanie amatorskich urządzeń radiowych małej mocy może być przez PIR w każdym czasie cofnięte lub zawieszone na czas określony, a urządzenie zabezpieczone, w razie naruszenia obowiązujących przepisów, tj. używania urządzenia niezgodnie z przeznaczeniem, wbrew warunkom określonym w zezwoleniu, dokonywania zmian w urządzeniu, albo ze względów na bezpieczeństwo Państwa lub porządek publiczny.
§  37.
1.
Użytkownik radiotelefonu małej mocy jest odpowiedzialny za treść prowadzonej korespondencji.
2.
Korespondencja powinna:
1)
być prowadzona w sposób jawny,
2)
ograniczać się do informacji ściśle osobistych.

Dopuszcza się stosowanie skrótów przyjętych powszechnie w radiokomunikacji.

3.
Podczas prowadzonej korespondencji należy w krótkich odstępach czasu nadawać przydzielony znak wywoławczy.
4.
Nadawanie informacji stanowiących tajemnicę państwową lub służbową, w tym informacji o charakterze politycznym, wojskowym, gospodarczym, oraz wszelkich informacji o charakterze handlowym, propagandowym i reklamowym jest zakazane.
§  38.
1.
Praca amatorskich urządzeń radiowych małej mocy nie może powodować zakłóceń w pracy urządzeń telekomunikacyjnych.
2.
Używanie amatorskich urządzeń radiowych małej mocy w zakładach pracy, urzędach, instytucjach, portach morskich i lotniczych oraz dworcach kolejowych jest zakazane.