§ 15. - Szczegółowe zasady usuwania, wykorzystywania i unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.145.942

Akt utracił moc
Wersja od: 8 kwietnia 2001 r.
§  15. 22
 
1.
Unieszkodliwianie odpadów niebezpiecznych przez składowanie powinno następować na odpowiednio urządzonym składowisku, zlokalizowanym na obszarze, na którym nie występuje zagrożenie powodzią.
2.
Składowisko, o którym mowa w ust. 1, powinno być zaprojektowane i zlokalizowane w sposób zapewniający ochronę gruntów, wód podziemnych i powierzchniowych przed zanieczyszczeniem oraz zapewniający gromadzenie i odbiór ewentualnych odcieków ze składowiska. Ochrona gruntów, wód podziemnych i powierzchniowych powinna być uzyskana poprzez wykorzystanie kombinacji naturalnej bariery geologicznej i wykładziny dna i boków w fazie eksploatacji oraz poprzez wykorzystanie naturalnej bariery geologicznej i wykładziny powierzchniowej po zamknięciu składowiska.
3.
Naturalną barierę geologiczną dna i boków składowiska powinna stanowić warstwa mineralna o grubości co najmniej 5 m i współczynniku filtracji nie większym niż 1,0 x 10-9 m/s. Na powierzchni warstwy mineralnej powinna być ułożona sztuczna wykładzina uszczelniająca, na której należy umieścić warstwę dla drenażu odcieków o grubości co najmniej 0,5 m.
4.
W przypadku gdy naturalna bariera geologiczna, o której mowa w ust. 2, nie spełnia wymagań, o których mowa w ust. 3, dopuszcza się zastosowanie sztucznie wykonanej warstwy mineralnej o grubości co najmniej 0,5 m, zapewniającej ochronę gruntów oraz wód podziemnych i powierzchniowych nie mniejszą niż wynikająca z warunków określonych w ust. 3.
5.
Dla ochrony wód opadowych przed skażeniem, w trakcie eksploatacji składowiska odpadów niebezpiecznych, należy prowadzić bieżącą obudowę zboczy, zgodnie z wymaganiami określonymi w ust. 6. Powierzchnię zewnętrzną zboczy należy formować i stabilizować w sposób zapobiegający ich deformacji.
6.
Po zakończeniu eksploatacji składowiska odpadów niebezpiecznych powierzchnia jego korony powinna być uszczelniona:
1)
warstwą ziemną, jeżeli wymaga tego wyrównanie powierzchni,
2)
sztuczną wykładziną uszczelniającą,
3)
nieprzepuszczalną warstwą mineralną o grubości co najmniej 0,5 m,
4)
warstwą drenażu wód opadowych o grubości co najmniej 0,5 m,
5)
górną okrywą ziemną o grubości co najmniej 1 m.
7.
Odcieki wód opadowych, ujęte drenażem, podlegają oczyszczeniu zgodnie z warunkami określonymi w przepisach szczególnych; eksploatację instalacji drenażu po zamknięciu składowiska należy kontynuować do całkowitego zaniku odcieków.
8.
Składowisko odpadów niebezpiecznych powinno być wyposażone w system piezometrów dla kontroli stanu wód podziemnych.
9.
Składowisko powinno posiadać ogrodzenie i stały nadzór w okresie eksploatacji.
10.
Teren składowiska, którego eksploatacja została zakończona, powinien podlegać okresowej kontroli stanu powierzchni zboczy i korony, na których nie dopuszcza się wykonywania wykopów, instalacji nadziemnych i podziemnych oraz budynków.
22 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 5 marca 2001 r. (Dz.U.01.22.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2001 r.