Rozdział 2 - Zezwolenia na posiadanie, zakładanie i używanie amatorskich urządzeń radiowych. - Szczegółowe zasady wydawania zezwoleń na posiadanie, zakładanie i używanie amatorskich i doświadczalnych urządzeń radiowych, warunki ich używania oraz organy właściwe w tych sprawach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1986.19.99

Akt utracił moc
Wersja od: 12 lipca 1988 r.

Rozdział  2

Zezwolenia na posiadanie, zakładanie i używanie amatorskich urządzeń radiowych.

§  2.
1.
Ustala się cztery kategorie zezwoleń dla posiadaczy i użytkowników radiowych urządzeń amatorskich: nadawczych i nadawczo-odbiorczych:
1)
posiadacz zezwolenia kategorii I lub II może posiadać i używać określone w zezwoleniu amatorskie urządzenie radiowe przystosowane do pracy w zakresie fal:
a)
hektametrowych (pośrednich), dekametrowych (krótkich), metrowych (ultrakrótkich) oraz w wyższych zakresach częstotliwości (kategoria I),
b)
metrowych (ultrakrótkich) oraz w wyższych zakresach częstotliwości (kategoria II),
2)
posiadacz zezwolenia kategorii III lub IV może posiadać i używać określone w zezwoleniu amatorskie urządzenie radiowe małej mocy przystosowane do pracy w zakresach częstotliwości 27,12 MHz ± 0,6% oraz innych ustalonych zakresach częstotliwości nie podlegających ochronie przed zakłóceniami, wykorzystywane do:
a)
zdalnego sterowania (kategoria III),
b)
ruchomej łączności radiotelefonicznej (kategoria IV).
2.
Na posiadanie i używanie amatorskich radiowych urządzeń odbiorczych przeznaczonych wyłącznie do nasłuchów wymagane jest zezwolenie, zwane dalej "zezwoleniem nasłuchowym".
§  3.
1.
Zezwolenie kategorii I i II na posiadanie, zakładanie i używanie radiostacji indywidualnej może uzyskać osoba fizyczna, która:
1)
ukończyła 14 lat życia,
2)
posiada pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych, jeżeli nie ukończyła 18 roku życia,
3)
jest członkiem Polskiego Związku Krótkofalowców (PZK),
4)
posiada odpowiednie świadectwo uzdolnienia (dokument świadczący o posiadaniu niezbędnych kwalifikacji), wydane przez Państwową Inspekcję Radiową (PIR),
5)
nie była karana sądownie.
2.
Zezwolenie dla żołnierzy w służbie czynnej bądź pracowników cywilnych resortu obrony narodowej wydaje się po przedstawieniu dodatkowo zgody właściwego organu wojskowego.
§  4.
1.
Zezwolenie kategorii III i IV na posiadanie i używanie amatorskich urządzeń radiowych małej mocy może uzyskać osoba fizyczna legitymująca się dokumentem stwierdzającym tożsamość, która:
1)
ukończyła 14 lat życia,
2)
posiada pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych, jeżeli nie ukończyła 18 roku życia.
2.
Zezwolenia kategorii IV nie może uzyskać cudzoziemiec.
§  5.
1.
Zezwolenie kategorii I i II na posiadanie, zakładanie i używanie radiostacji klubowej może uzyskać klub PZK lub klub zarejestrowany w PZK.
2.
Kierownik radiostacji klubowej i osoby upoważnione do prowadzenia szkolenia w zakresie pracy na radiostacji (operatorzy odpowiedzialni), a także osoby pracujące samodzielnie na radiostacji, powinni:
1)
mieć ukończone 18 lat życia,
2)
posiadać zezwolenie indywidualne kategorii I lub II bądź odpowiednie uprawnienia operatorskie.
§  6.
Ustala się następujące uprawnienia operatorskie:
1)
klasy A - uprawniające do samodzielnej pracy w charakterze operatora amatorskiej radiostacji klubowej objętej zezwoleniem kategorii I,
2)
klasy B - uprawniające do samodzielnej pracy w charakterze operatora amatorskiej radiostacji klubowej objętej zezwoleniem kategorii II.
§  7.
1.
Uprawnienia operatorskie może uzyskać osoba fizyczna, która:
1)
ukończyła 18 lat życia,
2)
jest członkiem PZK,
3)
posiada odpowiednie świadectwo uzdolnienia wydane przez PIR,
4)
nie była karana sądownie.
2.
Uprawnienia operatorskie dla żołnierzy w służbie czynnej bądź pracowników cywilnych resortu obrony narodowej wydaje się po przedstawieniu dodatkowo zgody właściwego organu wojskowego.
§  8.
Główny Inspektor PIR ustala zakres wiadomości wymagany do uzyskania świadectwa uzdolnienia oraz tryb sprawdzania tych wiadomości i wydawania świadectw.
§  9.
1.
Zezwolenia kategorii I lub II na posiadanie, zakładanie i używanie radiostacji indywidualnych bądź klubowych oraz uprawnienia operatorskie klasy A lub B wydaje PIR.
2.
Zezwolenia lub uprawnienia operatorskie, o których mowa w ust. 1, wydaje się po zasięgnięciu informacji o klubie lub osobie ubiegającej się o ich wydanie we właściwym organie podległym Ministrowi Spraw Wewnętrznych; organ ten udziela informacji, kierując się względami bezpieczeństwa Państwa i porządku publicznego.
§  10.
1.
Podanie o wydanie zezwolenia lub uprawnienia, o których mowa w § 9 ust. 1, należy składać do okręgowych inspektoratów PIR za pośrednictwem PZK.
2.
Główny Inspektor PIR ustala wykaz dodatkowych dokumentów wymaganych przy ubieganiu się o wydanie zezwolenia lub uprawnienia oraz tryb wydawania zezwoleń i uprawnień.
§  11.
1.
Zezwolenie nasłuchowe może być wydane każdemu członkowi PZK nie posiadającemu zezwolenia indywidualnego kategorii I lub II bądź uprawnienia operatorskiego klasy A lub B, a także każdemu klubowi PZK lub klubowi zarejestrowanemu w PZK.
2.
Zezwolenia nasłuchowe wydają okręgowe inspektoraty PIR zbiorowo na podstawie wykazów imiennych przedstawianych przez PZK.
§  12. 1
PIR może odmówić wydania zezwolenia lub uprawnienia operatorskiego, o których mowa w § 9 ust. 1, jeżeli:
1)
osoba ubiegająca się o ich wydanie nie spełnia warunków określonych w § 3, 5 i 7,
2)
urządzenie, na które zezwolenie ma być wydane, nie odpowiada określonym wymaganiom technicznym,
3)
przemawia za tym wzgląd na bezpieczeństwo Państwa lub porządek publiczny.
§  13.
1.
Cudzoziemcowi przebywającemu czasowo w Polsce może być wydane na czas określony, nie dłuższy niż czas jednorazowego pobytu:
1)
zezwolenie kategorii I lub II na posiadanie, zakładanie i używanie amatorskiej radiostacji indywidualnej,
2)
uprawnienie operatorskie klasy A lub B.
2.
Zezwolenie lub uprawnienie operatorskie, o których mowa w ust. 1, może być wydane cudzoziemcowi, w razie gdy:
1)
posiada on zezwolenie radioamatorskie wydane przez państwo, którego jest obywatelem lub na terenie którego stale zamieszkuje - z pominięciem warunków określonych w § 3 ust. 1 pkt 3-5 oraz § 7 ust. 1 pkt 2-4,
2)
nie posiada on zezwolenia radioamatorskiego, lecz uzyskał świadectwo uzdolnienia na zasadach ustalonych dla obywateli polskich - z pominięciem warunków określonych w § 3 ust. 1 pkt 3 i 5 oraz § 7 ust. 1 pkt 2 i 4.
3.
Podanie o wydanie zezwolenia lub uprawnienia operatorskiego, o których mowa w ust. 1, cudzoziemiec składa do Głównego Inspektoratu PIR za pośrednictwem Zarządu Głównego PZK. W podaniu powinny być zawarte następujące informacje:
1)
dane osobowe oraz informacja określająca cel i czas pobytu w Polsce,
2)
rodzaje, typy i podstawowe parametry techniczne amatorskich urządzeń radiowych, na których będzie pracował,
3)
nazwa producenta oraz numery fabryczne urządzeń,
4)
adres zainstalowania urządzeń oraz zgoda właściciela lokalu, obiektu lub nieruchomości, na których terenie będą zainstalowane urządzenia.
4.
Zezwolenie lub uprawnienie operatorskie wydane cudzoziemcowi ważne jest tylko na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i podlega zwrotowi do organu wydającego - przed wyjazdem z Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  14.
Wysokość opłat za wydanie zezwolenia i uprawnienia operatorskiego oraz za używanie amatorskich urządzeń radiowych regulują odrębne przepisy.
§  15.
1.
Zezwolenia lub uprawnienia operatorskie, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, mogą być przez PIR cofnięte lub zawieszone na czas określony:
1)
w razie naruszenia przepisów niniejszego rozporządzenia,
2)
w razie naruszania warunków określonych w wydanym zezwoleniu lub uprawnieniu,
3)
ze względu na bezpieczeństwo Państwa lub porządek publiczny.
2.
Zezwolenie oraz uprawnienie operatorskie traci ważność w razie:
1)
upływu czasu, na jaki zostało wydane,
2)
niezgłoszenia do PIR w terminie 7 dni informacji o zmianie miejsca zamieszkania przez osobę posiadającą zezwolenie lub uprawnienie,
3)
zmiany miejsca instalacji amatorskiego urządzenia radiowego (w odniesieniu do zezwoleń),
4)
zrzeczenia się zezwolenia lub uprawnienia,
5)
utraty członkostwa w PZK lub skreślenia klubu z rejestru PZK,
6)
śmierci osoby posiadającej zezwolenie lub uprawnienie.
3.
W razie zmiany miejsca instalacji urządzenia radiowego amatorskiego na inne niż określone w zezwoleniu na okres stały lub czasowo, należy w terminie 7 dni od dokonania tej zmiany zawiadomić pisemnie organ, który wydał zezwolenie. Rozpoczęcie pracy urządzenia w nowym miejscu może nastąpić po uzyskaniu nowego zezwolenia.
§  16.
1.
W razie cofnięcia, zawieszenia lub utraty ważności zezwolenia bądź uprawnienia operatorskiego, należy w ciągu 7 dni:
1)
rozebrać urządzenie określone w zezwoleniu na części składowe,
2)
zwrócić zezwolenie bądź uprawnienie organowi, który je wydał.
2.
Na wniosek posiadacza organ, który wydał zezwolenie, może wyrazić zgodę na inny niż określony w ust. 1 sposób postępowania z urządzeniem.
3.
W przypadku określonym w ust. 1 organ, który wydał zezwolenie, może zabezpieczyć urządzenie w sposób uniemożliwiający jego używanie.
§  17.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach Minister Łączności może wyrazić zgodę na wydanie zezwolenia:
1)
kategorii I i II lub uprawnienia operatorskiego klasy A i B - z pominięciem warunków określonych w § 3 ust. 1 pkt 3 i 4 oraz § 7 ust. 1 pkt 2 i 3,
2)
kategorii IV - osobie, o której mowa w § 4 ust. 2.
1 § 12 zmieniony przez § 1 rozporządzenia Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności z dnia 27 czerwca 1988 r. (Dz.U.88.22.162) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lipca 1988 r.