Rozdział 7 - Terminy i tryb rozliczenia podatku - Szczegółowe zasady ustalania podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń oraz terminy jego płatności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.15.111

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1988 r.

Rozdział  7

Terminy i tryb rozliczenia podatku

§  26.
1.
Jednostki stosujące opodatkowanie indywidualnych wynagrodzeń dokonują zaliczkowych wpłat podatku za poszczególne kwartały według jednego z wymienionych sposobów:
1)
odpowiednio jako 1/4, 1/2 i 3/4 kwot podatku za rok podatkowy w rozliczeniach za I, II i III kwartał oraz kwoty rocznego podatku za IV kwartał, wyliczonych zgodnie z § 8-11,
2)
odpowiednio jako 1/4, 1/2 i 3/4 kwot podatku za rok podatkowy od nadwyżki przeciętnego wynagrodzenia za I, II i III kwartał oraz kwoty rocznego podatku za IV kwartał w rachunku narastającym ponad kwotę wolną, ustaloną zgodnie z § 3-5.
2.
Przeciętne wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, wylicza się jako iloraz kwoty wynagrodzeń obciążającej koszty I, II, III i IV kwartału, ustalonej zgodnie z § 2 ust. 1 w rachunku narastającym, i przeciętnego zatrudnienia z analogicznych okresów, ustalonego zgodnie z § 3 ust. 2.
3.
Kwotę zaliczkowej wpłaty podatku za okresy, o których mowa w ust. 1 pkt 2, stanowi kwota wynikająca z przemnożenia podatku ustalonego od nadwyżki przeciętnego wynagrodzenia ponad kwotę wolną i przeciętnego zatrudnienia z analogicznego okresu, ustalonego zgodnie z § 3 ust. 2.
4.
Przy obliczaniu podatku za poszczególne kwartały jednostki stosujące formułę progową lub miernikowo-przyrostową przyjmują odpowiednio 1/4, 1/2 i 3/4 kwoty wynagrodzeń wolnej od podatku, ustalonej zgodnie z rozdziałami 3 i 4.
5.
Jednostki wymienione w ust. 4 mogą przyjąć przy kwartalnym rozliczeniu podatku kwotę wynagrodzeń wolną od podatku z analogicznych okresów roku poprzedniego.
6.
Zastosowany w rozliczeniu podatku za I kwartał sposób ustalania kwoty wynagrodzeń wolnej od podatku, o którym mowa w ust. 4 lub 5, obowiązuje przez cały rok podatkowy.
7.
Wpłaty podatku dokonuje się zaliczkowo za okresy kwartalne w rachunku narastającym od początku roku w terminach:
1)
do dnia 31 maja za I kwartał,
2)
do dnia 25 następnego miesiąca po upływie II i III kwartału,
3)
do dnia 28 grudnia za IV kwartał.
8.
Ostatecznego rozliczenia wpłat podatku za rok podatkowy dokonuje się w ciągu 20 dni od dnia wyznaczonego przez Główny Urząd Statystyczny dla złożenia rocznego sprawozdania finansowego, a w jednostkach, w których termin taki nie obowiązuje – do końca lutego roku następnego po roku podatkowym.
9.
Jednostki, w których w wyniku weryfikacji bilansu wystąpią zmiany w rozliczeniu wpłat podatku, dokonują uzupełniającego rozliczenia tego podatku w ciągu 10 dni od dnia zweryfikowania bilansu.
10.
Jednostki prowadzące działalność rolniczą obliczają podatek za poszczególne kwartały w terminach określonych w ust. 7, natomiast wpłaty podatku dokonują jednorazowo po zakończeniu roku podatkowego w terminie określonym w ust. 8.
11.
Rozliczenia i wpłaty podatku z tytułu wypłat nagród i premii przekraczających kwoty wolne od podatku dokonuje się w terminach określonych w ust. 7 i 8.
12.
Wpłat podatku dokonuje się na rachunki dochodów budżetu centralnego we właściwych urzędach skarbowych, z uwzględnieniem § 11 rozporządzenia.
13.
Jeżeli w wyniku rozliczenia podatku za okresy kwartalne narastająco od początku roku powstanie nadpłata, podlega ona zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia złożenia w urzędzie skarbowym deklaracji, o której mowa w § 27.
14.
Nadpłata, powstała w wyniku ostatecznego rozliczenia podatku za dany rok, podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia złożenia tego rozliczenia:
1)
z rachunku urzędu skarbowego - jeżeli jednostka gospodarcza dokonała wpłaty podatku na ten rachunek,
2)
z funduszu scentralizowanego utworzonego na podstawie odrębnych przepisów - jeżeli jednostka gospodarcza dokonała wpłaty podatku na ten fundusz.
§  27.
Jednostki przekazują urzędowi skarbowemu deklarację dotyczącą rozliczenia podatku według wzoru ustalonego w odrębnym trybie, w terminach określonych w § 26 ust. 7-10.