Rozdział 7 - Postępowanie w sprawie zobowiązania cudzoziemców do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz wydalania cudzoziemców z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - Szczegółowe zasady, tryb postępowania oraz wzory dokumentów w sprawach cudzoziemców.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.68.716

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 2003 r.

Rozdział  7

Postępowanie w sprawie zobowiązania cudzoziemców do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz wydalania cudzoziemców z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

§  41.
1.
Komendant wojewódzki Policji, komendant oddziału Straży Granicznej lub Komendant Granicznej Placówki Kontrolnej Straży Granicznej Warszawa-Okęcie odnotowuje wydanie decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w dokumencie podróży przez odciśnięcie pieczęci zawierającej rodzaj i numer decyzji, podstawę prawną i podpis uprawnionego funkcjonariusza Policji lub Straży Granicznej.
2.
Organy, o których mowa w ust. 1, informują o wydaniu decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej właściwego miejscowo wojewodę.
3.
Przed wydaniem decyzji, o której mowa w ust. 1, właściwy organ jest zobowiązany sprawdzić, czy cudzoziemcowi nie nadano statusu uchodźcy lub nie ubiega się on o nadanie mu statusu uchodźcy albo czy nie udzielono mu azylu lub zezwolenia na osiedlenie się.
§  42.
1.
Wniosek o wydalenie cudzoziemca powinien zawierać:
1)
dane osobowe, w tym:
a)
imię i nazwisko,
b)
datę i miejsce urodzenia,
c)
imiona rodziców,
d)
obywatelstwo,
e)
dotychczasowe miejsce zamieszkania,
2)
dane małoletnich dzieci pozostających pod opieką cudzoziemca - w zakresie, o którym mowa w pkt 1,
3)
informację o posiadanym przez cudzoziemca dokumencie stwierdzającym tożsamość, a w razie jego braku - dowody potwierdzające tożsamość,
4)
wskazanie podstawy prawnej uprawniającej do wydania decyzji o wydaleniu,
5)
uzasadnienie.
2.
W przypadku konieczności odstawienia cudzoziemca do granicy, wniosek o wydalenie powinien ponadto zawierać:
1)
przewidywany termin i sposób wydalenia,
2)
przewidywane koszty wydalenia, jeżeli są możliwe do ustalenia w dniu złożenia wniosku.
3.
Jeżeli nie można ustalić danych, o których mowa w ust. 1 pkt 1, wniosek powinien wskazywać przyczyny niemożności ich ustalenia oraz dane uprawdopodobnione.
§  43.
Przed wydaniem decyzji o wydaleniu wojewoda jest zobowiązany sprawdzić, czy cudzoziemcowi nie nadano statusu uchodźcy lub nie ubiega się on o nadanie mu statusu uchodźcy albo czy nie udzielono mu azylu lub zezwolenia na osiedlenie się.
§  44.
O okolicznościach uzasadniających wydanie decyzji o wydaleniu z urzędu wojewoda informuje właściwego komendanta wojewódzkiego Policji.
§  45.
1.
W przypadku gdy cudzoziemiec podlegający wydaleniu nie posiada ważnego dokumentu podróży, właściwy komendant wojewódzki Policji, Komendant Główny Straży Granicznej, komendant oddziału Straży Granicznej lub wojewoda, który wydał decyzję o wydaleniu z urzędu, występuje do właściwego obcego przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego o wydanie dokumentu podróży.
2.
Jeżeli w Rzeczypospolitej Polskiej nie ma przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego państwa pochodzenia cudzoziemca, o wydanie dokumentu podróży występuje się za pośrednictwem Komendanta Głównego Straży Granicznej.
3.
W przypadku gdy uzyskanie dokumentu podróży nie jest możliwe, cudzoziemcowi można wydać tymczasowy polski dokument podróży dla cudzoziemca.
§  46.
Wojewoda rozstrzyga o kosztach związanych z wydaleniem cudzoziemca w decyzji o wydaleniu lub w odrębnej decyzji.
§  47.
1.
Wojewoda odnotowuje wydanie decyzji o wydaleniu cudzoziemca w dokumencie podróży przez odciśnięcie pieczęci zawierającej rodzaj i numer decyzji, podstawę prawną oraz podpis upoważnionego pracownika.
2.
Wojewoda informuje niezwłocznie Komendanta Głównego Straży Granicznej i właściwego komendanta wojewódzkiego Policji o wydanej decyzji o wydaleniu.
3.
Wojewoda, który wydał decyzję o wydaleniu cudzoziemca lub decyzję w sprawie kosztów związanych z wydaleniem, przekazuje niezwłocznie tytuł wykonawczy właściwemu urzędowi skarbowemu.
§  48.
Małoletniego, który przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, można wydalić wyłącznie pod pieczą przedstawiciela ustawowego, chyba że wydalenie prowadzone jest w taki sposób, że małoletni przekazany zostanie przedstawicielowi ustawowemu albo przedstawicielowi właściwych władz państwa, do którego następuje wydalenie.
§  49.
1.
Wniosek o umieszczenie cudzoziemca w strzeżonym ośrodku albo w areszcie w celu wydalenia powinien zawierać:
1)
dane osobowe cudzoziemca:
a)
imię i nazwisko,
b)
datę i miejsce urodzenia,
c)
imiona rodziców,
d)
obywatelstwo,
e)
dotychczasowe miejsce zamieszkania,
2)
informację o posiadanym przez cudzoziemca dokumencie stwierdzającym tożsamość, a w razie jego braku - dowody potwierdzające tożsamość,
3)
wskazanie podstawy prawnej uprawniającej do podjęcia decyzji o wydaleniu,
4)
wskazanie ośrodka albo aresztu, w którym cudzoziemiec powinien być umieszczony,
5)
uzasadnienie wniosku.
2.
Jeżeli nie można ustalić danych, o których mowa w ust. 1 pkt 1, zwłaszcza jeżeli cudzoziemiec nielegalnie przekroczył granicę i nie posiada dokumentu podróży, wniosek powinien wskazywać przyczyny niemożności ich ustalenia oraz dane uprawdopodobnione.
§  50.
Po wydaniu przez sąd postanowienia o umieszczeniu cudzoziemca w strzeżonym ośrodku albo w areszcie w celu wydalenia, funkcjonariusze jednostki organizacyjnej Policji lub Straży Granicznej wskazanej przez sąd doprowadzają cudzoziemca do strzeżonego ośrodka albo aresztu w celu wydalenia.
§  51.
1.
Cudzoziemca umieszczonego w strzeżonym ośrodku albo w areszcie w celu wydalenia zwalnia się w razie:
1)
uchylenia przez sąd postanowienia o umieszczeniu cudzoziemca w strzeżonym ośrodku albo w areszcie w celu wydalenia,
2)
przystąpienia do odstawienia cudzoziemca do granicy Rzeczypospolitej Polskiej,
3)
uchylenia lub stwierdzenia nieważności decyzji o wydaleniu cudzoziemca z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
4)
nadania cudzoziemcowi statusu uchodźcy lub udzielenia azylu,
5)
niewykonania decyzji o wydaleniu cudzoziemca w terminie 90 dni od dnia jego zatrzymania.
2.
O okolicznościach, o których mowa w ust. 1, niezwłocznie informuje się sąd, który wydał postanowienie o umieszczeniu cudzoziemca w strzeżonym ośrodku albo w areszcie w celu wydalenia.
§  52.
Komendant granicznej placówki kontrolnej Straży Granicznej, właściwy dla przejścia granicznego, przez które cudzoziemiec opuścił terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, informuje o tym fakcie wojewodę, który wydał decyzję o wydaleniu.