Rozdział 3 - Postępowanie w sprawach zezwoleń na zamieszkanie na czas oznaczony, zezwoleń na osiedlenie się oraz wydania karty pobytu - Szczegółowe zasady, tryb postępowania oraz wzory dokumentów w sprawach cudzoziemców.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.68.716

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 2003 r.

Rozdział  3

Postępowanie w sprawach zezwoleń na zamieszkanie na czas oznaczony, zezwoleń na osiedlenie się oraz wydania karty pobytu

§  14.
1.
Cudzoziemiec ubiegający się o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony jest zobowiązany złożyć:
1) 2
wniosek o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, wskazujący na istnienie okoliczności uzasadniających jego zamieszkanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres dłuższy niż 6 miesięcy, wypełniony w 3 egzemplarzach,
2) 3
4 aktualne fotografie, nieuszkodzone, wyraźne, kolorowe, o wymiarach 4,5 cm x 3,5 cm, przedstawiające osobę umiejscowioną centralnie, bez okularów z ciemnymi szkłami, w taki sposób, aby ukazywały lewy półprofil z widocznymi oczami oraz lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy; w przypadkach udokumentowanych medycznie, dopuszcza się zdjęcia cudzoziemca w okularach z ciemnymi szkłami,
3)
dokumenty potwierdzające posiadanie źródeł dochodów lub własnych środków materialnych i ich wysokość,
4)
znaki opłaty skarbowej lub dowód uiszczenia opłaty konsularnej

oraz przedstawić ważny dokument podróży albo tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca.

2.
W szczególnie uzasadnionym przypadku cudzoziemiec nieposiadający i niemający możliwości uzyskania ważnego dokumentu podróży może przedstawić inny dokument potwierdzający jego tożsamość.
3.
W przypadku składania wniosku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, do właściwego wojewody, cudzoziemiec jest zobowiązany złożyć zaświadczenie potwierdzające wykonanie obowiązku meldunkowego, chyba że nie jest w stanie dopełnić, z przyczyn od niego niezależnych, obowiązku meldunkowego na pobyt stały lub pobyt czasowy trwający powyżej 2 miesięcy.
4.
Organ przyjmujący wniosek lub prowadzący postępowanie może żądać od cudzoziemca ubiegającego się o zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony złożenia:
1)
odpisu aktu urodzenia,
2)
odpisu aktu małżeństwa,
3)
zaświadczenia o braku zobowiązań podatkowych wobec kraju pochodzenia,
4)
zaświadczenia o niekaralności wydanego przez właściwy organ kraju pochodzenia.
5.
W przypadku określonym w art. 17 ust. 2 pkt 1 ustawy, oprócz dokumentów, o których mowa w ust. 1, cudzoziemiec jest zobowiązany złożyć:
1)
zezwolenie na zatrudnienie lub powierzenie innej pracy zarobkowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub
2)
pisemne oświadczenie pracodawcy o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca lub powierzenia mu innej pracy zarobkowej, jeżeli zezwolenie na zatrudnienie lub wykonywanie innej pracy zarobkowej nie jest wymagane.
6.
W przypadku określonym w art. 17 ust. 2 pkt 2 ustawy, oprócz dokumentów, o których mowa w ust. 1, cudzoziemiec jest zobowiązany złożyć dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności gospodarczej, jej przedmiot i rozmiary oraz wywiązywanie się z zobowiązań wobec Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności:
1)
aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego,
2)
akt notarialny, na podstawie którego ustanowiona została spółka,
3)
zaświadczenie z właściwego urzędu skarbowego o wywiązywaniu się z zobowiązań podatkowych wobec Rzeczypospolitej Polskiej,
4)
zgodę na zatrudnienie lub wykonywanie innej pracy zarobkowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli jest zatrudniony lub wykonuje inną pracę zarobkową.
7.
W przypadku określonym w art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy oprócz dokumentów, o których mowa w ust. 1, cudzoziemiec jest zobowiązany złożyć zaświadczenie państwowej lub niepaństwowej szkoły wyższej o przyjęciu na studia lub kontynuowaniu nauki, określające przewidywany regulaminem czas jej trwania.
8.
W przypadku określonym w art. 17 ust. 2 pkt 5 ustawy oprócz dokumentów, o których mowa w ust. 1, cudzoziemiec jest zobowiązany złożyć zaświadczenie potwierdzające jego udział w szkoleniu lub stażu zawodowym realizowanym w ramach programów Unii Europejskiej.
9.
W przypadku określonym w art. 17 ust. 2 pkt 6 ustawy oprócz dokumentów, o których mowa w ust. 1, cudzoziemiec jest zobowiązany złożyć odpis aktu małżeństwa.
10.
W przypadku określonym w art. 17 ust. 2 pkt 8 ustawy oprócz dokumentów, o których mowa w ust. 1, cudzoziemiec jest zobowiązany złożyć prawomocne orzeczenie sądu o niedopuszczalności wydania cudzoziemca.
§  15.
Przepis § 14 stosuje się do przedłużania zezwolenia, o którym mowa w art. 16 pkt 1 ustawy.
§  16.
1.
Cudzoziemiec ubiegający się o udzielenie zezwolenia na osiedlenie się jest zobowiązany złożyć:
1) 4
wniosek o udzielenie zezwolenia na osiedlenie się i wydanie karty pobytu, wypełniony w 4 egzemplarzach,
2) 5
5 aktualne fotografie, nieuszkodzone, wyraźne, kolorowe, o wymiarach 4,5 cm x 3,5 cm, przedstawiające osobę umiejscowioną centralnie, bez okularów z ciemnymi szkłami, w taki sposób, aby ukazywały lewy półprofil z widocznymi oczami oraz lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy; w przypadkach udokumentowanych medycznie, dopuszcza się zdjęcia cudzoziemca w okularach z ciemnymi szkłami,
3)
zaświadczenie potwierdzające wykonanie obowiązku meldunkowego,
4)
dokumenty uzasadniające jego wniosek o udzielenie zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności:
a)
dokumenty potwierdzające jego pięcioletni nieprzerwany, legalny okres pobytu,
b)
dokumenty uzasadniające wniosek,
5)
dokumenty potwierdzające posiadanie źródeł dochodów lub własnych środków materialnych zapewniających mieszkanie i utrzymanie,
6)
dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie lub kwalifikacje,
7)
życiorys,
8)
znaki opłaty skarbowej

oraz przedstawić ważny dokument podróży.

2.
W szczególnie uzasadnionym przypadku cudzoziemiec nieposiadający i niemający możliwości uzyskania ważnego dokumentu podróży może przedstawić inny dokument potwierdzający jego tożsamość.
3.
Organ przyjmujący wniosek lub prowadzący postępowanie może żądać od cudzoziemca ubiegającego się o zezwolenie na osiedlenie się złożenia:
1)
zaświadczenia o niekaralności wydanego przez właściwy organ kraju pochodzenia,
2)
zaświadczenia o braku zobowiązań podatkowych wobec kraju pochodzenia lub osób w nim zamieszkałych,
3)
w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej - dokumentów, o których mowa w § 14 ust. 6.
§  17.
Określa się wzór formularza wniosku o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony lub udzielenie zezwolenia na osiedlenie się, stanowiący załącznik nr 6 do rozporządzenia.
§  18.
1.
Cudzoziemiec ubiegający się o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony dla współmałżonka lub małoletniego dziecka w celu połączenia z rodziną jest zobowiązany złożyć, z zastrzeżeniem ust. 2, oprócz dokumentów, o których mowa w § 14 ust. 1:
1)
odpis aktu małżeństwa, jeżeli wniosek dotyczy jego współmałżonka,
2)
dokumenty potwierdzające sprawowanie przez niego władzy rodzicielskiej albo opieki nad dzieckiem, a w szczególności:
a)
odpis aktu urodzenia dziecka,
b)
prawomocne orzeczenie sądu o przysposobieniu lub
c)
prawomocne orzeczenie sądu o ustanowieniu opieki

- jeżeli wniosek dotyczy jego małoletniego dziecka lub dziecka współmałżonka,

3)
dokumenty potwierdzające posiadanie przez cudzoziemca źródeł dochodów lub własnych środków materialnych, a także warunków mieszkaniowych, pozwalających na zapewnienie członkom rodziny utrzymania bez konieczności korzystania z pomocy społecznej oraz możliwość korzystania ze świadczeń zdrowotnych.
2.
Jeżeli cudzoziemiec występujący z wnioskiem przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, wydanego w związku z nadaniem statusu uchodźcy, nie składa dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 3.
3.
Określa się wzór formularza wniosku o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony w celu połączenia z rodziną, stanowiący załącznik nr 7 do rozporządzenia.
4. 6
Przepisy ust. 1-3 stosuje się do przedłużenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony w celu połączenia z rodziną.
§  19.
Wojewoda przed wydaniem decyzji o udzieleniu zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony lub zezwolenia na osiedlenie się może wezwać cudzoziemca do osobistego stawiennictwa w celu wyjaśnienia istotnych okoliczności, niezbędnych do podjęcia decyzji.
§  20.
Kartę pobytu wydaje się po złożeniu dowodu uiszczenia opłaty, chyba że cudzoziemiec został z niej zwolniony na podstawie odrębnych przepisów.
§  21.
1.
Karta pobytu powinna zawierać:
1)
nazwisko i imię (imiona) oraz imiona rodziców,
2)
datę i miejsce urodzenia,
3)
obywatelstwo,
4)
miejsce zamieszkania - adres miejsca zameldowania lub nazwę miejscowości, w której cudzoziemiec przebywa w chwili wydania karty pobytu,
5)
płeć, wzrost w centymetrach i kolor oczu,
6)
rodzaj wydanego zezwolenia,
7)
nazwę organu wydającego,
8)
datę wydania i okres ważności karty pobytu,
9)
serię i numer karty pobytu,
10)
numer w rejestrze złożonych wniosków o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony i wydanych w tych sprawach decyzji - w przypadku wydania karty pobytu w związku z udzieleniem zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony,
11)
numer ewidencyjny PESEL - w przypadku wydania karty pobytu w związku z udzieleniem zezwolenia na osiedlenie się.
2.
Karta pobytu może zawierać zakodowany zapis danych, o których mowa w ust. 1.
3.
Określa się wzór karty pobytu, stanowiący załącznik nr 8 do rozporządzenia.
§  22.
1.
Wymiana karty pobytu cudzoziemca następuje na jego pisemny wniosek do właściwego wojewody w następujących przypadkach:
1)
zmiany nazwiska lub imienia,
2)
zmiany adresu lub innych danych, które wpisuje się do karty pobytu,
3)
zmiany wyglądu utrudniającego ustalenie jego tożsamości,
4)
uszkodzenia dotychczas posiadanej karty w stopniu utrudniającym posługiwanie się nią,
5)
upływu terminu ważności dotychczas posiadanej karty pobytu,
6)
utraty dotychczas posiadanej karty pobytu.
2.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1-5, cudzoziemiec powinien dołączyć do wniosku posiadaną kartę i dokument podróży oraz decyzję o udzieleniu zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony lub zezwolenia na osiedlenie się.
3.
Przepisy § 14 ust. 2 i § 16 ust. 2 stosuje się.
4.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 6, cudzoziemiec powinien dołączyć do wniosku o wymianę karty pobytu zaświadczenie o zgłoszeniu Policji jej utraty.
§  23.
Karta pobytu podlega zwrotowi organowi, który ją wydał, w terminie 7 dni od daty zaistnienia przypadków, o których mowa w art. 21 ust. 4 i 5 ustawy.
§  24.
Określa się wzór formularza wniosku o wymianę karty pobytu, stanowiący załącznik nr 9 do rozporządzenia.
2 § 14 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 24 października 2002 r. (Dz.U.02.189.1586) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 2002 r.
3 § 14 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 24 października 2002 r. (Dz.U.02.189.1586) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 2002 r.
4 § 16 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 24 października 2002 r. (Dz.U.02.189.1586) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 2002 r.
5 § 16 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 24 października 2002 r. (Dz.U.02.189.1586) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 2002 r.
6 § 18 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 listopada 2001 r. (Dz.U.01.138.1562) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 grudnia 2001 r.