Rozdział 9 - Szczegółowe zasady prowadzenia ksiąg i rejestrów koni - Szczegółowe zasady prowadzenia ksiąg i rejestrów zwierząt hodowlanych oraz wymagania, jakie powinien spełniać program hodowlany.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1999.45.450

Akt utracił moc
Wersja od: 20 maja 1999 r.

Rozdział  9

Szczegółowe zasady prowadzenia ksiąg i rejestrów koni

§  27.
1.
Dla koni pełnej krwi angielskiej i koni arabskich czystej krwi, koni huculskich i koników polskich prowadzi się wyłącznie księgi główne.
2.
Dla koni pełnej krwi angielskiej prowadzi się Księgę Stadną Koni Pełnej Krwi Angielskiej, a dla koni arabskich czystej krwi - Księgę Stadną Koni Arabskich Czystej Krwi.
§  28.
Do Księgi Stadnej Koni Pełnej Krwi Angielskiej wpisuje się ogiery, klacze i źrebięta pochodzące od co najmniej ośmiu pokoleń przodków wpisanych do polskiej księgi stadnej koni pełnej krwi angielskiej lub odpowiedniej księgi zagranicznej, uznanej przez Międzynarodową Federację Władz Wyścigowych, z wyjątkiem potomstwa uzyskanego w wyniku wykorzystania materiału biologicznego.
§  29.
Do Księgi Stadnej Koni Arabskich Czystej Krwi wpisuje się ogiery, klacze i źrebięta pochodzące od rodziców wpisanych do polskiej księgi stadnej koni arabskich czystej krwi lub odpowiedniej księgi zagranicznej, uznanej przez Światową Organizację Konia Arabskiego.
§  30.
1.
W księgach ras, odmian i płci oraz rejestrach koni zapisywane są następujące informacje:
1)
imię, nazwisko i adres zamieszkania albo nazwa i siedziba hodowcy,
2)
data wpisu,
3)
numer wpisu w księdze,
4)
data urodzenia zwierzęcia,
5)
szczegółowy opis umaszczenia, odmian i znaków szczególnych,
6)
wymiary zwierzęcia,
7)
pochodzenie zwierzęcia,
8)
wyniki oceny wartości użytkowej,
9)
wartość hodowlana zwierzęcia, jeżeli ocena tej wartości została dokonana,
10)
daty pokryć,
11)
daty urodzeń źrebiąt pochodzących od zwierzęcia wpisanego do księgi,
12)
data importu, w przypadku zwierząt importowanych,
13)
data trzebienia lub padnięcia.
2.
Przepisy ust. 1 pkt 2, 3, 5, 6, 8 i 9 nie dotyczą ksiąg, o których mowa w § 27 ust. 2.
3.
W przypadku wpisywania do ksiąg, o których mowa w § 27, zwierząt importowanych wpis do księgi może być dokonany, jeżeli wniosek został złożony w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia importu.
§  31.
Numer wpisu w księdze koni, o którym mowa w § 30 ust. 1 pkt 3, powinien zawierać:
1)
symbol oznaczający księgę,
2)
kolejny numer wpisu do księgi,
3)
dwuliterowy symbol nadany przez prowadzącego księgę.
§  32.
1.
Pochodzenie koni wpisywanych do ksiąg, o których mowa w § 27 ust. 1, powinno być potwierdzone badaniem grup krwi lub badaniem innych markerów genetycznych dokonanym w laboratorium prowadzonym lub wskazanym przez prowadzącego księgę.
2.
Pochodzenie ogiera lub klaczy urodzonych w wyniku sztucznego unasienniania lub przenoszenia zarodków, wpisywanych do księgi, powinno być potwierdzone badaniem grup krwi lub badaniem innych markerów genetycznych, dokonanym w laboratorium prowadzonym lub wskazanym przez prowadzącego księgę.