Rozdział 5 - Uregulowania wspólne dla stosowanych formuł - Szczegółowe zasady ustalania podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń oraz terminy jego płatności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.15.111

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1988 r.

Rozdział  5

Uregulowania wspólne dla stosowanych formuł

§  21.
1.
Na wniosek jednostki nowo powstałej w roku poprzednim lub w roku podatkowym kwotę wolną od podatku ustala właściwa izba skarbowa, uwzględniając:
1)
przeciętne wynagrodzenie w gospodarce uspołecznionej w roku podatkowym i poprzednim oraz województwie - siedzibie jednostki,
2)
liczbę i strukturę zatrudnienia,
3)
rodzaj prowadzonej działalności.
2.
Do jednostek nowo powstałych nie ma zastosowania § 5 oraz § 6 ust. 2, 8 i 9 rozporządzenia.
§  22.
1.
Dla jednostek, które zostały utworzone w roku podatkowym lub w roku poprzednim w wyniku:
1)
wyodrębnienia z kombinatu, przedsiębiorstwa, spółdzielni lub innej jednostki gospodarki uspołecznionej,
2)
podziału jednostki gospodarczej,
3)
połączenia jednostek gospodarczych,
4)
przekształcenia formalno-organizacyjnego,

izba skarbowa na wniosek zainteresowanej jednostki ustala kwotę wynagrodzeń wolną od podatku na podstawie tych wielkości przed wyodrębnieniem, podziałem, połączeniem lub przekształceniem formalno-organizacyjnym, z uwzględnieniem skutków ewentualnych zmian zatrudnienia wynikających z nowej struktury organizacyjnej.

2.
Jednostki stosujące formułę progową i miernikowo-przyrostową w przypadku reorganizacji, polegającej na przejęciu lub przekazaniu jednostek organizacyjnych (zakładów, wydziałów, działów), dokonają odpowiedniej korekty kwoty wynagrodzeń i produkcji sprzedanej netto roku poprzedniego. Korekta kwot bezwzględnych jest identyczna w każdej z jednostek. Stosownej korekty kwoty wynagrodzeń i produkcji sprzedanej netto z roku poprzedniego dokonuje także jednostka w przypadku likwidacji wydzielonych organizacyjnie zakładów, wydziałów lub działów. O dokonanej korekcie jednostka powiadamia właściwy urząd skarbowy.
§  23.
Zrzeszenia przedsiębiorstw państwowych, związki spółdzielcze i organizacje społeczne, przy których działają wyodrębnione jednostki organizacyjne prowadzące działalność gospodarczą, mogą obliczać podatek odrębnie:
1)
z tytułu działalności gospodarczej poszczególnych jednostek samobilansujących,
2)
od nadwyżki wynagrodzeń wypłaconych w zrzeszeniu lub w związku ponad kwotę wolną, ustaloną według zasad obowiązujących te jednostki.