§ 4. - Szczegółowe zasady przyznawania osłon socjalnych dla zatrudnionych pod ziemią pracowników górnictwa soli, rud cynku i ołowiu, barytu i węgla brunatnego wydobywanego metodą głębinową.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.67.694

Akt utracił moc
Wersja od: 29 czerwca 2001 r.
§  4.
1.
Pracownikowi wykonującemu pracę pod ziemią, któremu ze względu na wiek, łączny staż pracy lub staż pracy pod ziemią wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy brakuje nie więcej niż pięć lat do spełnienia warunków umożliwiających uzyskanie prawa do emerytury, może być udzielony przez pracodawcę na wniosek pracownika urlop górniczy do czasu uzyskania uprawnień emerytalnych, pod warunkiem złożenia przez pracownika pisemnego oświadczania o wyrażeniu zgody na rozwiązanie stosunku pracy z dniem zakończenia tego urlopu.
2.
Urlop górniczy może być udzielony przez pracodawcę po ustaleniu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych okresów uprawniających pracownika do emerytury oraz okresu urlopu górniczego niezbędnego do nabycia uprawnień emerytalnych.
3.
Uprawnienie do urlopu górniczego przysługuje do dnia nabycia uprawnień emerytalnych lub rentowych, z zastrzeżeniem ust. 5.
4.
W okresie korzystania z urlopu górniczego pracownikowi jest wypłacane świadczenie socjalne w wysokości określonej w § 6 i 7, z zastrzeżeniem ust. 5.
5.
Uprawnienia do urlopu górniczego traci pracownik, który w trakcie korzystania z tego uprawnienia podjął pracę pod ziemię lub u pracodawcy uprawnionego do stosowania osłon socjalnych lub podjął inne zatrudnienie, nie powiadamiając o tym pracodawcy zobowiązanego do wypłaty świadczeń socjalnych, w terminie do 30 dni od dnia podjęcia zatrudnienia.