§ 5. - Szczegółowe zasady, tryb i kryteria udzielania, spłacania oraz umarzania kredytów studenckich i pożyczek studenckich, wysokość kredytu studenckiego i pożyczki studenckiej, warunki i tryb rozliczeń z tytułu pokrywania odsetek należnych bankom od kredytów studenckich oraz wysokość oprocentowania pożyczki i kredytu studenckiego spłacanego przez pożyczkobiorcę lub kredytobiorcę.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.126.835

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 2003 r.
§  5.
1. 7
Przy ustalaniu dochodu na osobę w rodzinie studenta uwzględnia się dochody brutto pomniejszone o składki, określone w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, osiągane przez:
1)
studenta,
2)
współmałżonka studenta, a także dzieci niepełnoletnie, dzieci uczące się do 25 roku życia i dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek, będące na utrzymaniu studenta lub współmałżonka,
3)
rodziców studenta i będące na ich utrzymaniu dzieci niepełnoletnie, dzieci uczące się do 25 roku życia i dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek.
1a. 8
Przy ustalaniu dochodu na osobę w rodzinie studenta nie uwzględnia się dochodów, o których mowa w ust. 1 pkt 3, jeżeli student spełnia warunki, o których mowa w ust. 1c.
1b. 9
W przypadku gdy student spełnia warunki, o których mowa w ust. 1c, można przy ustalaniu dochodu na osobę w rodzinie studenta uwzględniać dochody, o których mowa w ust. 1 pkt 3, jeżeli student potwierdzi oświadczeniem prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego z rodzicami bądź jednym z nich.
1c. 10
Student jest samodzielny finansowo, jeżeli spełnia łącznie warunki:
1)
posiadał stałe źródło dochodów w ostatnim roku podatkowym,
2)
posiada stałe źródło dochodów w roku bieżącym,
3)
jego miesięczny dochód w wymienionych okresach nie jest mniejszy od najniższego wynagrodzenia za pracę pracowników, ogłaszanego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w ostatnim miesiącu ostatniego roku podatkowego w przypadku dochodu studenta z ostatniego roku podatkowego i obowiązującego w miesiącu złożenia wniosku o udzielenie pożyczki lub kredytu studenckiego w przypadku dochodu studenta z roku bieżącego.
1d. 11
Do dochodów, o których mowa w ust. 1 pkt 3, nie wlicza się dochodów tego z rodziców, który wyrokiem sądu lub ugodą sądową zobowiązany został do alimentów na rzecz studenta.
2.
Za dochody, o których mowa w ust. 1, uważa się:
1)
dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z wyłączeniem kwot świadczonych alimentów ustalonych wyrokiem lub ugodą sądową,
2)
zasiłki wychowawcze,
3)
renty socjalne, stałe zasiłki, stałe zasiłki wyrównawcze i gwarantowane zasiłki okresowe,
4)
zasiłki chorobowe wypłacane na podstawie odrębnych przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz ubezpieczeniu członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych, spółdzielni kółek rolniczych oraz ich rodzin,
5)
dochody pochodzące z międzypaństwowych instytucji finansowych lub ze środków przyznanych przez rządy obcych państw na podstawie umów zawartych z tymi instytucjami lub państwami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe,
6)
część dochodów osób fizycznych mających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy - w wysokości odpowiadającej równowartości diet określonych w odrębnych przepisach obowiązujących w przedsiębiorstwach państwowych w sprawie pokrywania kosztów podróży służbowych poza granicami kraju - obliczonych za okres, w którym była wykonywana pracy,
7)
część dochodów osób fizycznych mających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a przebywających czasowo za granicą i uzyskujących tam dochody z innych tytułów niż stosunek pracy - w wysokości odpowiadającej równowartości diet określonych w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez właściwego ministra w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju obliczonych za okres, w którym osoby te uzyskiwały dochód,
8)
należności pieniężne wypłacane żołnierzom i pracownikom skierowanym do polskich kontyngentów w misjach międzynarodowych,
9)
przychody ze stosunku służbowego otrzymywane w czasie służby kandydackiej przez funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej,
10)
wynagrodzenie otrzymywane przez członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych z tytułu użytkowania przez spółdzielnię wniesionych wkładów gruntowych,
11)
alimenty na rzecz dzieci na podstawie wyroku lub ugody sądowej.
3.
W przypadku niemożliwości udokumentowania dochodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej i współpracy przy prowadzeniu tej działalności w inny sposób przyjmuje się je w wysokości nie niższej niż zadeklarowane przez osoby osiągające te dochody kwoty stanowiące podstawę wymiaru składek ubezpieczeniowych lub na ubezpieczenie społeczne, a jeżeli z tytułu tej działalności lub współpracy nie istnieje obowiązek ubezpieczenia społecznego - kwoty nie niższe od najniższej podstawy wymiaru składek obowiązujących osoby ubezpieczone.
4.
Dochód z prowadzenia gospodarstwa rolnego ustala się na podstawie powierzchni użytków rolnych w hektarach przeliczeniowych i przeciętnego dochodu z 1 ha przeliczeniowego, określanego na podstawie przepisów o podatku rolnym.
5. 12
W przypadku przejścia na emeryturę, rentę lub utraty stałego źródła dochodu członka rodziny studenta w bieżącym roku, dochód ustala się na podstawie połowy dochodu z ostatniego roku podatkowego i dwukrotności dochodu z ostatnich trzech miesięcy, poprzedzających złożenie wniosku o pożyczkę lub kredyt.
7 § 5 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 1 października 1999 r. (Dz.U.99.80.907) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 października 1999 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 13 września 2001 r. (Dz.U.01.101.1096) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 2001 r.

8 § 5 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 1 października 1999 r. (Dz.U.99.80.907) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 października 1999 r.
9 § 5 ust. 1b dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 1 października 1999 r. (Dz.U.99.80.907) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 października 1999 r.
10 § 5 ust. 1c dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 1 października 1999 r. (Dz.U.99.80.907) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 października 1999 r.
11 § 5 ust. 1d dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 1 października 1999 r. (Dz.U.99.80.907) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 października 1999 r.
12 § 6 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 3 lit. c) rozporządzenia z dnia 1 października 1999 r. (Dz.U.99.80.907) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 października 1999 r.