Rozdział 3 - Uproszczony plan urządzenia lasu - Szczegółowe zasady sporządzania planów urządzenia lasu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.67.338

Akt utracił moc
Wersja od: 7 września 1992 r.

Rozdział  3

Uproszczony plan urządzenia lasu

§  8.
Uproszczony plan urządzenia lasu opracowywany jest dla:
1)
jednej lub kilku wsi tej samej gminy w odniesieniu do lasów stanowiących własność osób fizycznych,
2)
lasu stanowiącego własność osoby prawnej nie będącej Skarbem Państwa.
§  9.
1.
Uproszczony plan urządzenia lasu składa się z:
1)
części ogólnej, zawierającej:
a)
opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia, według działek ewidencji gruntów, wykonany dla lasów i gruntów stanowiących własność osoby prawnej, a także dla jednej lub kilku wsi, uwzględniający:
-
powierzchnię poszczególnych drzewostanów, lasów, na których planuje się ponowne wprowadzenie roślinności leśnej, a także gruntów przeznaczonych do zalesienia,
-
określenie głównego gatunku drzewa w drzewostanie, a także wieku, bonitacji, zadrzewienia i miąższości dla tego gatunku,
-
oznaczenie typu siedliskowego lasu,
-
zaliczenie lasu do lasu ochronnego,
-
zestawienie działek z lasami dla poszczególnych właścicieli, według powierzchni głównych gatunków drzew w drzewostanie, klas wieku i klas bonitacji drzewostanu dla głównych gatunków drzew,
b)
kopię mapy ewidencji gruntów, z oznaczeniem działek z lasami i z gruntami przeznaczonymi do zalesienia,
2)
części szczegółowej, opracowanej oddzielnie dla poszczególnych właścicieli lasów, osób fizycznych lub prywatnych, zawierającej zadania w zakresie gospodarki leśnej, dotyczące:
a)
ilości drewna do pozyskania, w granicach nie przekraczających możliwości produkcyjnych lasów, w tym:
-
w użytkowaniu rębnym, określonej jako ilość maksymalna, z przestrzeganiem zasad, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 3-7 oraz ust. 2 i 3,
-
w użytkowaniu przedrębnym, ilości wynikającej z potrzeb pielęgnacyjnych oraz ze stanu sanitarnego lasu, nie przekraczającej 20% miąższości drzew określonej w uproszczonym planie, z zastrzeżeniem ust. 2,
b)
zalesienia gruntów,
c)
ponownego wprowadzenia roślinności leśnej (upraw leśnych) w lasach w okresie do dwóch lat od usunięcia drzewostanu, z zastrzeżeniem ust. 3,
d)
przebudowy drzewostanu,
e)
pielęgnowania i ochrony lasu, w tym również ochrony przeciwpożarowej, w zakresie:
-
usunięcia drzew opanowanych przez organizmy szkodliwe, a także złomów i wywrotów,
-
wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych roślinności leśnej (upraw leśnych) w wieku do 10 lat,
-
wykonywania zabiegów w zakresie ochrony przeciwpożarowej.
2.
Ograniczenia ilości przeznaczonego do pozyskania drewna w użytkowaniu przedrębnym nie dotyczą drzewostanów planowanych do przebudowy.
3.
Obowiązek ponownego wprowadzenia roślinności leśnej (upraw leśnych) dotyczy również lasów przejściowo pozbawionych takiej roślinności w dniu wejścia w życie rozporządzenia.
§  10.
1.
Właściciele lasu będący osobami fizycznymi są informowani w sposób przyjęty w danej miejscowości o prowadzeniu prac związanych z opracowywaniem uproszczonego planu urządzenia lasu.
2.
Właściciele lasu, o których mowa w ust. 1, obowiązani są do wskazania granic działek leśnych w terenie w czasie prac związanych z opracowywaniem uproszczonego planu urządzenia lasu.
§  11.
1.
Uproszczony plan urządzenia lasu dla lasów stanowiących własność osób fizycznych, z zastrzeżeniem ust. 2, otrzymują, z obowiązkiem udostępnienia zainteresowanym osobom:
1)
sołtys wsi, dla której plan został opracowany,
2)
właściwy zarząd gminy,
3)
urząd rejonowy,
4)
urząd wojewódzki,
5)
właściwe nadleśnictwo Lasów Państwowych.
2.
Właściciel lasu będący osobą fizyczną otrzymuje część szczegółową uproszczonego planu urządzenia lasu, o której mowa w § 9 ust. 1 pkt 2, dotyczącą lasu stanowiącego jego własność - jako załącznik do aktu administracyjnego zatwierdzającego ten plan.
§  12.
Uproszczony plan urządzenia lasów stanowiących własność osób prawnych właściciel lasu przesyła wojewodzie do zatwierdzenia w 5 egzemplarzach, które po zatwierdzeniu otrzymują:
1)
właściciel lasu,
2)
urząd wojewódzki,
3)
urząd rejonowy,
4)
zarząd gminy,
5)
właściwe nadleśnictwo Lasów Państwowych.
§  13.
1.
Uproszczony plan urządzenia lasu podlega ewidencji we właściwym urzędzie wojewódzkim.
2.
Wyrysy i wyciągi z uproszczonego planu urządzenia lasu dla lasów stanowiących własność osób fizycznych mogą być wydawane za zgodą sporządzającego ten plan.