Rozdział 3 - Warunki używania radiostacji indywidualnych i klubowych. - Szczegółowe zasady wydawania zezwoleń na posiadanie, zakładanie i używanie amatorskich i doświadczalnych urządzeń radiowych, warunki ich używania oraz organy właściwe w tych sprawach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1986.19.99

Akt utracił moc
Wersja od: 12 lipca 1988 r.

Rozdział  3

Warunki używania radiostacji indywidualnych i klubowych.

§  18.
1.
Użytkownicy radiostacji indywidualnych i klubowych obowiązani są w swojej pracy stosować się do warunków określonych w zezwoleniu, przepisów wydanych przez PIR oraz międzynarodowego regulaminu radiokomunikacyjnego.
2.
Posiadacz radiostacji (osoba fizyczna lub klub) jest obowiązany do właściwego zabezpieczania radiostacji przed wykorzystaniem przez osoby nieupoważnione, wykorzystywania radiostacji zgodnie z przeznaczeniem oraz do posiadania wymaganej dokumentacji technicznej.
3.
Osoby szkolące się mogą pracować na radiostacji klubowej tylko pod nadzorem kierownika radiostacji lub odpowiedzialnego operatora. Osób szkolących się nie obowiązuje przynależność do PZK.
§  19.
Za pomocą radiostacji amatorskiej można nawiązywać łączność radiową tylko z innymi amatorskimi radiostacjami krajowymi i zagranicznymi, z wyjątkiem amatorskich radiostacji tych krajów, które zgłosiły sprzeciw.
§  20.
1.
Korespondencja radiowa pomiędzy posiadaczami radiostacji amatorskich powinna być prowadzona tekstem jawnym i ograniczać się do wiadomości o charakterze technicznym w zakresie służby amatorskiej oraz wymiany uwag o charakterze ściśle osobistym. Dopuszcza się do stosowania w prowadzonej korespondencji skrótów przyjętych w radiokomunikacji.
2.
Używanie radiostacji amatorskiej do przesyłania informacji stanowiących tajemnicę państwową lub służbową, w tym informacji o charakterze politycznym, wojskowym i gospodarczym, oraz informacji o charakterze propagandy i reklamy jest zakazane.
3.
Dopuszcza się przesyłanie za pomocą radiostacji amatorskich wiadomości o katastrofach, klęskach żywiołowych i o innych zagrożeniach, jeżeli nie narusza to interesu publicznego.
4.
W czasie pracy radiostacji amatorskiej należy w krótkich odstępach czasu, nie dłuższych niż 5 minut, nadawać przydzielony znak wywoławczy. W przypadku pracy radiotelefonicznej znak powinien być literowany w całości, a jeżeli w tym czasie używany jest częściej, dopuszcza się identyfikację skróconą.
§  21.
Nadawanie przez klub radioamatorski komunikatów organizacyjnych związanych z jego działalnością statutową w zakresie szkolenia i ruchu amatorskiego wymaga zgody PIR.
§  22.
Posiadacz amatorskiej radiostacji indywidualnej i klubowej jest zobowiązany do prowadzenia dziennika pracy radiostacji, w którym notuje się czas rozpoczęcia i zakończenia każdego nadawania, nawet w razie nienawiązania łączności, oraz znaki wywoławcze wszystkich radiostacji, z którymi nawiązano łączność i które wywoływano.
§  23.
Używanie radiostacji amatorskiej nie może powodować zakłóceń w pracy innych służb telekomunikacyjnych (w tym radiokomunikacyjnych) oraz stwarzać zagrożeń dla środowiska i zdrowia ludzi.
§  24.
W razie utraty radiostacji (przeniesienia prawa własności, zniszczenia, demontażu, kradzieży), użytkownik obowiązany jest zawiadomić niezwłocznie o tym fakcie PIR, a w razie kradzieży - również organy Milicji Obywatelskiej.
§  25.
Kontrolę indywidualnych, klubowych lub doświadczalnych radiostacji przeprowadza PIR. Główny Inspektor PIR może upoważnić do kontroli radiostacji amatorskich organ społeczny powołany przez PZK.