Rozdział 5 - Ujęcie, w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym, udziałów metodą praw własności - Szczegółowe zasady sporządzania przez jednostki inne niż banki i zakłady ubezpieczeń sprawozdania finansowego jednostek powiązanych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.152.1729

Akt utracił moc
Wersja od: 28 grudnia 2001 r.

Rozdział  5

Ujęcie, w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym, udziałów metodą praw własności

§  18. 
1. 
Wartość udziałów w jednostkach stowarzyszonych i będących spółkami handlowymi jednostkach współzależnych, posiadanych przez znaczącego inwestora i inne jednostki objęte skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, wykazuje się w tym sprawozdaniu metodą praw własności.
2. 
Jednostka dominująca posiadająca wyłącznie udziały w jednostkach podporządkowanych, podlegające wykazaniu w bilansie metodą praw własności, może nie sporządzać skonsolidowanego sprawozdania finansowego, jeżeli udziały w tych jednostkach wycenia i wykazuje w swoim jednostkowym sprawozdaniu finansowym metodą praw własności, w sposób określony w art. 63 ustawy.
3. 
Jednostka dominująca lub znaczący inwestor może w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym stosować metodę praw własności, w sposób określony w art. 63 ustawy, jeżeli metodę tę stosuje w jednostkowym sprawozdaniu finansowym.
4. 
Na dzień rozpoczęcia wywierania znaczącego wpływu przez znaczącego inwestora na jednostkę stowarzyszoną lub na będącą spółką handlową jednostkę współzależną ustala się wartość godziwą aktywów netto jednostki stowarzyszonej lub będącej spółką handlową jednostki współzależnej, z uwzględnieniem objętego na ten dzień przez znaczącego inwestora udziału w aktywach netto tej jednostki podporządkowanej.
5. 
Jeżeli znaczący inwestor nabywa w jednostce stowarzyszonej lub będącej spółką handlową jednostce współzależnej dodatkowe udziały, zaliczane do długoterminowych aktywów finansowych, to na dzień ich nabycia ustala się wartość firmy lub ujemną wartość firmy jako różnicę między ceną nabycia dodatkowych udziałów a odpowiadającą im wartością aktywów netto wyrażonych w wartości godziwej. Postępowanie takie stosuje się w odniesieniu do każdej istotnej transakcji nabycia udziałów, następującej w dłuższym odstępie czasu. Przepisy § 12 ust. 2 i 4 stosuje się odpowiednio.
6. 
W skonsolidowanym bilansie udział znaczącego inwestora w jednostce stowarzyszonej lub będącej spółką handlową jednostce współzależnej, obliczony w sposób określony w ust. 4, koryguje się o przypadające na rzecz znaczącego inwestora zwiększenie lub zmniejszenie kapitału własnego tej jednostki podporządkowanej, które nastąpiło w ciągu okresu objętego konsolidacją, w tym o należne dywidendy i udziały w wyniku finansowym tej jednostki oraz różnice kursowe z przeliczenia.
7. 
Skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym obejmuje się dane jednostki stowarzyszonej lub będącej spółką handlową jednostki współzależnej także wtedy, gdy wartość udziału posiadanego w tej jednostce, stanowiąca część jej kapitału własnego, jest ujemna lub zerowa, a znaczący inwestor jest zobowiązany do pokrycia jej strat. W przeciwnym przypadku udział w jednostce podporządkowanej wykazuje się w wartości zerowej.
8. 
W skonsolidowanym rachunku zysków i strat wykazuje się w oddzielnej pozycji wynik netto jednostki stowarzyszonej lub będącej spółką handlową jednostki współzależnej w takiej części, jaka odpowiada udziałowi znaczącego inwestora w wyniku tej jednostki, z uwzględnieniem praw udziałowców uprzywilejowanych.
9. 
Ze skonsolidowanego sprawozdania finansowego wyłącza się niezrealizowane przez jednostkę powiązaną, objętą skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, zyski i straty powstałe w wyniku transakcji dokonanych pomiędzy jednostką stowarzyszoną lub będącą spółką handlową jednostką współzależną a pozostałymi jednostkami objętymi skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, proporcjonalnie do posiadanych przez grupę kapitałową udziałów w tej jednostce. Przepisy § 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
10. 
Wyłączeń, o których mowa w ust. 9 oraz w § 14 ust. 2, nie dokonuje się również wtedy, gdy odpowiednie dane nie są jednostce znane lub nie mogą być ustalone.
11. 
Przepisy ust. 1-10 stosuje się odpowiednio do wyceny i wykazywania przez jednostkę dominującą udziałów w jednostkach podporządkowanych w przypadkach określonych w art. 57 ustawy.