Rozdział 3 - Organizacja szkolenia bezrobotnych - Szczegółowe zasady prowadzenia pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego, organizowania szkoleń bezrobotnych, tworzenia zaplecza metodycznego dla potrzeb informacji zawodowej i poradnictwa zawodowego oraz organizowania i finansowania klubów pracy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2000.12.146

Akt utracił moc
Wersja od: 8 grudnia 2001 r.

Rozdział  3

Organizacja szkolenia bezrobotnych

§  8.
1. 2
Starosta współdziała przy organizowaniu szkoleń bezrobotnych i innych uprawnionych osób z pracodawcami, instytucjami szkoleniowymi i innymi partnerami społecznymi.
2.
Powiatowy urząd pracy podejmuje następujące działania w zakresie organizowania szkoleń bezrobotnych i innych uprawnionych osób:
1)
prognozuje zapotrzebowanie na kadry na powiatowym rynku pracy w celu dostosowania kierunków szkoleń do potrzeb pracodawców,
2)
określa potrzeby szkoleniowe bezrobotnych i innych uprawnionych osób,
3)
ustala kryteria rekrutacji bezrobotnych i innych uprawnionych osób na szkolenia,
4)
dokonuje wyboru ofert szkoleniowych i organizatorów szkoleń, uwzględniając w szczególności:
a)
zgodność treści nauczania z wymaganiami rynku pracy,
b)
kwalifikacje kadry dydaktycznej,
c)
metody i techniki nauczania oraz udział szkolenia praktycznego,
d)
konstrukcję programów szkoleń,
e)
warunki lokalowe i wyposażenie techniczno-dydaktyczne,
f)
sposób nadzorowania przebiegu szkoleń,
g)
przewidywaną efektywność szkoleń,
h)
koszty szkolenia,
5)
udostępnia bezrobotnym i innym uprawnionym osobom informacje o możliwościach i warunkach szkoleń,
6)
dokonuje doboru kandydatów na szkolenia.
3.
Powiatowy urząd pracy kontroluje przebieg szkoleń i prowadzi systematyczne badania efektywności szkoleń bezrobotnych i innych uprawnionych osób.
4.
Powiatowy urząd pracy wspiera inicjatywy bezrobotnych w zakresie podjęcia szkolenia poprzez udostępnianie informacji o lokalnym rynku usług edukacyjnych i pomoc w wyborze instytucji szkoleniowej.
5. 3
Starosta powinien skierować bezrobotnego na wskazane przez niego szkolenie, jeżeli ukończenie tego szkolenia zwiększy szansę na uzyskanie zatrudnienia.
6. 4
Starosta dokonuje oceny, czy szkolenie wskazane przez bezrobotnego zwiększy jego szansę na uzyskanie zatrudnienia, w szczególności na podstawie:
1)
oświadczenia pracodawcy (pisemnego lub ustnego) o możliwości zatrudnienia bezrobotnego po ukończonym szkoleniu,
2)
częstotliwości występowania ofert (zgłaszanych do powiatowego urzędu pracy i przekazywanych za pośrednictwem mediów) w zawodzie zgodnym z kierunkiem szkolenia wskazanym przez bezrobotnego,
3)
wyników badań, analiz i prognoz na rynku pracy.
7. 5
Starosta organizuje szkolenia bezrobotnych z wykorzystaniem modelu trójstronnych umów szkoleniowych, zawieranych pomiędzy starostą, pracodawcą i instytucją szkoleniową. W umowach tych są ustalane w szczególności kwalifikacje wymagane przez pracodawcę od kandydatów do pracy i kwalifikacje te powinny być uwzględniane w programie szkolenia.
8.
Powiatowy urząd pracy opracowuje i publikuje plany szkoleń na okresy półroczne. Plany te powinny zawierać informacje o tematyce szkoleń, terminach ich realizacji, wymaganiach stawianych kandydatom na szkolenie oraz zasadach rekrutacji uczestników szkolenia.
9.
Plany szkoleń udostępniane są osobom zainteresowanym szkoleniami, instytucjom szkoleniowym i pracodawcom. Powiatowy urząd pracy upowszechnia informacje o planowanych szkoleniach, w szczególności w:
1)
siedzibach urzędów pracy,
2)
zakładach pracy planujących zwolnienia grupowe z przyczyn dotyczących zakładu pracy,
3)
zakładach pracy będących w stanie upadłości,
4)
ośrodkach pomocy społecznej,
5)
instytucjach i organizacjach świadczących pomoc osobom niepełnosprawnym.
10.
Powiatowy urząd pracy wywiesza w siedzibie urzędu w miejscu ogólnie dostępnym ogłoszenia o zakontraktowanych szkoleniach. Ogłoszenia te powinny zawierać informacje o rodzajach szkoleń, terminach i miejscu ich realizacji, liczbie uczestników zakwalifikowanych na szkolenie, kosztach szkolenia, rodzaju zaświadczeń uzyskiwanych po ukończeniu szkolenia.
2 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 19 listopada 2001 r. (Dz.U.01.134.1511) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 grudnia 2001 r.
3 § 8 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 19 listopada 2001 r. (Dz.U.01.134.1511) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 grudnia 2001 r.
4 § 8 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 19 listopada 2001 r. (Dz.U.01.134.1511) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 grudnia 2001 r.
5 § 8 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 19 listopada 2001 r. (Dz.U.01.134.1511) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 grudnia 2001 r.