Rozdział 6 - Opodatkowanie nagród i premii z zysku do podziału - Szczegółowe zasady ustalania podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń oraz terminy jego płatności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.15.111

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1988 r.

Rozdział  6

Opodatkowanie nagród i premii z zysku do podziału

§  24.
1.
Przy ustalaniu normatywnego wskaźnika udziału wypłat nagród i premii w odniesieniu do kwoty zysku ponad zysk bazowy, uwzględnia się koszty działalności eksploatacyjnej. Koszty działalności eksploatacyjnej pomniejsza się o wynagrodzenia osób wykonujących pracę nakładczą - w razie opodatkowania w roku podatkowym nadwyżki przeciętnego wynagrodzenia.
2.
Jednostka powstała w ciągu 1984 r. przy ustalaniu normatywnego wskaźnika udziału wypłat nagród i premii przelicza wielkości dotyczące wynagrodzeń, zysku i kosztów tego roku na wielkości całoroczne.
3.
Jednostka powstała z dniem 1 stycznia 1985 r., ustalając normatywny wskaźnik udziału wypłat nagród i premii, przyjmuje średnie wielkości wynagrodzeń, zysku i kosztów z lat 1985 i 1986.
4.
Jednostka powstała w ciągu 1985 r., ustalając normatywny wskaźnik udziału wypłat nagród i premii, przyjmuje średnie wielkości wynagrodzeń, zysku i kosztów z tego okresu w przeliczeniu na wielkości całoroczne i z 1986 r.
5.
Jednostka powstała z dniem 1 stycznia roku poprzedniego, ustalając normatywny wskaźnik udziału wypłat nagród i premii w zysku za ten rok, przyjmuje wielkość wynagrodzeń, zysku i kosztów z tego roku, a w przypadku powstania w ciągu roku poprzedniego - w przeliczeniu na wielkości całoroczne.
6.
Dla celów ustalenia kwoty wolnej dla wypłat premii i nagród z zysku do podziału w drugim roku i następnych latach działalności, jednostka określa normatywny wskaźnik udziału wypłat nagród i premii, przyjmując średnie wielkości wynagrodzeń, zysku i kosztów z pierwszego roku działalności, ustalone zgodnie z ust. 5, oraz z drugiego roku działalności.
7.
W razie wystąpienia straty bilansowej w jednym z dwóch lat, z których zysk przyjmowany jest do ustalenia normatywnego wskaźnika udziału premii i nagród, wskaźnik ten ustala się przyjmując wielkość zysku w jednym roku.
8.
Normatywne wskaźniki udziału wypłat nagród i premii z zysku do podziału ustala się z dokładnością do trzech miejsc po przecinku.
§  25.
1.
Podstawę do obliczenia kwoty nagród i premii wolnej od podatku w roku podatkowym stanowi zysk za rok poprzedni.
2.
Kwotę nagród i premii podlegającą podatkowi stanowią wypłaty dokonane w roku podatkowym, łącznie z kwotą środków przekazanych z funduszu załogi innej jednostce, przekraczające kwotę wolną od podatku.
3.
Kwotę nagród i premii podlegającą podatkowi, ustaloną zgodnie z ust. 1, pomniejsza się o:
1)
wypłaty za oszczędność surowców, materiałów, paliw i energii, zwolnione od podatku na podstawie § 9 rozporządzenia,
2)
wypłaty ze środków otrzymanych z funduszu załogi innych jednostek,
3)
wypłaty dla pracowników wynagradzanych z funduszu rehabilitacji inwalidów,
4)
wypłaty dla członków spółdzielni zatrudnionych w zakładach na zryczałtowanym rozrachunku,
5)
wypłaty dla osób wykonujących pracę nakładczą w przypadku opodatkowania nadwyżki przeciętnego wynagrodzenia w formule progowej.

Kwota zmniejszenia z tytułu wypłat wymienionych w pkt 3-5 nie może być wyższa niż kwota wynikająca z iloczynu liczby osób, o których mowa w pkt 3-5, oraz przeciętnej nagrody i premii przypadającej na jednego zatrudnionego.

4.
Kwotę nagród i premii, o której mowa w ust. 3, sumuje się z kwotą przekazaną z zysku do podziału za rok poprzedni na zakładowy fundusz socjalny, z wyłączeniem środków przekazanych na rachunek amortyzacji środków trwałych służących zakładowej działalności socjalnej, przekraczającą 120% kwoty odpisu podstawowego za rok podatkowy.